Παρακολουθήστε live από το control room του www.sportfm.gr την αναμέτρηση του Ιράν με την Πορτογαλία, για την τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου.

Καλησπέρα σας!
20:18
Μαζί θα παρακολουθήσουμε live από το control room του www.sportfm.gr την αναμέτρηση του Ιράν με την Πορτογαλία, για την τελευταία αγωνιστική του Β' ομίλου.
20:19
Η ισοπαλία θα είναι αρκετή για τους Πορτογάλους, προκειμένου να προκριθούν, ενώ οι Ιρανοί χρειάζονται μόνο τη νίκη.
20:25
Η βαθμολογία του Β' ομίλου.
20:25
20:29
Πάμε να δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων.
20:30
Ιράν (Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί, Εζατολαχί, Πουραλιγκαντζί, Ομίντ, Αμίρι, Μεχντί, Τζαχανμπάχς, Χοσεϊνί, Σαρντάρ, Ραμίν.
20:30
Πορτογαλία (Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα, Ζοάο Μάριο, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Κουαρέσμα, Σέντρικ, Αντριέν Σίλβα.
20:31
20:36
Το γήπεδο στο Σαράνσκ, που θα φιλοξενήσει την αποψινή αναμέτρηση.
20:36
20:37
Μία πολύ όμορφη φωτογραφία από τα αποδυτήρια του Ιράν, λίγο πριν τη σέντρα.
20:38
20:54
Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να μπουν στον αγωνιστικό χώρο.
20:55
Αυτή την στιγμή γίνεται η ανάκρουση των εθνικών ύμνων. Πρώτα θα γίνει του Ιράν και θα ακολουθήσει της Πορτογαλίας.
21:00
Έναρξη της αναμέτρησης, με την Πορτογαλία στη σέντρα!
21:03
3' Καλή στιγμή για την Πορτογαλία. Ο Ρονάλντο μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιράν έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
21:10
9' Ευκαιρία για την Πορτογαλία! Ύστερα από κακό διώξιμο της άμυνας του Ιράν, που ήρθε ύστερα από ασυνεννοησία του τερματοφύλακα με τον σέντερ μπακ, η μπάλα έφτασε στον Ζοάο Μάριο, ο οποίος σούταρε στην σχεδόν κενή εστία, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
21:12
Μάλιστα, μετά το τέλος της φάσης, οι Μπεϊρανβάντ και Εζατολαχί είχαν μία μικρή «κοκορομαχία» για τη λάθος συνεννόηση.
21:16
15' Φάουλ σε πολύ καλή θέση, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, για την Πορτογαλία. Το κέρδισε ο Αντριέν Σίλβα από τον Αμιρί.
21:17
16' Το εκτέλεσε δυνατά ο Ρονάλντο, με την μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να φεύγει κόρνερ.
21:17
Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ από τον Κουαρέσμα.
21:18
4-0 είναι τα κόρνερ ήδη.
21:20
20' Φάουλ σε καλό σημείο τώρα για το Ιράν. Το κέρδισε ο Χατζισαφί από τον Αντριέν Σίλβα.
21:22
22' Το εκτέλεσε ο Ραμίν, με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρουί Πατρίσιο.
21:24
23' Προσωρινή διακοπή στο ματς, λόγω ενός μικροτραυματισμού του Ρουί Πατρίσιο.
21:25
25' Ξεκίνησε ξανά το ματς.
21:29
28' Κοντά στο 80% είναι το ποσοστό κατοχής για την Πορτογαλία, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει τους Ιρανούς, οι οποίοι είναι... ταμπουρωμένοι πίσω.
21:30
30' Νέα διακοπή στο ματς, καθώς έχουν τραυματιστεί οι Φόντε και Σαρντάρ, ύστερα από μονομαχία που είχαν.
21:34
33' Φάουλ σε καλό σημείο από τα δεξιά για το Ιράν. Το κέρδισε ο Γιαχανμπάχς από τον Ράφαελ Γκερέιρο, ο οποίος δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα.
21:34
34' Καλή στιγμή για το Ιράν. Ο Γιαχανμπάχς εκτέλεσε το φάουλ, με τον Εζατολαχί να παίρνει την κεφαλιά, από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο να μπλοκάρει.
21:38
38' Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο το Ιράν, αλλά ακόμη δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά τον Ρουί Πατρίσιο.
21:40
40' Σουτ του Ρονάλτο από πολύ μακριά, με τον τερματοφύλακα του Ιράν να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
21:42
42' Γύρισμα του Κουαρέσμα, από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
21:45
45' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία! 1-0
21:48
Βασικά γκολάρα από τον Κουαρέσμα! Έπειτα από 1-2, ο μέσος της Μπεσίκτας, έκανε το σουτ με το εξωτερικό, από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει στο δεξί «Γ» της εστίας του Ιράν.
21:48
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:49
45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Πορτογαλία να προηγείται 1-0 του Ιράν.
21:53
Στο 71%-29% υπέρ της Πορτογαλίας η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα ματς -μέχρι στιγμής- μέτριο από άποψη ρυθμού και ευκαιριών, αλλά την «ομορφιά» του Κουαρέσμα να δίνει έναν πολύ ξεχωριστό τόνο.
