LIVE: Ιράν-Πορτογαλία

Παρακολουθήστε live από το control room του www.sportfm.gr την αναμέτρηση του Ιράν με την Πορτογαλία, για την τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε live από το control room του www.sportfm.gr την αναμέτρηση του Ιράν με την Πορτογαλία, για την τελευταία αγωνιστική του Β' ομίλου.
Η ισοπαλία θα είναι αρκετή για τους Πορτογάλους, προκειμένου να προκριθούν, ενώ οι Ιρανοί χρειάζονται μόνο τη νίκη.
Η βαθμολογία του Β' ομίλου.
Πάμε να δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Ιράν (Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί, Εζατολαχί, Πουραλιγκαντζί, Ομίντ, Αμίρι, Μεχντί, Τζαχανμπάχς, Χοσεϊνί, Σαρντάρ, Ραμίν.
Πορτογαλία (Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα, Ζοάο Μάριο, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Κουαρέσμα, Σέντρικ, Αντριέν Σίλβα.
Το γήπεδο στο Σαράνσκ, που θα φιλοξενήσει την αποψινή αναμέτρηση.
Μία πολύ όμορφη φωτογραφία από τα αποδυτήρια του Ιράν, λίγο πριν τη σέντρα.
Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να μπουν στον αγωνιστικό χώρο.
Αυτή την στιγμή γίνεται η ανάκρουση των εθνικών ύμνων. Πρώτα θα γίνει του Ιράν και θα ακολουθήσει της Πορτογαλίας.
Έναρξη της αναμέτρησης, με την Πορτογαλία στη σέντρα!
3' Καλή στιγμή για την Πορτογαλία. Ο Ρονάλντο μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιράν έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
9' Ευκαιρία για την Πορτογαλία! Ύστερα από κακό διώξιμο της άμυνας του Ιράν, που ήρθε ύστερα από ασυνεννοησία του τερματοφύλακα με τον σέντερ μπακ, η μπάλα έφτασε στον Ζοάο Μάριο, ο οποίος σούταρε στην σχεδόν κενή εστία, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Μάλιστα, μετά το τέλος της φάσης, οι Μπεϊρανβάντ και Εζατολαχί είχαν μία μικρή «κοκορομαχία» για τη λάθος συνεννόηση.
15' Φάουλ σε πολύ καλή θέση, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, για την Πορτογαλία. Το κέρδισε ο Αντριέν Σίλβα από τον Αμιρί.
16' Το εκτέλεσε δυνατά ο Ρονάλντο, με την μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να φεύγει κόρνερ.
Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ από τον Κουαρέσμα.
4-0 είναι τα κόρνερ ήδη.
20' Φάουλ σε καλό σημείο τώρα για το Ιράν. Το κέρδισε ο Χατζισαφί από τον Αντριέν Σίλβα.
22' Το εκτέλεσε ο Ραμίν, με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρουί Πατρίσιο.
23' Προσωρινή διακοπή στο ματς, λόγω ενός μικροτραυματισμού του Ρουί Πατρίσιο.
25' Ξεκίνησε ξανά το ματς.
28' Κοντά στο 80% είναι το ποσοστό κατοχής για την Πορτογαλία, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει τους Ιρανούς, οι οποίοι είναι... ταμπουρωμένοι πίσω.
30' Νέα διακοπή στο ματς, καθώς έχουν τραυματιστεί οι Φόντε και Σαρντάρ, ύστερα από μονομαχία που είχαν.
33' Φάουλ σε καλό σημείο από τα δεξιά για το Ιράν. Το κέρδισε ο Γιαχανμπάχς από τον Ράφαελ Γκερέιρο, ο οποίος δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα.
34' Καλή στιγμή για το Ιράν. Ο Γιαχανμπάχς εκτέλεσε το φάουλ, με τον Εζατολαχί να παίρνει την κεφαλιά, από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο να μπλοκάρει.
38' Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο το Ιράν, αλλά ακόμη δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά τον Ρουί Πατρίσιο.
40' Σουτ του Ρονάλτο από πολύ μακριά, με τον τερματοφύλακα του Ιράν να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
42' Γύρισμα του Κουαρέσμα, από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
45' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία! 1-0
Βασικά γκολάρα από τον Κουαρέσμα! Έπειτα από 1-2, ο μέσος της Μπεσίκτας, έκανε το σουτ με το εξωτερικό, από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει στο δεξί «Γ» της εστίας του Ιράν.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Πορτογαλία να προηγείται 1-0 του Ιράν.
Στο 71%-29% υπέρ της Πορτογαλίας η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα ματς -μέχρι στιγμής- μέτριο από άποψη ρυθμού και ευκαιριών, αλλά την «ομορφιά» του Κουαρέσμα να δίνει έναν πολύ ξεχωριστό τόνο.
