Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ισπανία-Ρωσία, για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μέσω του sport-fm.gr. Ενημέρωση από τον ΣΠΟΡ FM 94,6

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της νοκ-άουτ αναμέτρησης, Ισπανία-Ρωσία, για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το οποίο θα διεξαχθεί στο Luzhniki.
16:38
Ισπανία (Φερνάντο Ιέρο/4-2-3-1): Ντε Χέα, Τζόρντι Άλμπα, Πικέ, Ράμος, Νάτσο, Μπουσκέτς, Κόκε, Ασένσιο, Σίλβα, Ίσκο, Ντιέγκο Κόστα
16:39
16:39
Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ/5-3-2): Ακινφέεφ, Κουντριασόβ, Ιγκνασέβιτς, Κουτέποφ, Ζιρκόφ, Φερναντές, Ζομπνίν, Σαμέντοφ, Κουζιάεβ, Γκολόβον, Τζιούμπα
16:40
16:42
Η ομάδα του Φερνάντο Ιέρο μπορεί να μην έχει θέλξει μέχρι τώρα με την παρουσία της, ωστόσο παραμένει το φαβορί απέναντι στους οικοδεσπότες, που μετά από ένα εξαιρετικό ξεκίνημα προσγειώθηκαν ανώμαλα χάνοντας με 3-0 από την Ουρουγουάη.
16:43
Από τη Ρωσία θα λείψει ο Ιγκόρ Σμόλνικοφ που αποβλήθηκε στο τελευταίο ματς.
16:43
Ο Σέρχιο Μπουσκέτς από τη μια πλευρά και οι Γκολοβίν, Σμόλοφ και Γκαζίνσκι είναι στο όριο των καρτών.
16:43
Η Ισπανία έχει το πάνω χέρι απέναντι στη Ρωσία μετρώντας τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες σε έξι ματς από το 1991 και μετά, όταν διαλύθηκε η Σοβιετική Ένωση.
16:43
Μάλιστα στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις τους σε μεγάλες διοργανώσεις οι Ίβηρες κυριαρχούν έχοντας κερδίσει 4-1 στους ομίλους και 3-0 στα ημιτελικά του Euro 2008 και 1-0 στους ομίλους του Euro 2004.
16:43
Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν το Νοέμβριο σε φιλικό στην Αγία Πετρούπολη με σκορ 3-3.
16:45
16:46
16:47
16:51
Έτοιμες οι δύο ομάδες για την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο...
16:54
Στον αγωνιστικό χώρο είναι οι δύο ομάδες πλέον. Απέμειναν περίπου πέντε λεπτά για την έναρξη του ματς

17:05
Χωρίς κάποια καλή στιγμή το ματς έως τώρα, αφού πέρασε ανεκμετάλλευτο και το κερδισμένο κόρνερ για τη Ρωσία
17:06
17:11

11' Γκολ η Ισπανία, 1-0!

Ο Ασένσιο (πρώτο ματς ως βασικός στη διοργάνωση) εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και μετά την... πάλη Ιγκνασέβιτς-Ράμος η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, με παράξενο τρόπο. Πιθανότατα πρόκειται για αυτογκόλ, καθώς φαίνεται να έχει βρει στον αστράγαλο του Ρώσου στόπερ, όπως πέφτει στο έδαφος
17:14
14' Τελική για τη Ρωσία. Σουτ του Ζομπνιν από μακρινή απόσταση, η μπάλα έφυγε εκτός
17:14
Και η FIFA αυτογκόλ το δίνει πλέον
17:17
17:19
Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα που θα προκριθεί από το συγκεκριμένο ζευγάρι, θα αντιμετωπίσει στις 7 Ιουλίου, την ομάδα που θα περάσει από το Κροατία-Δανία
17:26
Ο Ιγκνασέβιτς έγινε ο γηραιότερος (38 ετών και 352) που σημειώνει αυτογκόλ σε τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μέχρι πρότινος, ο Νοέλ Βαγιαδάρες (37 ετών και 43 ημερών) από την Ονδούρα κατείχε αυτό το -όχι και τόσο τιμητικό- ρεκόρ, για το το γκολ που είχε πετύχει στην εστία της ομάδας στην ήττα με 3-0 από τη Γαλλία, στις 15 Ιουνίου του 2014
17:29
Η Ισπανία δεν έχει... θαμπώσει με την έως τώρα απόδοσή της στο ματς, αλλά παίρνει μέχρι στιγμής αυτό που θέλει. Ελέγχει την κατάσταση και μετά το τέρμα, έχει συντριπτικά υπέρ της την κατοχή της μπάλας, χωρίς να απειλείται, αλλά και δίχως να απειλεί
17:32
Μετά το γκολ, το ματς είναι για... ύπνο. H Ισπανία παίζει συνεχώς με κοντινές πάσες και οι Ρώσοι είναι εντελώς άτολμοι.
17:36
36' Καλή στιγμή για τη Ρωσία. Ο Γκολόβιν υποδέχθηκε την μπάλα στα όρια της μεγάλης περιοχής και με φαλτσαριστό σουτ στην αντίθετη γωνία, έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα
17:38
Έχουν κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο οι Ρώσοι
17:39

