Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό, για την 17η αγωνιστική της Super League 1, στο Φάληρο. by www.sport-fm.gr
Μετά από 26 χρόνια το ποδαρικό του νέου έτους γίνεται με ντέρμπι. Για τελευταία φορά είχε συμβεί ξανά στις 5 Ιανουαρίου του 1994! Όταν, στο «Σπύρος Λούης», ο φιλοξενούμενος Ολυμπιακός νικούσε με 2-1 (77’ φάουλ Σαραβάκος – 45’ σουτ Καλαντζής, 66’ σουτ Χαντζίδης)… by www.sport-fm.gr
Επίσης δώδεκα χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία φορά, που το ντέρμπι των «αιωνίων» έγινε τον Ιανουάριο. Ήταν στις 13 Ιανουαρίου του 2008, όταν έφερναν 1-1 (45’ σουτ Άντζας – 15’ σουτ Εντόι) στο Φάληρο, με τον Αντώνη Νικοπολίδη να αποκρούει πέναλτι του Δημήτρη Παπαδόπουλου. Τρεις μέρες αργότερα έπαιξαν και για το Κύπελλο με τον Ολυμπιακό να νικά με 4-0! by www.sport-fm.gr
Το σημερινό ντέρμπι είναι κρίσιμο και για τις δύο ομάδες, κυρίως όμως για τους Πειραιώτες, που με την ισοπαλία στο Βόλο, έμειναν δύο βαθμούς από την κορυφή. Η μονομαχία με τον ΠΑΟΚ εξελίσσεται με μεγάλες απαιτήσεις για τις δύο ομάδες και κάθε απώλεια είναι… καθοριστική. by www.sport-fm.gr
Παρότι το παιχνίδι είναι κεκλεισμένων των θυρών, όπως συμβαίνει συνήθως σχεδόν σε κάθε ελληνικό ντέρμπι, δεν έλειψαν τα... παρατράγουδα! Εν προκειμένω, με επεισόδια ανάμεσα σε μερίδα οπαδών του Ολυμπιακού και την αστυνομία. by www.sport-fm.gr
Για τους «ερυθρόλευκους» ξεκινά ένας μήνας κρίσιμος, καθώς έχουν πέντε παιχνίδια δύσκολα. Με Παναθηναϊκό και Άρη μέσα, ενώ πηγαίνουν στην Λαμία, στο «καυτό» Ηράκλειο και κλείνουν εκτός έδρας με την ΑΕΚ. by www.sport-fm.gr
Ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος για 26 παιχνίδια πρωταθλήματος και 19 στην έδρα του. Μάλιστα έχει σκοράρει και στα 19. Το «όπλο» του, ωστόσο, είναι η άμυνα. Τα έξι γκολ που έχει δεχτεί είναι εντυπωσιακό γεγονός, αν σκεφτεί κανείς ότι επόμενη καλύτερη άμυνα, αυτή του ΠΑΟΚ, είναι με υπερδιπλάσια γκολ, 13. by www.sport-fm.gr
Λησμονήσαμε να αναφέρουμε νωρίτερα ότι η αποστολή των γηπεδούχων αποθεώθηκε από τους φίλους της που βρίσκονται πέριξ του «Γεώργιος Καραϊσκάκης»... by www.sport-fm.gr
Ενώ χωρίς προβλήματα έφτασε στο γήπεδο και η αποστολή του Παναθηναϊκού, που... βίωσε ωστόσο τα παρελκόμενα από τα επεισόδια που είχαν προηγηθεί. by www.sport-fm.gr
Επιστρέφοντας στα... αγωνιστικά, ο Παναθηναϊκός έχει άλλο στόχο, την είσοδο στην εξάδα της βαθμολογίας. Σε αυτή τη... μάχη φαίνεται ότι οι ισοπαλίες είναι χρήσιμες, εμω έχει να χάσει από τον Οκτώβρη καθώς μετά την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΛ, μετράει πέντε ισοπαλίες και τρεις νίκες! by www.sport-fm.gr
Εκτός έδρας ωστόσο οι «πράσινοι» δεν έχουν κερδίσει από τον Οκτώβριο. Μετά τη νίκη στο Περιστέρι, έχουν πάρει τέσσερις ισοπαλίες στη σειρά, από ΠΑΟΚ, Παναιτωλικό, Βόλο και ΟΦΗ, ενώ έχουν τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, επτά, μαζί με τον Άρη. by www.sport-fm.gr
Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού είναι επιθετικό, όμως, καθώς έχει μόλις ένα γκολ ανά αγώνα μέσο όρο, ήτοι 16 σε 16 αγώνες. Μόνο τέσσερις ομάδες έχουν χειρότερη επίθεση από τον Παναθηναϊκό. Μάλιστα έχει πετύχει πέντε γκολ στα έξι τελευταία παιχνίδια του, αλλά ήταν αρκετά για να πάρει 10 βαθμούς! Δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, αφού δέχτηκε μόλις δύο γκολ σε αυτά τα έξι παιχνίδια... by www.sport-fm.gr
