Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 1-0

Αγχώθηκε, ίδρωσε είδε τον Πανιώνιο να χάνει πέναλτι και να έχει δοκάρι, αλλά τελικά νίκησε. Ο Παναθηναϊκός με γκολ του Πράνιτς, έκανε σεφτέ για τη νέα χρονιά, παίζοντας καλά για ένα ημίχρονο.

18:58
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Πανιώνιο για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
19:01
Ο Παναθηναϊκός, μετά την ήττα στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, κόντρα στον ταλαιπωρημένο Πανιώνιο.
19:01
Οι "κυανέρυθροι" προέρχονται από την ήττα από τον Αιγινιακό, από... θερμή υποδοχή από τον κόσμο τους και η κατάσταση δεν είναι στο καλύτερο δυνατό σημείο για τους παίκτες και τον Παναγόπουλο.
19:02
Ας δούμε τις συνθέσεις:
19:02
Για τους "πράσινους": Καπίνο, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Ρισβάνης, Νάνο, Μέντες, Αμπέιντ, Πράνιτς, Ντίνας, Καρέλης, Μπεργκ.
19:04
Σχηματισμός 4-4-2 με ρόμβο στη μεσαία γραμμή από τον Αναστασιου. Ο Καπίνο θα είναι στο τέρμα. Ο Μαρινάκης δεξιά, ο Νάνο αριστερά και οι Κουτρουμπήκς και Ρισβάνης στο κέντρο της άμυνας.
19:04
"Καθαρό" αμυντικό χαφ θα είναι ο Μέντες, με τους Αμπέιντ και Πράνιτς θα είναι στα δύο άκρα και ο Ντίνας ελεύθερος, πίσω από τον Μπεργκ και τον Καρέλη.
19:05
Από την άλλη πλευρά, ο Πανιώνιος θα αγωνιστεί με τους: Ανέστης, Ζαχαράκης, Κουλουχέρης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Παναγιωτούδης, Κούρντι, Παντίδος, Αραβίδης, Κολοβός, Καμπάνταης.
19:07
Διάταξη 4-3-3 από τον Παναγόπουλο. Ο Ανέστης θα είναι στο τέρμα. Ο Ζαχαράκης δεξιά, ο Κούρος αριστερά και οι Κουλουχέρης και Λαμπρόπουλος στο κέντρο της άμυνας.
19:07
Στη μεσαία γραμμή, το τρίγωνο θα στελεχώνουν οι Παντίδος, Παναγιωτούδης και Κούρντι. Ο Αραβίδης θα βρίσκεται δεξιά, ο Κολοβός αριστερά και ο Καμπάνταης στην κορυφή της επίθεσης.
19:08
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Χουχούμης, Κλωναρίδης, Μπαϊράμι, Ατζαγκούν, Δώνης.
19:09
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Παπαδόπουλος, Μπούζας, Λάζνικ, Ντούνης, Πάνος, Κωτσάλας, Γιάννου.
19:12
Αρκετός κόσμος αυτή την στιγμή στις εξέδρες του γηπέδου. Περίπου 5.000 χιλιάδες "πράσινοι" στις εξέδρες.
19:15
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δασκαλόπουλος από την Κοριθνία, με βοηθούς τους Ελευθερίου από την Αθήνα και Ταρανά επίσης από την Αθήνα.
19:20
Απομένουν δέκα λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης.
19:23
Όλα έτοιμα για να βγουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
19:25
Κοντά στις 8.000 ο κόσμος στις εξέδρες.
19:27
Με μαύρες εμφανίσεις ο Πανιώνιος, με πράσινες ο Παναθηναϊκός.
19:27
Ο Μέντες αρχηγός του Παναθηναϊκού, ο Αραβίδης του Πανιωνίου.
19:29
1' Έναρξη της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο στη σέντρα.
19:31
2' Πρώτη προσπάθεια για σέντρα από τον Μαρινάκη, αλλά ο Ανέστης μπλοκάρει μπροστά από τον Μπεργκ.
19:32
3' Σουτ του Αραβίδη, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Μαρινάκη.
19:39
10' Μακρινό σουτ του Πράνιτς, η μπάλα χοροπηδάει μπροστά στον Ανέστη και απομακρύνεται.
