Χιλή-Αυστραλία 3-1

Με γκολ των Σάντσεζ, Βαλδίβια και Μποσεζούρ η Χιλή προηγείται 3-1 της Αυστραλίας που μείωσε με τον Κέιχιλ, για τον 2ο ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στην Αrena Pantanal της Κουϊάμπα
Kαλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Χιλής με την Αυστραλία
Oι Χιλιανοί κατεβαίνουν με Μπράβο, Γιάρα, Μένα, Μεδέλ,Βάργκας, Ντιάζ, Ίσλα, Βιντάλ, Αρανγκίθ, Βαλδίβια, Σάντσεζ
Οι Αυστραλοί με Ράιαν, Φράνιτς, Γουίλκινσον, Σπιράνοβιτς, Ντέιβιτσον, Λέκι, Μίλιγκαν, Μπρεσιάνο, Γέντινακ, Όαρ, Κέιχιλ
1' Σέντρα αγώνα
10' Χωρίς κάτι σπουδαίο ο αγώνας μέχρι τώρα, οι Αυστραλοί έχουν καταφέρει να χαλάσουν το παιχνίδι των αντιπάλων τους στη μεσαία γραμμή
11' ΓΚΟΟΟΟΛ από τον Αλέξις Σάντσεζ
12' Μια προσπάθεια που ξεκίνησε με το δικό του πείσμα, τελείωσε με το πλασέ του άσου της Μπαρτσελόνα. Ο Βαλδίβια από την τελική γραμμή του γύρισε τη μπάλα για το 1-0
14' ΓΚΟΟΟΟΟΛ από τον Βαλδίβια
Αντιστροφή ρόλων με τον Σάντσεζ να σερβίρει και τον επονομαζόμενο "μάγο" Βαλδίβια, με δεξί πλασέ να στέλνει τη μπάλα ψηλά στο δεξί "γάμα" του Ράιαν
21' Πέρα από ένα σουτ του Όαρ, καμία αντίδραση από τους Αυστραλούς
22' Άλλο ένα άστοχο σουτ του Οαρ, μετά από σέντρα του Λέκι
35' ΓΚΟΟΟΟΛ από τον Κέιχιλ και 2-1 η Αυστραλία
37' Ο Κέιχιλ παίρνει μπαλιά από τον Λέκι, αλλά δεν μπορεί να νικήσει τον Μπράβο
43' Ο Τιμ Κέιχιλ με την ασύλληπτη κεφαλιά, έβαλε τους socceroos ξανά στο ματς, ενώ έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγο αργότερα. Έγινε ο πρώτος παίκτης από την Ωκεανία, που σκοράρει σε τρία διαφορετικά Μουντιάλ
43' Κίτρινη κάρτα στον Κέιχιλ
45+1' Τέλος ημιχρόνου
Η Χιλή πήρε γρήγορο προβάδισμα με τα γκολ των Σάντσες και Βαλδίβια στο 12' και το 14' αλλά ο Κέιχιλ ξανάβαλε την Αυστραλία στο παιχνίδι στο 35' με υπέροχη κεφαλιά, ενώ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα.
46' Έναρξη β' μέρους
49' Πρώτη αλλαγή για την Αυστραλία, ο ΜακΓκόουαν, αντί του Φράνιτς
51' Σέντρα από τον ΜακΓκόουαν, ο Κέιχιλ υπό...τράβηγμα φανέλας, άστοχη κεφαλιά
53' Λέκι σέντρα, ο Κέιχιλ σκοράρει, αλλά ορθώς υποδεικνύεται σε αντικανονική θέση
56' Διπλή επέμβαση του Μπράβο, σε ισάριθμες προσπάθειες του Μπρεσιάνο
58' Κίτρινη κάρτα για τον Γέντινακ
60' Ο Γκουτιέρεζ θα περάσει στη θέση του Αρτούρο Βιδάλ
61' Ο Γουίλκινσον προλαβαίνει το πλασέ του Βάργκας πριν περάσει τη γραμμή και σώζει την Αυστραλία
62' Νέο σουτ του Μπρεσιάνο, λίγο άουτ
65' Σέντρα από αριστερά, Λέκι την κεφαλιά, άουτ
67' Κίτρινη κάρτα στον Μίλιγκαν
68' Ο Μποσεζούρ στη θέση του Βαλδίβια
68' Ο Χάλοραν στη θέση του Γέντινακ
70' Άλλη μια επικίνδυνη σέντρα για το κεφάλι του Κέιχιλ, όμως ο άσος των Ρεντ Μπούλς, στέλνει τη μπάλα έξω
78' Tροϊζι αντί Μπρεσιάνο για την Αυστραλία
85' Σουτ του Σάντσεζ πολύ άστοχο
86' Κίτρινη ο Αρανγκίθ
88' Πινίγια αντί Βάργκας
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
90+2' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ από τον Μποσεζούρ και 3-1 η Χιλή
Πανέμορφο διαγώνιο σουτ από τον Μποσεζούρ και το 3-1
Τελικό αποτέλεσμα ΧΙΛΗ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 3-1. Ο Σάντσεζ και ο Βαλδίβια έβαλαν γρήγορα με 2-0 μπροστά την Χιλή, ο Κέιχιλ μείωσε στο 35', αλλά ο Μποσεζούρ στο φινάλε οριστικοποίησε το τρίποντο για την "Ρόχα".