Το «τριφύλλι» έχει φύγει με ισοπαλία από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και στις δύο τελευταίες επισκέψεις του. Πήρε 1-1 το Μάρτιο του 2018, ισοφαρίζοντας στο τέλος, και 1-1 το Νοέμβριο του 2018, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει… εκείνος στο τέλος! by www.sport-fm.gr
Είχε προηγηθεί το 3-0 του Ολυμπιακού τον Νοέμβριο του 2016, μια τρίτη νίκη στη σειρά στην έδρα του. Ο Παναθηναϊκός νίκησε για τελευταία φορά το Μάρτιο του 2014, με 3-0. by www.sport-fm.gr
Ανεξαρτήτως έδρας, τα τρία τελευταία παιχνίδια που ολοκληρώθηκαν έληξαν 1-1. Γιατί παρεμβάλλεται και η νίκη του Ολυμπιακού στο ματς που διακόπηκε τον περασμένο Μάρτη. Στα πέντε τελευταία –χωρίς το μηδενισμό– δεν έχει καταφέρει μια από τις δύο ομάδες να βάλει περισσότερα από ένα γκολ στο ντέρμπι. by www.sport-fm.gr
Παράλληλα, ο ΟΣΦΠ έχει κερδίσει και τα εννέα τελευταία παιχνίδια του σε ξεκίνημα ημερολογιακού έτους. Για τελευταία φορά είχε χάσει πριν από 10 χρόνια, στις 6 Ιανουαρίου του 2010, με 2-1 από την ΑΕΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (26’ σουτ Α. Παπαδόπουλος – 33’ σουτ, 40’ φάουλ Σκόκο). by www.sport-fm.gr
Στον αντίποδα, ο ΠΑΟ έχει... ποικιλία αποτελεσμάτων για «ποδαρικό». Παίζοντας εκτός έδρας το πρώτο της χρονιάς, έχει να κερδίσει από το 2011, στην Ξάνθη τότε. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Αλέν, Μπενζιά, Γκερέρο, Λοβέρα, Κούτρης, Παπαδόπουλος και Χριστοδουλόπουλος. by www.sport-fm.gr
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Νούνες, Χατζηθεοδωρίδης, Μπεκ, Περέα και Καμπετσής. by www.sport-fm.gr
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ματίας Γκεστράνιους από την Φινλανδία και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου. by www.sport-fm.gr
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by www.sport-fm.gr
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by www.sport-fm.gr
3' Ο Χατζηγιοβάνης βρίσκεται στην άκρη της περιοχής, αλλά δεν κάνει καλή προσπάθεια και η πάσα του βρίσκει πάνω στον Σεμέδο. by www.sport-fm.gr
4' Ο Ομάρ προσπάθησε να κάνει τη σέντρα από δεξιά από πάσα του Βαλμπουενά,αλλά βγήκε έγκαιρα ο Σένκεφελντ κι έδιωξε. by www.sport-fm.gr
8' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό, από μαρκάρισμα του Δώνη στον Βαλμπουενά. by www.sport-fm.gr
8' Απευθείας εκτέλεση του Βαλμπουενά, η μπάλα στο τείχος, νέο σουτ του Μπουχαλάκη, καταλήγει άουτ. by www.sport-fm.gr
9' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Ζαχίντ να κάνει το γύρισμα από θέση μέσα αριστερά, διώχνει ασταθώς ο Σα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Καμαρά διώχνει και παράλληλα πατάει τον Μπουζούκη, αλλά καταλογίζεται επιθετικό φάουλ. by www.sport-fm.gr
11' Διακοπή στο ματς με τον Γκεστράνιους να πηγαίνει στο VAR για να δει την φάση. by www.sport-fm.gr
13' Επανέναρξη του αγώνα, χωρίς αλλαγή της απόφασης του Φινλανδού διαιτητή... by www.sport-fm.gr
14' Γέμισμα του Τσιμίκα μέσα στην περιοχή, ο Βαλμπουενά κάνει επιθετικό φάουλ στον Ζαχίντ στην προσπάθειά του να σουτάρει. by www.sport-fm.gr
16' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Ομάρ να κάνει το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι για τον Ελ Αραμπί αλλά ο Πούγγουρας διώχνει έγκαιρα... by www.sport-fm.gr
17' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Παναθηναϊκό, από τα δεξιά, ο Τσιμίκας διώχνει την εκτέλεση του Ζαχίντ. by www.sport-fm.gr