40' Πέναλτι για τη Ρωσία!

Ύστερα από κεφαλιά του Τζιούμπα, ο Πικέ βρήκε την μπάλα με το χέρι. Κίτρινη για τον στόπερ της Μπαρτσελόνα
17:40
Έτοιμος ο Τζιούμπα
17:40

41' Γκολ η Ρωσία, 1-1!

Ο Τζιούμπα με ωραία εκτέλεση νίκησε τον Ντε Χέα για την ισοφάριση. Ο φορ της οικοδέσποινας έστειλε την μπάλα δεξιά και τον Ισπανό πορτιέρε στην αντίθεση γωνία για το τρίτο του γκολ σε τέσσερα ματς στη διοργάνωση
17:45
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
17:46
45+1' Πολύ καλή στιγμή για την Ισπανία. Κάθετη του Νάτσο για τον Ντιέγκο Κόστα, που έφυγε αρκετά πλάγια και με πλασέ δεν κατάφερε να βρει εστία και έφυγε παράλληλα με το τέρμα.
17:46
45+1' Αδύναμη κεφαλιά του Ντιέγκο Κόστα, μπλόκαρε ο Ακινφέεφ
17:47

Ημίχρονο στο ματς. Ισπανία-Ρωσία 1-1

Πολύ κακό το θέαμα στο πρώτο μέρος. Οι Ίβηρες άνοιξαν το σκορ στο 12' με τυχερό τρόπο, με το αυτογκόλ του Ιγκνασέβιτς και ο Τζιούμπα ισοφάρισε στο 41' με πέναλτι που κέρδισε στο χέρι του Πικέ. Λιγοστές οι καλές στιγμές στα πρώτα 45 λεπτά
17:56
18:02
Αλλαγή για τη Ρωσία. Ο Γκρανάτ στη θέση του Ζιρκόφ
18:04
Έναρξη στο δεύτερο μέρος
18:04
47' Σουτ του Άλμπα με τον μηρό, πήρε παράξενη τροχιά η μπάλα και ο Ακινφέεφ μπλόκαρε
18:08
51' Κεφαλιά του Ντιέγκο Κόστα μετά το γέμισμα του Κόκε από στημένη μπάλα, δεν βρήκε εστία ο επιθετικός της Ατλέτικο.
18:16
58' Απειλεί η Ισπανία. Έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ίσκο βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή και κέρδισε ένα κόρνερ, αφού οι Ρώσοι έβαλαν κόντρα στο σουτ του.
18:18
60' Σέντρα του Νάτσο, κακή κεφαλιά του Σίλβα και η μπάλα έφυγε πολύ μακριά από την αντίπαλη εστία
18:18
61' Τσέρισεφ αντί του Σαμέντοφ για τη Ρωσία
18:22
65' Αλλαγή για τη Ρωσία. Σμόλοφ μέσα, Τζιούμπα εκτός
18:24
67' Αλλαγή για την Ισπανία. Ινιέστα αντί Σίλβα
18:27
70' Αναγκαστική αλλαγή για την Ισπανία. Καρβαχάλ αντί Νάτσο στο ματς
18:28
71' Κίτρινη στον Ζόμπνιν
18:36
Όλο πασούλες οι Ισπανοί, περιμένουν οι Ρώσοι, με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν κάκιστο θέαμα οι δύο ομάδες
18:37
80΄ Αλλαγή για την Ισπανία. Άσπας αντί του Ντιέγκο Κόστα στο ματς
18:39
82' Τζούφιο σουτ του Μπουσκέτς, έπειτα από κόρνερ, θα μπορούσε να πάρει κάτι εδώ η Ισπανία
18:40
Θα πρέπει να αλλάξει κάτι δραματικά, για να αποφύγουμε την παράταση
18:42
85' Μεγάλη (διπλή) φάση για την Ισπανία! Η μπάλα στρώθηκε στον Ινιέστα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε ο Ακινφέεφ, ο Άσπας πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο Ρώσος πορτιέρε ήταν και πάλι σε ετοιμότητα, διώχνοντας και πάλι με επέμβαση χαμηλά.
18:46
89' Κεφαλιά του Πικέ, η μπάλα έξω σε κόρνερ
18:47
Πιέζει αρκετά η Ισπανία.
18:47
90' Κεφαλιά του Ράμος, η μπάλα εκτός.
18:47
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
18:50
90+3' Τελική για τη Ρωσία. Ο Σμολόφ συνέκλινε, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό, στέλνοντας την μπάλα εκτός.
18:51