19:41
Πιέζει ο Παναθηναϊκός, θέλει να χαλάσει την πρώτη πάσα του Πανιωνίου και να του δημιουργήσει προβλήματα στην ανάπτυξη.
19:43
14' Σουτ του Μπεργκ, αλλά η μπάλα στα χέρια του Ανέστη.
19:45
16' Γκολ για τον Παναθηναϊκό με τον Πράνιτς.
19:46
Ο Νάνο κάνει εξαιρετική σέντρα από αριστερά, ο Πράνιτς μπαίνει στην περιοχή του Πανιωνίου, στο βηματισμό του βρίσκει τη μπάλα και με το κεφάλι κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.
19:47
Ωραία κίνηση από τον Παναθηναϊκό, με τους "πράσινους" να επιλέγουν να κινηθούν από αριστερά, με τον Νάνο να είναι σε πολύ καλή μέρα.
19:53
Μετά το γκολ οι "πράσινοι" είναι ακόμα πιο ανεβασμένοι. Πιέζουν πολύ τον Πανιώνιο και του έχουν δημιουργήσει για τα καλά πρόβλημα.
19:59
30' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπτέιντ αντιμετωπίζει τραυματισμό, δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του θα πάρει ο Δώνης.
20:03
34' Ο Καρέλης φεύγει μόνος απέναντι από τον Ανέστη, αλλά το πλασέ του σταματάει, ο νεαρός τερματοφύλακας.
20:08
39' Δοκάρι με κεφαλιά του Καρέλη. Ο Πράνιτς, από αριστερά κάνει τη σέντρα, ο Καρέλης πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταματάει στο δοκάρι.
20:14
45'+1' Μακρινό σουτ του Αραβίδη, η μπάλα ψηλά άουτ.
20:28
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος και βρίσκεται μπροστά στο σκορ με το γκολ του Πράνιτς.
20:33
Αλλαγή για τον Πανιώνιο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ζαχαράκης μένει στα αποδυτήρια και στο παιχνίδι μπαίνει ο Ντούνης.
20:33
46' Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.
20:41
Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο.
20:43
55' Μακρινό σουτ του Καμπάνταη, η μπάλα άουτ. Ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Καπίνο.
20:48
Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο ο Πανιώνιος.
20:55
67' Πέναλτι για τον Πανιώνιο. Ο Αραβίδης ανατρέπεται από τον Κουτρουμπή.
20:56
Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Λάζνικ στη θέση του Παναγιωτούδη.
20:56
Αυτός θα εκτελέσει.
20:56
67' Η μπάλα στο δοκάρι του Καπίνο. Μένει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.
20:58
Σε λίγο ο Κλωναρίδης στο παιχνίδι.
20:59
Συνεχίζει να πιέζει ο Πανιώνιος, αυτό δεν αρέσει στον κόσμο του Παναθηναϊκού.
20:59
71' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης αποχωρεί, για να μπει ο Κλωναρίδης.
21:02
73' Ο Κούρντι κάνει το 1-2 με τον Λάζνικ, αλλά το πλασέ του, σώζει ο Καπινο.
21:05
76' Ωραία σέντρα του Ντίνα, ο Μπεργκ με το κεφάλι, στρώνει στον επερχόμενο Πράνιτς, αλλά το σουτ στην κίνηση περνάει ελάχιστα άουτ.
21:06
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ντίνας φεύγει από το ματς και ο Ατζαγκούν μπαίνει σε αυτό.
21:09
80' Δοκάρι για τον Πανιώνιο με τον Λαμπρόπουλο. Ο Λάζνικ θα εκτελέσει φάουλ, ο Λαμπροπουλος μόνος θα πιάσει την κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στο δοκάρι του Καπίνο.
21:11
82' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Γιάννου θα μπει στη θέση του Κούρου.
21:12
83' Ο Ατζαγκούν μέσα από την περιοχή, πλασάρει, αλλά ο Ανέστης διώχνει σε κόρνερ.
21:14
85' Από μία κίτρινη κάρτα σε Κολοβό και Μπεργκ μετά από κάποια... γαλλικά που αντάλλαξαν.
21:19
90' Κάρτα στον Νάνο για φάουλ στον Κούρντι.
21:22
Τέλος στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός επικρατεί 1-0 του Πανιωνίου και παίρνει τη νίκη χάρη στο τέρμα του Πράνιτς.