Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα

Παρακολουθήστε από το sport-fm.gr την αναμέτρηση της Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Μπαρτσελόνα στο "Βιθέντε Καλντερόν", στο πλαίσιο της φάσης των "8" του Champions League.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Μπαρτσελόνα για τη φάση των "8" του Champions League.
Το 1-1 του πρώτου ματς στο "Camp Nou" δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, που θέλει να εκμεταλλευτεί τη δύναμη του "Βιθέντε Καλντερόν" και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.
Πλήγμα για τους "ροχιμπλάνκος" αποτελεί ο αποκλεισμός του Ντιέγκο Κόστα από την αποστολή, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί τις τελευταίες μέρες. Τη θέση του στην κορυφή της επίθεση πήρε ο Νταβίντ Βίγια.
Από την άλλη πλευρά, με εξαίρεση την απουσία του Πικέ, οι "μπλαουγκράνα" δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γοδίν, Φελίπε, Γκάμπι, Κόκε, Τιάγκο, Ραούλ Γκαρσία, Αντριάν, Βίγια Στον πάγκο: Αρανθουμπία, Αλντερβάιρελντ, Ινσούα, Σουάρζ, Ροντρίγκεζ, Σόσα, Ντιέγκο
Μπαρτσελόνα (Τάτα Μαρτίνο): Πίντο, Μασεράνο, Μπαρτρά, Μπουσκέτς, Άλμπα, Άλβες, Φάμπρεγκας, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Μοντόγια, Αντριάνο, Σονγκ, Σέρχι, Πέδρο, Σάντσες
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Χάουαρντ Γουέμπ (Αγγλία).
Ο Αντρές Ινιέστα γίνεται απόψε ο πέμπτος παίκτης στην ιστορία της "Μπάρτσα" που φτάνει τις 500 επίσημες συμμετοχές.
Μόνο νίκες μετρά η Ατλέτικο στο "Βιθέντε Καλντερόν" στη φετινή διοργάνωση.
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
3' Πρώτο σουτ στο ματς. Το κάνει ο Μέσι έξω από την περιοχή και η μπάλα καταλήγει άουτ.
4' Απαντάει η Ατλέτικο. Ωραίο σουτ του Ραούλ Γκαρσία η μπάλα λίγο πάνω απ' την εστία του Πίντο.
5' ΓΚΟΛ, 1-0, η Ατλέτικο ανοίγει το σκορ με τον Αντριάν.
Φάση διαρκείας στα καρέ της Μπαρτσελόνα ο Αντριάν, αφού είδε τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Πίντο έπειτα από δυνατό σουτ που έκανε, τα κατάφερε με κοντινό πλασέ με δεύτερη προσπάθεια.
8' Τρομερή πίεση από τους παίκτες της Ατλέτικο.
Η Ατλέτικο πιέζει ασφυκτικά, παίζει στο μισό γήπεδο τη Μπαρτσελόνα, που έχει "πελαγώσει" στην άμυνα.
11' Δοκάρι για την Ατλέτικο!
Οι Μαδριλένοι πίεσαν ψηλά και έκλεψαν, η μπάλα έφτασε στον Βίγια, που σημάδεψε το δοκάρι του Πίντο.
13' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπαρτσελόνα. Σέντρα του Άλβες από τα δεξιά και ο Μέσι με κοντινή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
18΄Κίτρινη κάρτα στον Αντριάνο.
19' Δοκάρι για την Ατλέτικο. Ο Βίγια βγήκε στην πλάτη της άμυνας έκανε το σουτ-βολέ και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίντο.
Τρία δοκάρια σε λιγότερο από 20 λεπτά για την ομάδα του Σιμεόνε!
24' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Απίστευτο σόλο του Νεϊμάρ βγάζει τη μπάλα στον Μέσι, αλλά το πλασέ του από τη μικρή περιοχή φεύγει πολύ άουτ.
32' Έχει πάρει την κατοχή η Μπαρτσελόνα στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να πιέσει.
35' 34% - 66% η κατοχή υπέρ των Καταλανών, που όμως δεν απειλούν ουσιαστικά.
Ένα λεπτό καθυστερήσεων.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Η Ατλέτικο πηγαίνει στα αποδυτήρια με το "χρυσό" 1-0 απέναντι στη Μπαρτσελόνα.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
48' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα!
Ο Κουρτουά νικάει τον Νεϊμάρ στο τετ-α-τετ και στη συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί της Ατλέτικο διώχνουν πάνω στη γραμμή.
55' Ανάλογη εικόνα με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπαρτσελόνα πιέζει αλλά δεν βρίσκει χώρους.
61' Αλλαγή για τη Μπαρτσελόνα. Ο Σάντσεζ στη θέση του Φάμπρεγκας.
62' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Στη θέση του Αντριάν πέρασε ο Ντιέγκο.
65' Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο. Αντεπίθεση για τους Μαδριλένους με τον Πίντο να εξουδετερώνει κοντινό σουτ του Κόστα.
70' Τεράστια ευκαιρία για την Ατλέτικο. Ο Γκαμπι κάνει κακό πλασέ και ο Πίντο διώχνει, αν και πεσμένος, με το πόδι.
72' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Στη θέση του Ινιέστα πέρασε ο Πέδρο.
78' Μεγάλη φάση για τη Μπαρτσελόνα. Σέντρα του Άλβες, ο Νεϊμάρ κάνει κεφαλιά "ψαράκι" και η μπάλα "γλύφει" το δοκάρι του Κουρτουά.
79' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Ροντρίγκεζ στη θέση του Βίγια.
Tέλος της αναμέτρησης!
Στα ημιτελικά συνεχίζει η Ατλέτικο. Το "χρυσό" γκολ του Κόκε από το 5ο λεπτό έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Σιμεόνε, που πέταξε εκτός διοργάνωσης την Μπαρτσελόνα.
Ευχαριστούμε, που μείνατε μαζί μας καλό σας βράδυ!