Παναθηναϊκός-Άρης

Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Άρη, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League 1, στο ΟΑΚΑ. by Σπύρος Σιαμπλής
Και μόνο η βαθμολογική θέση των δύο σημερινών αντιπάλων καθιστά ιδιαίτερα καθοριστικό το παιχνίδι, καθώς αμφότεροι έχουν τους ίδιους βαθμούς, είναι οριακά μέσα στην εξάδα και με τέσσερις ομάδες πίσω τους σε… απόσταση βολής. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι «πράσινοι» πήραν ένα δύσκολο βαθμό στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ και τώρα πηγαίνουν για την τέταρτη εντός έδρας νίκη τους, μετά την ΑΕΚ, τον Αστέρα Τρίπολης και τη Λαμία. by Σπύρος Σιαμπλής
Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν είχε κερδίσει τα τέσσερα πρώτα ματς στην έδρα του, αλλά τέσσερις διαδοχικές νίκες έχει να κάνει από το ξεκίνημα της… περασμένης σεζόν! by Σπύρος Σιαμπλής
Παράλληλα, η ομάδα του Γιώργου Δώνη είναι αήττητη στα τελευταία επτά παιχνίδια που προαναφέραμε, μετά την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΛ στις 27 Οκτωβρίου. Επίσης, έχει πετύχει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία γκολ με πέναλτι. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη νίκη με το ευρύ 4-0 επί του Βόλου, επαναλαμβάνοντας το σκορ της νίκης του επί του Παναθηναϊκού και έχουν μόλις μια ήττα στους τελευταίους εννιά αγώνες, αυτή στο Ηράκλειο, από τότε που ανέλαβε ο Μίχαελ Ένινγκ! by Σπύρος Σιαμπλής
Ο Άρης έχει σκοράρει και στα 13 τελευταία παιχνίδια του, ενώ στα τρία τελευταία έχουν μπει από τέσσερα γκολ. Κράτησε το «μηδέν» με το Βόλο, αφού είχε σκοράρει και στα έξι προηγούμενα. Δεν έχει κάνει δύο διαδοχικά παιχνίδια χωρίς γκολ από τον περασμένο Απρίλιο. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν στον πρώτο γύρο κι ενώ δεν είχαν κερδίσει τα τέσσερα προηγούμενα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Παρόλα αυτά, μετράει μόλις τρεις νίκες στα 20 τελευταία επίσημα μεταξύ τους ματς... by Σπύρος Σιαμπλής
Στην Αθήνα το «τριφύλλι» έχει κερδίσει τους δύο τελευταίους αγώνες, μετά το 1-1 που είχε πάρει ο Άρης τον Οκτώβριο του 2012. Αυτή είναι και η μοναδική ισοπαλία στα εννέα τελευταία που πήραν οι φιλοξενούμενοι, αφού ο Παναθηναϊκός έχει νικήσει τα άλλα οκτώ. by Σπύρος Σιαμπλής
Ο Άρης έχει να νικήσει από τις 22 Απριλίου 2007, 1-0 τότε στο «Σπύρος Λούης» με γκολ του Ροτζέριο Νασιμέντο στο 89’. Είναι η μοναδική του νίκη στα 28 τελευταία, ενώ η αμέσως προηγούμενη ήταν τον Οκτώβριο του 1985. by Σπύρος Σιαμπλής
Θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ το βασικό σχήμα του Άρη απαρτίζουν οι Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Λάρσον και Ιντέγε. by Σπύρος Σιαμπλής
Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Βαγιανίδης, Χατζηθεοδωρίδης, Μπεκ, Ζαχίντ και Καμπετσής. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Έμαν, Ντιγκινί, Μαρτίνες, Τόνσο, Σούντγκρεν, Μαντσίνι και Μπα. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αποσύρονται στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού σταδίου για τις τελευταίες οδηγίες των δύο προπονητών. by Σπύρος Σιαμπλής
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος από τον Σύνδεσμο Αρκαδίας και διαιτητής VAR ο Στέφανος Κουμπαράκης του Συνδέσμου Θράκης. by Σπύρος Σιαμπλής
Στο ΟΑΚΑ και ο ισχυρός άνδρας του Άρη, Θεόδωρος Καρυπίδης. Εικόνα live21963501/118087.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Στο γήπεδο βρίσκονται παιδιά από τις Σχολές Ποδοσφαίρου Παναθηναϊκού σε Σεπόλια, Παλλήνη, Μεταμόρφωση και Ψυχικό. by Σπύρος Σιαμπλής