19' Σουτ του Μσούρα μέσα από την περιοχή, διώχνει ο Ινσούα σε κόρνερ, με τον Διούδη πάντως να ήταν σε ετοιμότητα... by www.sport-fm.gr
20' Σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Δώνη. by www.sport-fm.gr
22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Ποντένσε να βγάζει με σέντρα ακριβείας τον Μασούρα τετ α τετ με τον Διούδη, ο οποίος ωστόσο αποκρούει σε δύο χρόνους το σουτ που του έγινε, από πλάγια θέση δεξιά! by www.sport-fm.gr
25' Ο Βαλμπουενά κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μασούρας παίρνει την κεφαλιά αλλά είναι αδύναμη και δεν ανησυχεί τον Διούδη που μπλοκάρει. by www.sport-fm.gr
26' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού έρχεται με την πρώτη του τελική, με το σουτ του Δώνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα! by www.sport-fm.gr
27' Ο Γιόχανσον σκοράρει με πλασέ αλλά το τέρμα του ορθώς ακυρώνεται, με τον Σουηδό να είναι οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. by www.sport-fm.gr
Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή, είχε την πιο ξεκάθαρη ευκαιρία με τον Μασούρα, αλλά κάνει και ορισμένα λάθη βιασύνης που δίνουν μπάλες στον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" στήνουν συνεργασίες προς τα άκρα και από μια τέτοια ήρθε η πρώτη δική του στιγμή με τον Δώνη. Αν δεν πάρει προβάδισμα ο γηπεδούχος, οι "πράσινοι" θα το πιστεύουν περισσότερο... by Κώστας Μιαούλης
29' Νέο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, με την απομάκρυνση με κεφαλιά του Σεμέδο, που θα μπορούσε να καταλήξει σε αυτογκολ... by www.sport-fm.gr
36' Νέα καλή φάση για τον Παναθηναϊκό, που σταματάει στο ξεκίνημά της για οφσάιντ του Μακέντα, με τη γραμμή να δείχνει πάντως οριακή παράβαση του... by www.sport-fm.gr
42' Ο Βαλμπουενά εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα φτάνει στο κεφάλι του Σεμέδο, αλλά ο Διούδης καταφέρνει και αποκρούει εντυπωσιακά! by www.sport-fm.gr
43' Απαντάει ο Παναθηναϊκός στις ευκαιρίες, με τον Γιόχανσον να πατάει περιοχή, όντας απέναντι στον Σα, αλλά ο δεύτερος βγήκε νικητής αποκρούοντας! by www.sport-fm.gr
45'+2' Σουτ του Χατζηγιοβάνη, έξω από την περιοχή, κακή επιλογή και... άστοχη. by www.sport-fm.gr
Όσο περνάει η ώρα ο Παναθηναϊκός γίνεται πιο απειλητικός. Είναι προφανές πως ο Γιόχανσον έχει σαφή εντολή να μπαίνει στον διάδρομο ανάμεσα στον αριστερό μπακ και τον αριστερό στόπερ του Ολυμπιακού και είχε ένα γκολ που ήταν οφσάιντ, ενώ είχε και την μεγάλη ευκαιρία με τον Σα να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση. Υπάρχουν θέματα στην άμυνα του Ολυμπιακού απόψε και στο β' μισό του α' μέρους φάνηκε να υπάρχει θέμα και στις αποστάσεις των γραμμών των "ερυθρολεύκων". by Κώστας Μιαούλης
47' Σέντρα σουτ του Μπενζιά από αριστερά, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. by www.sport-fm.gr
49' Παράλληλο γύρισμα του Μακέντα από τα αριστερά, κανείς συμπαίκτης του δεν βρίσκεται στην πορεία της μπάλας... by www.sport-fm.gr
51' Ο Μακέντα πέφτει μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ζητάει πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπα, αλλά ο Γκεστράνιους δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. by www.sport-fm.gr
53' Ξανά στο VAR o Φινλανδός διαιτητής, ξανά δεν βλέπει κάποια παράβαση για να καταλογίσει πέναλτι, αν και στην τηλεόραση φαίνεται ότι υπάρχει πάτημα στο πόδι... by www.sport-fm.gr
