Λαμία-Ξάνθη

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Λαμίας με την Ξάνθη, για την 11η αγωνιστική της Super League 1 στην πόλη της Φθιώτιδας. by www.sport-fm.gr
Βαθμολογικά… ανακουφισμένη από τις δύο νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, που είναι και οι πρώτες της, η Λαμία είναι σε ανοδική πορεία και με καλή ψυχολογία. by www.sport-fm.gr
Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη και τη νίκη στη Μυτιλήνη για το Κύπελλο, τότε η Λαμία έχει κερδίσει και τα τρία τελευταία παιχνίδια της, με διαφορά τερμάτων 7-0! by www.sport-fm.gr
Μπορεί να άργησε να πάρει το πρώτο της «τρίποντο», λοιπόν, ωστόσο η ομάδα της Φθιώτιδας είναι αήττητη στην έδρα της, αφού πριν τη νίκη επί της Ξάνθης είχε τέσσερις ισοπαλίες... by www.sport-fm.gr
Παράλληλα, τα πέντε σερί ματς χωρίς ήττα εντός έδρας είναι ισοφάριση του ρεκόρ της Λαμίας στην «μεγάλη» κατηγορία. Αν δεν χάσει και τώρα, δηλαδή, θα κάνει νέο! by www.sport-fm.gr
Η Ξάνθη, από την άλλη, βρίσκεται σε βαθμολογική κάμψη, καθώς έχει πάρει μόλις ένα βαθμό στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, ενώ είχε… 15 στα έξι πρώτα. by www.sport-fm.gr
Μάλιστα από τα τέσσερα αυτά, τα τρία ήταν στο γήπεδό της! Εκτός έδρας, οι ακρίτες έχουν παίξει τέσσερις φορές με απολογισμό δύο νίκες και δύο ήττες, που τις έχει κάνει εναλλάξ. by www.sport-fm.gr
Επίσης, έχουν πετύχει ένα γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους, ενώ είχαν βάλει δέκα στα πρώτα έξι. by www.sport-fm.gr
Εντυπωσιακό είναι και το γεγονός ότι, στους αγώνες της Ξάνθης, το 83% των γκολ σημειώνονται στο εκάστοτε δεύτερο ημίχρονο! by www.sport-fm.gr
Συγκεκριμένα, η θρακιώτικη ομάδα έχει πετύχει 11 και έχει δεχτεί 12 τέρματα, ενώ μόλις δύο και δύο από αυτά μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Εκτός έδρας έχει δεχτεί ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ακόμα δεν έχει σκοράρει... by www.sport-fm.gr
Στα δύο χρόνια της παρουσίας της στη Super League, οι τέσσερις συναντήσεις της Λαμίας με την Ξάνθη δεν είναι παραγωγικές. Για την ακρίβεια, έχει σημειωθεί ένα γκολ στο προπέρσινο παιχνίδι της Λαμίας, με το οποίο η Ξάνθη επικράτησε 1-0 από ένα χτύπημα φάουλ του Μεχία! by www.sport-fm.gr
Στην αρχική 11άδα της Λαμίας βρίσκονται οι Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Καραμάνος, Τιρόνε, Ρόμανιτς και Τουράμ. by www.sport-fm.gr
Ενώ το αρχικό σχήμα της Ξάνθης απαρτίζουν οι Αμπάντ, Ντε Αμορίμ, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα, Μουλέν, Τερκί, Τζουρίτσκοβιτς, Εντουάρντο, Μαλεζάς και Ρενέλα. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Κατσίκας, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Σάλιακας, Ασίγμπα, Βασιλόγιαννης και Βλαχομήτρος. by www.sport-fm.gr
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Μπέντο, Λεωντσάκος, Ντίρεσταμ, Ντε Λούκας, Καμαρά, Μπαριέντος και Πολέτο. by www.sport-fm.gr
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Στέφανος Κουμπαράκης από τον Σύνδεσμο Θράκης και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Αθανάσιος Σέζος του Συνδέσμου Κιλκίς. by www.sport-fm.gr
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by www.sport-fm.gr
8' Σέντρα του Ρόμανιτς από τα αριστερά, μέσα από την περιοχή, διώχνει ο Λισγάρας με κεφαλιά. by www.sport-fm.gr
12' Πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Θεοδωρόπουλο να βγάζει αρχικά το σουτ του Ντε Αμορίμ από το ημικύκλιο και στη συνέχεια την προσπάθεια του Τζουρίτσκοβιτς μέσα από την περιοχή! by www.sport-fm.gr
13' Το εκτελεί ο Εντουάρντο, η μπάλα βρίσκει πάνω στο τείχος και απομακρύνεται. by www.sport-fm.gr
15' Μεγάλο λάθος του Μουλέν, που γυρίζει για τον Αμπάντ με τον Τιρόνε να παρεμβαίνει, σουτάροντας, αλλά τελικά ο γκολκίπερ της Ξάνθης μπλοκάρει... by www.sport-fm.gr
21' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με την κεφαλιά του Αντέτζο εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τιρόνε από δεξιά, να καταλήγει στην αγκαλιά του Αμπάντ! by www.sport-fm.gr
23' Νέα φάση των γηπεδούχων, με το γέμισμα του Δημούτσου και την κεφαλιά του Τουράμ αυτή τη φορά, αλλά τον Αμπάντ να μπλοκάρει εύκολα... by www.sport-fm.gr
27' Πρώτο κόρνερ στο ματς, από το σουτ του Δημούτσου που βρήκε πάνω στον Μουλέν, βγαίνει και μπλοκάρει ο Αμπάντ. by www.sport-fm.gr
32' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με την προσπάθεια του Τιρόνε στη μικρή περιοχή από τα αριστερά να καταλήγει σε κόρνερ από την επέμβαση του Αμπάντ. by www.sport-fm.gr
32' Εκτέλεση του κόρνερ, ο Λισγάρας παίρνει την κεφαλιά και διώχνει εκ νέου σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
33' Ο Τιρόνε εκτελεί το κόρνερ από αριστερά, επικρατεί αναμπουμπούλα, για να διώξει τελικά την προσπάθεια του Τουράμ ο Λισγάρας... by www.sport-fm.gr
37' Κεφαλιά πάσα του Ρόμανιτς από αριστερά για τον επερχόμενο Τουράμ, ο Λισγάρας προλαβαίνει και διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο... by www.sport-fm.gr
42' Μακρινό σουτ του Τζουρίτσκοβιτς, η μπάλα στην αγκαλιά του Θεοδωρόπουλου. by www.sport-fm.gr
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ισόπαλες χωρίς σκορ θα πάνε στα αποδυτήρια Λαμία και Ξάνθη. by www.sport-fm.gr
47' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Τιρόνε να το εκτελεί, τον Δημούτσο να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά τη μπάλα να περνάει άουτ! by www.sport-fm.gr
54' Γκολ! 1-0 η Λαμία, με τον Μπεχαράνο να μπαίνει μέσα στην περιοχή, από τα αριστερά, μετά από ωραία πάσα του Τιρόνε και δυνατό ευθύβολο σουτ να νικάει τον Αμπάντ... by www.sport-fm.gr
58' Ευκαιρία για την Λαμία, με τον Μπεχαράνο να κάνει το πλασέ, μετά από ωραία πάσα του Τιρόνε από δεξιά, αλλά να στέλνει η μπάλα πάνω στον Αμπάντ! by www.sport-fm.gr
69' Μακρινό σουτ του Μαλεζά, ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. by www.sport-fm.gr
70' Δεύτερη κίνηση των φιλοξενούμενων με τον Ντε Λούκας να μπαίνει στη θέση του Μουλέν. by www.sport-fm.gr
73' Αντεπίθεση για την Λαμία, που κερδίζει τελικά κόρνερ από την προσπάθεια του Ρόμανιτς. by www.sport-fm.gr
75' Σουτ από τον Ρόμανιτς από μακρινή απόσταση με την μπάλα να περνάει άουτ. by www.sport-fm.gr
76' Καλή στιγμή για την Ξάνθη, με τον Μπαριέντος να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και να κάνει το παράλληλο γύρισμα, χωρίς όμως να βρεθεί κάποιος συμπαίκτης του για την προβολή! by www.sport-fm.gr
84' Σουτ του Καραμάνου, μέσα από την περιοχή, διώχνει με υπερένταση ο Αμπάντ. by www.sport-fm.gr
85' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Ρόμανιτς να μην μπορεί να νικήσει τον Αμπάντ, μετά από βαθιά μπαλιά του Δημούτσου, που διώχνει σε κόρνερ! by www.sport-fm.gr
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας τη σημερινή αναμέτρηση... by www.sport-fm.gr