Λίγος ο κόσμος που βρίσκεται αυτή την ώρα στις κερκίδες, περίπου στις 5.000. by Σπύρος Σιαμπλής
Στα επίσημα και ο γνωστός για τα Παναθηναϊκά του αισθήματα, αντιπρόεδρος της ΝΔ, Κώστας Χατζηδάκης! Εικόνα live21963501/72158.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Άρη στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
2' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Άρη, από αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο, με το άστοχο γυριστό σουτ του Ροζ. by Σπύρος Σιαμπλής
3' Ο Φετφατζίδης μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, αλλά τον κόβει ωραία ο Πούγγουρας. by Σπύρος Σιαμπλής
5' Γέμισμα του Μπουζούκη από δεξιά, ο Περέα μπαίνει στην πορεία της μπάλας, όντας στην περιοχή, που κατευθυνόταν στον επερχόμενο Ινσούα! by Σπύρος Σιαμπλής
6' Σουτ του Ινσούα, είναι άστοχο. by Σπύρος Σιαμπλής
8' Εντυπωσιακή εκτίναξη του Διούδη, αλλά δεν προλαβαίνει να «σώσει» το κόρνερ, που περνάει πάντως δίχως αντίκρισμα για τον Άρη... by Σπύρος Σιαμπλής
12' Καλή στιγμή για τον Άρη, μετά τον συνδυασμό των Γκάμα, Φετφατζίδη και Λάρσον, με το σουτ του τελευταίου από θέση μέσα δεξιά να καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
18' Μακρινό σουτ του Σάσα, ο Διούδης πέφτει και διώχνει με το χέρι σε κόρνερ, για να μπλοκάρει στην εκτέλεση του Ματίγια μετά από έξοδο. by Σπύρος Σιαμπλής
19' Εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, διώχνει με γροθιές ο Κουέστα. by Σπύρος Σιαμπλής
22' Φοβερή κάθετη πάσα του Μακέντα για τον Περέα, εκείνος βγαίνει τετ α τετ με τον Κουέστα, αλλά δεν μπορεί να τον περάσει, κερδίζοντας κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
Καλός ο ρυθμός του αγώνα ως τώρα, παρά το 0-0, με τον Παναθηναϊκό να έχει την ελαφρά υπεροχή, με την κατοχή μπάλας δική του, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, πέραν ενός τετ α τετ που... σπατάλησε ο Περέα. Ο Άρης δείχνει διάθεση να επιτεθεί... λελογισμένα, έχοντας μερικούς καλούς συνδυασμούς και τρία κόρνερ ως τώρα, ενώ φαίνεται να πατάει καλύτερα. by Σπύρος Σιαμπλής
25' Νέο κόρνερ για τον Άρη, από αριστερά μετά το κόψιμο του Πούγγουρα στον Ιντέγε by Σπύρος Σιαμπλής
27' Κόρνερ από την απέναντι πλευρά αυτή την φορά, με τον Φετφατζίδη να το εκτελεί και τον Διούδη να απομακρύνει. by Σπύρος Σιαμπλής
29' Προσπάθεια αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού με τον Αποστολάκη να γεμίζει από δεξιά και να κερδίζει το κόρνερ και τον Βέλεθ να διώχνει με κεφαλιά στην εξέλιξη της φάσης. by Σπύρος Σιαμπλής
33' Ξεκίνησε να βρέχει στο ΟΑΚΑ... by Σπύρος Σιαμπλής
37' Φάουλ για τον Άρη από δεξιά, η μπάλα βρίσκει στον Αποστολάκη και καταλήγει κόρνερ, με τον Δώνη να διώχνει στη συνέχεια με τον... ώμο. by Σπύρος Σιαμπλής
39' Κίτρινη κάρτα ο Δώνης, για φάουλ πάνω στον Ματίγια. by Σπύρος Σιαμπλής
45' Ωραία προσπάθεια του Μπουζούκη, που και σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο. by Σπύρος Σιαμπλής
45'Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ισόπαλες χωρίς σκορ πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. by Σπύρος Σιαμπλής
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει τρόπο να γίνει απειλητικός, έχοντας εμφανές πρόβλημα στη δημιουργία ακόμα και... υποψίας φάσης, με εξαίρεση ένα τετ α τετ του Περέα και τον Αρη να είναι σωστός αμυντικά, καλύπτοντας όλους τους χώρους, ψάχνοντας να βρει γκολ στο τρανζίσιον και κάποια γρήγορη συνεργασία των παικτών του. Στα αξιοσημείωτα τα... οκτώ συνολικά κόρνερ, 2-6 για την ακρίβεια! by Σπύρος Σιαμπλής
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν στην επανάληψη οι δύο ομάδες. by Σπύρος Σιαμπλής