22:03
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος, με τους παίκτες δύο ομάδων να βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
22:04
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το Ιράν στη σέντρα!
22:09
48' Πτώση του Ρονάλντο, ύστερα από μαρκάρισμα του Εζατολαχί. Τίποτα αρχικά ο διαιτητής, αλλά θα δει το VAR. Υπάρχει, πάντως, επαφή του Ιρανού.
22:10
50' Πέναλτι για την Πορτογαλία! Ο Κάσερες είδε ότι υπάρχει ανατροπή του Ρονάλντο και έτσι έδωσε το πέναλτι στην ομάδα του Σάντος. Ρονάλντο έτοιμος να το εκτελέσει.
22:11
Κίτρινη στον Χατζισαφί για διαμαρτυρία.
22:12
53' Αποκρούει ο Μπεϊρανβάντ την εκτέλεση του Ρονάλντο!
22:13
Ο σταρ της Πορτογαλίας εκτέλεσε αριστερά και δυνατά, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιράν έπεσε σωστά και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε, κρατώντας και το 1-0 στο ματς.
22:14
54' Κίτρινη κάρτα στον Σαρντάρ.
22:15
56' Αλλαγή για το Ιράν. Ο Μοχαμαντί στη θέση του Χατζισαφί.
22:18
59' Έχει γίνει σκληρό το ματς, με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και απανωτά φάουλ στον χώρο του κέντρου, κυρίως από το Ιράν.
22:23
64' Κίτρινη κάρτα στον Κουαρέσμα, ύστερα από δυνατό μαρκάρισμα στον Εζατολαχί.
22:24
Ο Πορτογάλος το... φύλαγε στον Ιρανό, ύστερα από ένα δικό του δυνατό μαρκάρισμα που προηγήθηκε από εκείνον.
22:25
66' Σουτ του Ρονάλντο, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπεϊρανβάντ.
22:28
70' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Μπερνάντο Σίλβα στη θέση του Κουαρέσμα.
22:29
70' Αλλαγή για το Ιράν. Ο Γκόντος στη θέση του Τζάχανμπαχς.
22:29
71' Είναι υπερβολικά αργός ο ρυθμός του παιχνιδιού.
22:31
72' Καλή στιγμή για το Ιράν. Ο Γκόντος έκανε το δυνατό συρτό σουτ με το δεξί, με την μπάλα να καταλήγει άουτ και λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρουί Πατρίσιο.
22:31
Έτοιμος να περάσει στο παιχνίδι ο Ανσαριφάρντ.
22:34
75' Αλλαγή για το Ιράν. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Εζατολαχί.
22:36
Στο 74' το Ιράν ζήτησε πέναλτι, καθώς θεώρησε ότι ο Καρβάλιο κράτησε μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Ραμίν. Αλλά, ο διαιτητής ήταν απόλυτος, λέγοντας πως δεν υπήρχε παράβαση.
22:40
80' «Φλέρταρε» με την κάρτα ο Ρονάλντο, καθώς χτύπησε με τον αγκώνα του εκτός φάσης τον Πουραλικαντζί.
22:41
Πάντως, ο διαιτητής εξετάζει αυτή την στιγμή τη φάση στο VAR.
22:42
83' Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο. Αφότου ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο βίντεο.
22:42
84' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ζοάο Μοουτίνιο στη θέση του Ζοάο Μάριο.
22:46
87' Τελειώνει σιγά σιγά το... μαρτύριο που βλέπουμε. Γιατί μπάλα -ειδικά- στο δεύτερο μέρος δεν έχουμε δει καθόλου...
22:49
89' Χέρι του Σεντρίκ ζητούν οι παίκτες του Ιράν, σε κεφαλιά του Σαρντάρ! Μικρή διακοπή για να εξεταστεί το VAR.
22:49
90' Έξι λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
22:50
90+2' Πέναλτι για το Ιράν!
22:51
Είδε παράβαση ο διαιτητής και η μπάλα στήνεται στην άσπρη βούλα!
22:52
90+3' ΓΚΟΛ για το Ιράν! 1-1!
22:53
Τρομερή εκτέλεση από τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έστειλε την μπάλα ψηλά και αριστερά στην εστία του Ρουί Πατρίσιο, ο οποίος έπεσε σωστά, αλλά δεν μπορούσε να αποκρούσει.
22:54
90+4' Τεράστια ευκαιρία για το Ιράν! Η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ταρέμι, ο οποίος από κοντά και αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το πλαϊνό δίχτυ!
22:54
90+6' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Γκουέντες στη θέση του Αντριέν Σίλβα.
22:56
90+8' Τέλος στο ματς, με την Πορτογαλία να μένει στο 1-1 με το Ιράν!
22:57
Και έτσι την ομάδα του Σάντος να προκρίνεται στον επόμενο γύρο ως δεύτερη από τον Β' όμιλο, μετά το 2-2 της Ισπανίας με το Μαρόκο.
23:06
Έτσι, με 5 βαθμούς η Πορτογαλία τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο, αφού η Ισπανία που ήρθε 2-2 με το Μαρόκο υπερτερεί στην ισοβαθμία, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη στους «16»!