Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στο Μεξικό και τη Σουηδία για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στο Μεξικό και τη Σουηδία για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
Μεξικό: Οτσόα, Σαλσέδο, Μορένο, Ερέρα, Άλβαρες, Λαγιούν, Γκουαδράδο, Γκαγιάρδο, Βέλα, Ερνάντες, Λοσάνο.
Σουηδία: Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Ογκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Μπεργκ, Τοϊβόνεν.
Διαιτητής ο Αργεντινός, Νέστορ Πιτάνα
Η Σουηδία με νίκη περνάει στην επόμενη φάση, όπως και το Μεξικό με ισοπαλία και νίκη δική του
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και αυτή την ώρα ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι του Μεξικού και της Σουηδίας
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
1' Σέντρα στο ματς
1' Κίτρινη κάρτα με το που αρχίζει το ματς. Τη βλέπει ο Γκαγιάρδο
2' Ευκαιρία για τη Σουηδία από στημένη φάση. Απομάκρυναν οι αμυντικοί του Μεξικού
5' Φάουλ για τη Σουηδία, καθώς ο Οτσόα έπιασε την μπάλα με τα χέρια του εκτός περιοχής
Απομάκρυνε με γροθιές ο Οτσόα
11' Έχει ισορροπήσει ή τουλάχιστον προσπαθεί να ισορροπήσει το Μεξικό
12' Ευκαιρία για τη Σουηδία με τον Μπεργκ! Κεφαλιά του Γκράνκβιστ από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το γυριστό ο Μπεργκ και η μπάλα πέρασε άουτ
17' Μεγάλη ευκαιρία για το Μεξικό! Σουτ του Βέλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Όλσεν
18' Κι άλλη ευκαιρία για τη Σουηδία! Ο Φόρσμπεργκ ξέφυγε από την άμυνα των Μεξικανών, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
23' Έξω από τα καρέ της Σουηδίας εδώ και περίπου 2 λεπτά το Μεξικό
Σταματά η φάση με ένα κακό σουτ του Γκουαρδάδο
26' Κίτρινη κάρτα στον Όλσεν
28' Ζητούν χέρι του Τσιτσαρίτο μέσα στην περιοχή οι Σουηδοί.
29' Έχουμε VAR για χέρι του Τσιτσαρίτο!
30' Κανένα πέναλτι σύμφωνα με τον Πιτάνα
31' Ευκαιρία για τη Σουηδία! Ο Μπεργκ έκανε την προβολή και ο Οτσόα απέκρουσε σε κόρνερ
39' Νέα ευκαιρία για το Μεξικό! Και πάλι ο Βέλα έφερε την μπάλα στο αριστερό, αλλά σούταρε άουτ
41' Παράλληλη μπαλιά του Γκαγιάρδο μέσα στη μικρή περιοχή, η μπάλα πέρασε από όλους.
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
45'+2' Σουτ του Μπεργκ, με το αριστερό, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών
Λήξη α' ημιχρόνου
Οι δύο ομάδες παραμένουν στο 0-0.
Η Σουηδία έχει περισσότερες ευκαιρίες μεν, αλλά και το Μεξικό έχει δημιουργήσει τις δικές του, αλλά παρουσιάζονται φλύαροι οι παίκτες των δύο ομάδων μπροστά στην εστία. Το 0-0 παραμένει σε ένα παιχνίδι λεπτών ισορροπιών.
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
50' Έχει μπει καλύτερα το Μεξικό στο β' ημίχρονο
50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ! Σκόρερ ο Ογκούστινσον! Γύρισμα της μπάλας από τα δεξιά, «τσαφ» από τον Κλάεσον από το οποίο ευνοείται ο αριστερός οπισθοφύλακας των Σκανδιναβών και κάνει 1-0
54' Σουτ του Ογκούστινσον, η μπάλα πάνω από την εστία του Μεξικού
56' Διακοπή στο παιχνίδι, αφού ο Λάρσον είναι στο έδαφος
57' Δεν θα συνεχίσει και στη θέση του μπαίνει ο Σβένσον
60' Πέναλτι για τη Σουηδία Ο Μορένο ανέτρεψε τον Μάρκους Μπεργκ και σωστά δίνεται η παράβαση και η κίτρινη κάρτα!
62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ 2-0! Εκπληκτική εκτέλεση του Γκράνγκβιστ και 2-0 για τους Σκανδιναβούς!
65' Αλλαγή για το Μεξικό. Έξω ο Γκαγιάρδο, μέσα ο Φαμπιάν
68' Αλλαγή για τη Σουηδία. Εκτός ο Μπεργκ, μέσα ο Τελίν.
74' ΓΚΟΛ Η ΣΟΥΗΔΙΑ! 3-0 ΜΕ ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΛΒΑΡΕΖ! Απίστευτο τσαφ και γκολ για τους Σουηδούς
75' Αλλαγή για το Μεξικό. Εκτός ο Γκουαρδάδο, μέσα ο Ζέσους Κορόνα
Η Γερμανία παραμένει στο 0-0 με τη Ν. Κορέα, άρα με αυτά τα αποτελέσματα, το Μεξικό είναι αυτό που θα ακολουθήσει τη Σουηδία στους «16»
80' Αλλαγή για τη Σουηδία. Εκτός ο Έκνταλ, μέσα ο Χίλιεμαρκ
85' Κίτρινη κάρτα για τον Λαγιούν
88' Κίτρινη κάρτα στον Λούστιγκ
89' Αλλαγή για το Μεξικό. Μέσα ο Περάλτα, εκτός ο Λαγιούν
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
Λήξη του αγώνα
Η Γερμανία την ίδια ώρα χάνει 2-0 από τη Νότια Κορέα
Άρα Σουηδία ως 1η και το Μεξικό ως 2ο βρίσκονται στη φάση των «16» και η παγκόσμια πρωταθλήτρια μένει εκτός
Η Σουηδία πήρε μεγάλη νίκη-πρόκριση, αφού ήταν πολύ ανώτερη του σημερινού Μεξικού και το 3-0 μπορεί να μην αποτυπώνει την απόλυτη πραγματικότητα του ματς, αλλά είναι ενδεικτικό της κατάστασης που βρέθηκαν οι δύο ομάδες. Ωστόσο, βάσει τελικής ανάλυσης του ομίλου, το Μεξικό άξιζε κι αυτό από την πλευρά του να προκριθεί και μάλλον το δίκαιο έγινε στον 6ο όμιλο.