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
50' Μακρινό, σκαστό, σουτ του Δώνη, διώχνει με δυσκολία ο Κουέστα! by Σπύρος Σιαμπλής
52' Προσωρινή διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Δωνη από φάουλ του Γκάμα. by Σπύρος Σιαμπλής
55' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, από τα αριστερα, αφού η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Βέλεθ. by Σπύρος Σιαμπλής
56' Εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπουζούκη, κεφαλια του Νούνες, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
57' Σέντρα από αριστερά, του Λάρσον, ο Ιντέγε παίρνε την κεφαλιά αλλά δεν ανησυχει ο Διουδης, by Σπύρος Σιαμπλής
58' Μαντσίνι αντί Γκάμα, η πρώτη αλλαγή του Άρη, by Σπύρος Σιαμπλής
61' Λάθος του Πούγγουρα, ο Λάρσον κλέβει και μπαίνει στην περιοχή από πλάγια αλλά το τάκλιν του Κουρμπελη είναι σωτήριο! by Σπύρος Σιαμπλής
62' Ο Άρης σκοράρει, με τον Φετφατζίδη να πλασαρει κάτω από τα πόδια του Διούδη, μετά από ωραία ενέργεια, αλλά να είναι ξεκάθαρα οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. by Σπύρος Σιαμπλής
64' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με το πλασέ του Μακέντα, που πήρε την κόντρα και βγήκε απέναντι στον Κουέστα, να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι! by Σπύρος Σιαμπλής
66' Ζαχίντ αντί Χατζηγιοβάνη, για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
68' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά, βγαίνει και μπλοκάρει ο Κουέστα. by Σπύρος Σιαμπλής
69' Νέο κόρνερ από τα αριστερά, ξανά χωρίς αντίκρισμα για το Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
70' Τρίτο σερί κόρνερ για τον ΠΑΟ, αυτή την φορά από τα δεξιά. by Σπύρος Σιαμπλής
71' Τόνσο αντί Λάρσον, η δεύτερη αλλαγή του Άρη. by Σπύρος Σιαμπλής
Το παιχνίδι έχει αποκτήσει ξανά ρυθμό, με τον Άρη να σκοράρει αλλά το γκολ του Φετφατζιδη να μην μετράει σωστά και παράλληλα να... ξυπνάει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 λίγο αργότερα με τον Μακέντα, ενώ έχει αυξησει την πίεσή του κερδίζοντας μετρα στο γήπεδο και διαδοχικά κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
74’ Χατζηθεοδωρίδης αντί Μπουζούκη, η δεύτερη αλλαγή του ΠΑΟ. by Σπύρος Σιαμπλής
74' Φοβερή ατομική ενέργεια του Φετφατζίδη, που πέρασε... τρεις παίκτες, αν και η μπάλα είχε βγει εκτός γηπέδου, αλλά ο Διούδης έπεσε και μπλόκαρε στη γωνία του! by Σπύρος Σιαμπλής
77' Κόρνερ από τα αριστερά για τον Παναθηναϊκό, από την προσπάθεια του Χατζηθεοδωρίδη, τον οποίο έκοψε ο Ροζ. by Σπύρος Σιαμπλής
77' Ο Βελεθ έδιωξε με κεφαλιά σε νέο κόρνερ που πέρασε χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
79' Ο Ζαχίντ γυρίζει παράλληλα με την εστία από τα δεξιά και ο Κουέστα μπερδεύεται αλλά διωχνει με δυσκολία σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με την κεφαλιά του Κουρμπέλη από την εκτέλεση φάουλ του Ζαχιντ να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα! by Σπύρος Σιαμπλής
83' Περέα έξω, Καμπετσής μέσα,. by Σπύρος Σιαμπλής
85' Καλη φάση για τον Άρη, με τον Ροζ να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Διούδη! by Σπύρος Σιαμπλής
89' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από αριστερά, χωρίς αντίκρισμα, by Σπύρος Σιαμπλής
90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
90'+2' Ντιγκινι αντί Φετφταζίδη, by Σπύρος Σιαμπλής
90'+4' Λήξη του αγώνα. Παναθηναϊκός και Άρης μένουν στο 0-0. by Σπύρος Σιαμπλής
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας το παιχνίδι... by Σπύρος Σιαμπλής