58' Προσωπική ενέργεια του Mακέντα, που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει αλλά ψηλά άουτ... by www.sport-fm.gr
60' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Χριστοδουλόπουλο να παίρνει ωραία την μπάλα, να βγαίνει απέναντι στον Διούδη, αλλά να πλασάρει άστοχα με το εξωτερικό! by www.sport-fm.gr
63' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό, το εκτελεί ο Βαλμπουενά απευθείας άουτ. by www.sport-fm.gr
65' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, έδιωξε με τις γροθιές ο Διούδης ενώ ακολούθως το σουτ του Μπενζιά ήταν απελπιστικά άστοχο. by www.sport-fm.gr
O Oλυμπιακός με την αλλαγή διάταξης και την είσοδο αρχικά του Μπενζιά και μετά του Λάζαρου, έχει ανεβάσει την πίεση του και φτάνει σε φάσεις. Ο Λάζαρος θέλησε να κάνει το εύκολο-δύσκολο στην πιο κλασσική ευκαιρία του αγώνα στο 60' και έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" σε αυτό το διάστημα δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, όπως έκαναν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ως τώρα, έχει πέσει και ο Ζαχίντ. by Κώστας Μιαούλης
70' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, από τ αριστερά, μετά την προσπάθεια του Τσιμίκα. by www.sport-fm.gr
71' Ο Μπεκ αντικαθιστά τον Ζαχίντ, πηγαίνοντας στα άκρα και με τον Μπουζούκη να παίζει στη θέση του αντικατασταθέντος. by www.sport-fm.gr
74' Γκολ! 1-0 ο Ολυμπιακός, με τον Βαλμπουενά να γεμίζει και τον Ελ Αραμπί να «πιάνει» το σουτ πάνω στην κίνηση, νικώντς τον Διούδη που δεν μπορούσε να επέμβει, ανοίγοντας το σκορ... by www.sport-fm.gr
78' Περέα αντί Χατζηγιοβάνη, η δεύτερη αλλαγή του Παναθηναϊκού που παίζει πλέον με 4-4-2. by www.sport-fm.gr
82' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ: Ο Ομάρ παίρνει την μπάλα από δεξιά από πάσα του Λάζαρου και σουτάρει με το δεξί, ο Διούδης αποκρούει σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
86' Ο Μακέντα πασάρει στον Μπουζούκη, που όμως δεν ακολουθεί την πάσα ενώ βρισκόταν μέσα στην περιοχή. by www.sport-fm.gr
90+3' Φάουλ του Τσιμίκα στον Μακέντα, μεταξύ σέντρας και περιοχής του Ολυμπιακού. by www.sport-fm.gr
90+4΄Ο Σα μπλοκάρει την επικίνδυνη εκτέλεση του Ούφε Μπεκ και την κεφαλιά του Ομάρ προς τα πίσω. by www.sport-fm.gr
90+5' Φάουλ του Κουρμπέλη στον Ελ Αραμπί, κίτρινη για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού. by www.sport-fm.gr
90+6' ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Με το εξαιρετικό γκολ του Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός νικά τον Παναθηναϊκό και ξεπερνά τον ΠΑΟΚ με 41 πόντους, έναντι 40 του Δικεφάλου του Βορρά. by www.sport-fm.gr
Ο Παναθηναϊκός "κρέμασε" αγωνιστικά ειδικά μετά το 60ο λεπτό και ο Ολυμπιακός με ένα εξαιρετικό γκολ του Ελ Αραμπί που θύμισε κάτι από Κώστα Μήτρογλου από την ασίστ του Βαλμπουενά, έκανε το 1-0 και πήρε το ντέρμπι. Ο πρωτοπόρος είχε ακόμα την φάση του Λάζαρου στο 60' και αυτή του Ομάρ στο 82', διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟ δεν είχε λύσεις και κουράγια. Η αλλαγή διάταξης με ανάποδο τρίγωνο στο κέντρο, στην επανάληψη βγήκε στον Μαρτίνς. Οι "πράσινοι" διαμαρτύρονται ορθώς για την φάση του 51' που ο Γκεστράνιους κλήθηκε να δει από τον Σιδηρόπουλο, όταν ο Μπα πάτησε τον Μακέντα, αλλά ο Φινλανδός, επέμεινε την αρχική του εκτίμηση. by Κώστας Μιαούλης