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος, με τους παίκτες δύο ομάδων να βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το Ιράν στη σέντρα!
48' Πτώση του Ρονάλντο, ύστερα από μαρκάρισμα του Εζατολαχί. Τίποτα αρχικά ο διαιτητής, αλλά θα δει το VAR. Υπάρχει, πάντως, επαφή του Ιρανού.
50' Πέναλτι για την Πορτογαλία! Ο Κάσερες είδε ότι υπάρχει ανατροπή του Ρονάλντο και έτσι έδωσε το πέναλτι στην ομάδα του Σάντος. Ρονάλντο έτοιμος να το εκτελέσει.
Κίτρινη στον Χατζισαφί για διαμαρτυρία.
53' Αποκρούει ο Μπεϊρανβάντ την εκτέλεση του Ρονάλντο!
Ο σταρ της Πορτογαλίας εκτέλεσε αριστερά και δυνατά, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιράν έπεσε σωστά και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε, κρατώντας και το 1-0 στο ματς.
54' Κίτρινη κάρτα στον Σαρντάρ.
56' Αλλαγή για το Ιράν. Ο Μοχαμαντί στη θέση του Χατζισαφί.
59' Έχει γίνει σκληρό το ματς, με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και απανωτά φάουλ στον χώρο του κέντρου, κυρίως από το Ιράν.
64' Κίτρινη κάρτα στον Κουαρέσμα, ύστερα από δυνατό μαρκάρισμα στον Εζατολαχί.
Ο Πορτογάλος το... φύλαγε στον Ιρανό, ύστερα από ένα δικό του δυνατό μαρκάρισμα που προηγήθηκε από εκείνον.
66' Σουτ του Ρονάλντο, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπεϊρανβάντ.
70' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Μπερνάντο Σίλβα στη θέση του Κουαρέσμα.
70' Αλλαγή για το Ιράν. Ο Γκόντος στη θέση του Τζάχανμπαχς.
71' Είναι υπερβολικά αργός ο ρυθμός του παιχνιδιού.
72' Καλή στιγμή για το Ιράν. Ο Γκόντος έκανε το δυνατό συρτό σουτ με το δεξί, με την μπάλα να καταλήγει άουτ και λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρουί Πατρίσιο.
Έτοιμος να περάσει στο παιχνίδι ο Ανσαριφάρντ.
75' Αλλαγή για το Ιράν. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Εζατολαχί.
Στο 74' το Ιράν ζήτησε πέναλτι, καθώς θεώρησε ότι ο Καρβάλιο κράτησε μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Ραμίν. Αλλά, ο διαιτητής ήταν απόλυτος, λέγοντας πως δεν υπήρχε παράβαση.
80' «Φλέρταρε» με την κάρτα ο Ρονάλντο, καθώς χτύπησε με τον αγκώνα του εκτός φάσης τον Πουραλικαντζί.
Πάντως, ο διαιτητής εξετάζει αυτή την στιγμή τη φάση στο VAR.
83' Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο. Αφότου ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο βίντεο.
84' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ζοάο Μοουτίνιο στη θέση του Ζοάο Μάριο.
87' Τελειώνει σιγά σιγά το... μαρτύριο που βλέπουμε. Γιατί μπάλα -ειδικά- στο δεύτερο μέρος δεν έχουμε δει καθόλου...
89' Χέρι του Σεντρίκ ζητούν οι παίκτες του Ιράν, σε κεφαλιά του Σαρντάρ! Μικρή διακοπή για να εξεταστεί το VAR.
90' Έξι λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90+2' Πέναλτι για το Ιράν!
Είδε παράβαση ο διαιτητής και η μπάλα στήνεται στην άσπρη βούλα!
90+3' ΓΚΟΛ για το Ιράν! 1-1!
Τρομερή εκτέλεση από τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έστειλε την μπάλα ψηλά και αριστερά στην εστία του Ρουί Πατρίσιο, ο οποίος έπεσε σωστά, αλλά δεν μπορούσε να αποκρούσει.
90+4' Τεράστια ευκαιρία για το Ιράν! Η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ταρέμι, ο οποίος από κοντά και αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το πλαϊνό δίχτυ!
90+6' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Γκουέντες στη θέση του Αντριέν Σίλβα.
90+8' Τέλος στο ματς, με την Πορτογαλία να μένει στο 1-1 με το Ιράν!
Και έτσι την ομάδα του Σάντος να προκρίνεται στον επόμενο γύρο ως δεύτερη από τον Β' όμιλο, μετά το 2-2 της Ισπανίας με το Μαρόκο.
Έτσι, με 5 βαθμούς η Πορτογαλία τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο, αφού η Ισπανία που ήρθε 2-2 με το Μαρόκο υπερτερεί στην ισοβαθμία, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη στους «16»!
Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, από εμάς καλό βράδυ!