ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό, για την 1η αγωνιστική της 7ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, στην Τούμπα. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι συναντώνται στα προημιτελικά του θεσμού για δεύτερη μόλις φορά στην ιστορία τους... by Σπύρος Σιαμπλής
Η πρώτη ήταν τη σεζόν 2006-07, όταν ο Παναθηναϊκός είχε πάρει την πρόκριση για τους «4» στην παράταση του δεύτερου αγώνα που έγινε στο ΟΑΚΑ με 3-1. Κι ενώ ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 2-1 στην Τούμπα! by Σπύρος Σιαμπλής
Συνολικά, αυτή είναι η 11η φορά που βρίσκονται αντιμέτωποι ως ζευγάρι για το Κύπελλο Ελλάδας ο «δικέφαλος του Βορρά» με το «τριφύλλι». by Σπύρος Σιαμπλής
Θυμηθείτε εδώ το αρχικό σχήμα του ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
Κι εδώ την βασική 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Παπαδόπουλος, Ροντρίγκο, Μιχαηλίδης, Εσίτι, Αουγκούστο, Λάμπρου και Άκπομ. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Χριστογεώργος, Κολοβέτσιος, Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης, Περέα και Νάγκι. by Σπύρος Σιαμπλής
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Σάντρο Σέρερ από την Ελβετία ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Αλεσάντρο Ντούντιτς επίσης από την Ελβετία. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ πριν από τρεις μόλις ημέρες ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει... εύκολα του ΠΑΟΚ με 2-0, σε ένα εντελώς διαφορετικό βέβαια παιχνίδι... by Σπύρος Σιαμπλής
Συνεχίζεται η προσέλευση των φίλων του ΠΑΟΚ, χωρίς η Τούμπα να είναι γεμάτη αυτή την ώρα. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι δύο ομάδες αποσύρονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες των δύο προπονητών. by Σπύρος Σιαμπλής
Αυτή την ώρα υπάρχει αρκετός περισσότερος κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου! by Σπύρος Σιαμπλής
Επίσης, αξίζει να σημειώσουμε ότι η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα, χωρίς ακόμα να είναι γνωστή η ακριβής ημερομηνία. by Σπύρος Σιαμπλής
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
Όρκος νίκης και από τις δύο ομάδες! by Σπύρος Σιαμπλής
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
3' Σκληρό φάουλ του Πέλκα στον Πούγγουρα, με την μπάλα να έχει φύγει, δεν βγάζει κάρτα ο διαιτητής Σέρερ! by Σπύρος Σιαμπλής
5' Κεφαλιά του Πέλκα, μέσα στην περιοχή, ο Κουρμπέλης διώχνει σε κόρνερ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο για τον ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
7' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Γιαννούλη να σεντράρει από αριστερά και τον Λημνιό να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, που κάνει έξοδο και μπλοκάρει! by Σπύρος Σιαμπλής
7' Κίτρινη κάρτα στον Λημνιό, που πήγε πολύ καθυστερημένα στην μπάλα και ενώ την είχε ήδη μπλοκάρει ο Διιούδης. Θυμίζουμε ότι, τέσσερα λεπτά νωρίτερα, υπήρξε νέο «κακό» τάκλιν του παίκτη του ΠΑΟΚ, που πέρασε ατιμώρητο... by Σπύρος Σιαμπλής
13' Ο Μπίσεσβαρ γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά αργεί να σουτάρει και ο Ινσούα τον κόβει... by Σπύρος Σιαμπλής
15' Επικίνδυνη φάση για τον Παναθηναϊκό, με τον Κουρμπέλη να σουτάρει με δύναμη έξω από την περιοχή τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Ζαχίντ αλλάζοντας πορεία και τον Πασχαλάκη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
19' Μακρινό σουτ τιου Μαουρίσιο, είναι αδύναμο και ο Διούδης το μπλοκάρει με ευκολία. by Σπύρος Σιαμπλής
20' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, από τα δεξιά, το εκτελεί ο Ζαχίντ, διώχνει εύκολα η άμυνα του ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
23' Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα, για άτσαλο μαρκάρισμα πάνω στον Βιιεϊρίνια. by Σπύρος Σιαμπλής
Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και ο ΠΑΟΚ έχει μπει πιο δυνατά από το ξεκίνημα. Πιέζει ψηλά, κρατάει μπάλα και ψάχνει να βρει τον κενό χώρο για να «χτυπήσει». Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός δυσκολεύθηκε αρχικά, αλλά σταδιακά κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι υπάρχει μια λανθασμένη απόφαση του Ελβετού Σέρερ, που δεν κιτρίνισε τον Πέλκα στο 3', για να το κάνει τέσσερα λεπτά μετά... by Σπύρος Σιαμπλής
26' Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ ο Μακέντα, που «έπιασε αέρα» μέσα στην περιοχή... by Σπύρος Σιαμπλής
29' Σέντρα-σουτ του Μπίσεσβαρ, βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα ο Διούδης με άνεση. by Σπύρος Σιαμπλής
31' Νέο σουτ του Κουρμπέλη έξω από την περιοχή, από την ίδια περίπου απόσταση, καταλήγει αρκετά μέτρα άουτ αυτή την φορά... by Σπύρος Σιαμπλής
33' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, με τον Σέρερ να δίνει παράβαση σε τάκλιν του Ινσούα στον Πέλκα, ενώ στο ριπλέι φαίνεται να έχει βρει τη μπάλα ... by Σπύρος Σιαμπλής
33' Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα για διαμαρτυρία. by Σπύρος Σιαμπλής