Πάμε σε παράταση!

Ισπανία-Ρωσία 1-1 μετά από τα δύο ημίχρονα, με το αυτογκόλ του Ιγκνασέβιτς (12') και το πέναλτι του Τζιούμπα (41')
18:53
18:57
Έναρξη της παράτασης!
18:59
92' Απειλεί η Ισπανία. Ο Άσπας βγήκε από τα αριστερά, έκανε γύρισμα στην καρδιά της άμυνας, αλλά έδιωξαν οι Ρώσοι προ του Καρβαχάλ.
19:03
97' Μακρινό σουτ του Κόκε, χωρίς τύχη.
19:03
97' Τέταρτη αλλαγή για τη Ρωσία! Εκτός ο Κουζιάεφ, μέσα ο Ερόκιν. Πρόκειται για την επιπλέον αλλαγή που έχουν τη δυνατότητα να κάνουν οι ομάδες, σε περίπτωση παράτασης. Ιστορική στιγμή.
19:06
100' Σουτ του Ασένσιο εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Ακινφέεφ
19:09
Ετοιμάζει Ροντρίγο ο Ιέρο, για τη δική του επιπλέον αλλαγή στην παράταση
19:10
104' Αλλαγή για την Ισπανία. Ροντρίγο αντί Ασένσιο στο ματς
19:12
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις
19:12
105+1' Κεφαλιά του Πικέ έπειτα από στημένη φάση, μπλόκαρε ο Ακινφέεφ

19:20
109' Μεγάλη στιγμή για την Ισπανία. Ο Ροντρίγο βγήκε τάχιστα στην αντεπίθεση από τα δεξιά, αλλά νικήθηκε από τον Ακινφέεφ και στη συνέχεια ο Καρβαχάλ δεν είχε καλή ισορροπία για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
19:24
114' Εκτέλεση φάουλ του Κόκε, στη διεκδίκηση της μπάλα ο Ράμος που δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά. Στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Ερόκιν.
19:24
Γίνεται χρήση VAR
19:24
Δεν υπάρχει κάτι, λέει ο Κάιπερς
19:26
Παραλίγο... "έμφραγμα" για την Ισπανία. Ντρίπλα του Ράμος μέσα στην περιοχή και κλέψιμο από τους Ρώσους, αλλά έδιωξαν οι παίκτες του Ιέρο
19:29
Ένα λεπτό ακόμα μέχρι το 120'
19:30
19:30
Λάθος από τους Ρώσους και σουτ του Ροντρίγο εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Ακινφέεφ
19:31

Τέλος και στην παράταση, πάμε σε πέναλτι!

19:41

Η Ρωσία στην επόμενη φάση, με νίκη στα πέναλτι με 4-3 (1-1 στην κανονική διάρκεια)