34' Γκολ! 1-0 ο ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να νικάει τον Διούδη, στέλνοντας τη μπάλα από την μια πλευρά και τον αντίπαλό του από την άλλη, ανοίγοντας έτσι το σκορ... by Σπύρος Σιαμπλής
41' Καλή φάση για τον Παναθηναϊκό, με τον Μακέντα να βγαίνει στα αριστερά, να κόβει τη μπάλα παράλληλα αλλά τον Ίνγκασον να διώχνει σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
44' Κίτρινη κάρτα στον Μίσιτς για διαμαρτυρία κι ενώ προηγουμένως ο Πούγγουρας έχει κάνει φάουλ στον Λημνιό που έφευγε στην αντεπίθεση, ενώ έχει ήδη κάρτα... by Σπύρος Σιαμπλής
45' Αντεπίθεση και σουτ του Χατζηγιοβάνη έξω από την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει εύκολα ο Πασχαλάκης. by Σπύρος Σιαμπλής
45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
45'+1' Ο Σφιντέρσκι μπαίνει στην περιοχή αλλά προτού προλάβει να σουτάρει, κάνει το τάκλιν ο Ανουάρ. by Σπύρος Σιαμπλής
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται του Παναθηναϊκού με 1-0. by Σπύρος Σιαμπλής
Ανάπαυλα στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει... φορτσάτος αλλά να μην μπορεί να κεφαλαιοποιήσει την υπεροχή του, έχοντας μια καλή φάση όλη κι όλη, μέχρι να έρθει το... συζητήσιμο πέναλτι που κέρδισε ο Λημνιός και δεν φαίνεται να είναι! Ο Παναθηναϊκός αφού έβγαλε χωρίς... απώλειες το δύσκολο ξεκίνημα, στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, παίζοντας σωστά και πιο γρήγορα. by Σπύρος Σιαμπλής
Ο Πέλκας κέρδισε το πέναλτι, ο Βιεϊρίνια το μετέτρεψε σε γκολ και μαζί πανηγυρίζουν το 1-0 του ΠΑΟΚ! Εικόνα live21963788/97118.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν οι δύο ομάδες στην επανάληψη. by Σπύρος Σιαμπλής
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
49' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με το σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή να αποκρούεται από τον Διούδη! by Σπύρος Σιαμπλής
54' Νάγκι αντί του Χατζηγιοβάνη, η πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
56' Σουτ του Κουρμπέλη από μακριά, ο Πασχαλάκης μπλοκάρει. by Σπύρος Σιαμπλής
57' Νέο μακρινό σουτ από τον Νάγκι, αρκετά άστοχο. by Σπύρος Σιαμπλής
57' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
60' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από την δεξιά πλευρά, πέρασε ανεκμετάλλευτο κι αυτό. by Σπύρος Σιαμπλής
62' Πέλκας έξω, Λάμπρου μέσα για τον ΠΑΟΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
63' Επικίνδυνη στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Λάμπρου να περνάει τον Διούδη αλλά να πηγαίνει πλάγια και τελικά να μην κρατάει τη μπάλα εντός γηπέδου... by Σπύρος Σιαμπλής
65' Μίσιτς και Σφιντέρσκι συνδυάζονται, ο πρώτος εφορμά στην περιοχή αλλά θα κοπεί πριν μπει σε αυτήν καθαρά από τον Ανουάρ. by Σπύρος Σιαμπλής
69' Ωραία σκέψη του Μπουζούκη να ανοίξει τη μπάλα στον Γιόχανσον μέσα στην περιοχή αλλά ο Βαρέλα πρόλαβε και έκοψε τη μπάλα τελευταία στιγμή! by Σπύρος Σιαμπλής
71' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Γιαννούλη να βγάζει τετ α τετ τον Λάμπρου με τον Διούδη, ωστόσο ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού νικάει τον νεαρό άσο, διώχνοντας σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
72' Γκολ! 2-0 ο ΠΑΟΚ, με την εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια και την κεφαλιά «ψαράκι» του Βαρέλα, που καλύπτεται από τον Ινσούα, να νικάει τον Διούδη, δίνοντας παράλληλα μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του. by Σπύρος Σιαμπλής
Καλύτερος στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ, που... προειδοποίησε δύο φορές τον αντίπαλό του, με τον Λάμπρου να χάνει ισάριθμες ευκαιρίες για να σκοράρει και να τα καταφέρνει τελικά ο Βαρέλα, με ωραία κεφαλιά ψαράκι. Δώρο, βέβαια, της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο οποίος δείχνει να έχει χάσει κάπως τον προσανατολισμό του... by Σπύρος Σιαμπλής
76' Σκληρό φάουλ του Κουρμπέλη στον Γιαννούλη, που έπρεπε να τιμωρηθεί με κίτρινη κάρτα... by Σπύρος Σιαμπλής
77' Στη θέση του Ανουάρ μπαίνει ο Δώνης. by Σπύρος Σιαμπλής
79' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά. by Σπύρος Σιαμπλής
80' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Βαρέλα να κάνει την κεφαλιά πάσα για τον Λάμπρου, έξω από την μικρή περιοχή, αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη! by Σπύρος Σιαμπλής
81' Περέα αντί Μπουζούκη. by Σπύρος Σιαμπλής
82' Άκμπομ αντί Σφιντέρσκι. by Σπύρος Σιαμπλής
83' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
86' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει τη σέντρα από αριστερά, τον Λάμπρου να κάνει την σκαστή κεφαλιά, αλλά τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
90' Τρία λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
90'+2' Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα για φάουλ. by Σπύρος Σιαμπλής
90'+4' Λήξη του αγώνα, με νικητή τον ΠΑΟΚ με 2-0 επί του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση της Τούμπας... by Σπύρος Σιαμπλής