Πορτογαλία-Ισπανία

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Πορτογαλία-Ισπανία, για το Β' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Ενημέρωση από το ΣΠΟΡ FM 94,6!
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Πορτογαλία-Ισπανία, για το δεύτερο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων: Πορτογαλία (4-4-2): Ρουί Πατρίσιο - Σεντρίκ, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο - Μπερνάρντο Σίλβα, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ζοάο Μουτίνιο, Μπρούνο Φερνάντες - Κριστιάνο Ρονάλντο, Γκέδες Ισπανία (4-2-3-1): Ντε Χέα - Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Πικέ, Άλμπα - Μπουσκέτς, Κόκε - Νταβίντ Σίλβα, Ίσκο, Ινιέστα - Ντιέγκο Κόστα
Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί μία φορά σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, το 2010, με την Ισπανία να κερδίζει 1-0 την Πορτογαλία για τους "16".
Νωρίτερα, για τον ίδιο όμιλο, το Ιράν κέρδισε 1-0 το Μαρόκο.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ιταλός Τζιανλούκα Ρόκι.
Η Ισπανία μετράει 16 νίκες σε 35 συνολικά συναντήσεις με τους Πορτογάλους, που έχουν 6 νίκες κόντρα στους "γείτονες".
Δείτε εδώ το προφίλ της Πορτογαλίας.
Δείτε εδώ το προφίλ της Ισπανίας.
Έτοιμες οι δύο ομάδες να μπουν στον αγωνιστικό χώρο
Ο εθνικός ύμνος της Πορτογαλίας
Και τώρα ο εθνικός ύμνος της Ισπανίας
Στρίψιμο του νομίσματος και όλα έτοιμα για τη σέντρα
Δύο αρχηγοί οι συμπαίκτες στη Ρεάλ Μαδρίτης, Κριστιάνο Ρονάλντο και Σέρχιο Ράμος
1' Στη σέντρα η Ισπανία
2' Πρώτη απειλητική στιγμή από πλευράς Πορτογάλων, απομάκρυνε ο Σέρχιο Ράμος
3' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ο Κριστιάνο έκανε την προσπάθεια και ο Νάτσο σύμφωνα με τον ρέφερι τον ανέτρεψε.
4' ΓΚΟΛ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ! Εύστοχος ο Κριστιάνο!
Ο καταλογισμός του πέναλτι φάνηκε αυστηρός, καθώς ο Κριστιάνο έδειχνε να αρχίζει την πτώση του, πριν ο Νάτσο έρθει σε επαφή με τα πόδια του. Ωστόσο, το VAR έδειξε κανονικά ότι είναι ορθή στιγμιαία απόφαση του ρέφερι
10' Ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Ντιέγκο Κόστα έστρωσε υπό πίεση την μπάλα στον Σίλβα, εκείνος έκανε με τη μία το σουτ, σημαδεύοντας πάνω από την εστία του Πατρίσιο
17' Κίτρινη κάρτα στον Σέρχιο Μπουσκέτς
Η φάση του πέναλτι και το γκολ του Κριστιάνο:
21' Προσπάθεια του Ζόρντι Άλμπα από τα αριστερά, ο Νταβίντ Σίλβα κέρδισε το κόρνερ
24' ΓΚΟΛΑΡΑ ΑΠΌ ΤΟΝ ΝΤΙΕΓΚΟ ΚΟΣΤΑ! 1-1 Η ΙΣΠΑΝΙΑ!
Ο πολιτογραφημένος Ισπανός επιθετικός φαίνεται να κάνει φάουλ στην αρχή, αλλά στη συνέχεια έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και έκανε το 1-1
26' ΔΟΚΑΡΙ Η ΙΣΠΑΝΙΑ! Σουτ του Ίσκο, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στη γραμμή
28' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Φερνάντες
Το γκολ της Ισπανίας:
35' Ευκαιρία για την Ισπανία! Ωραίο γύρισμα του Άλμπα από τα αριστερά, με τη μία το πλασέ του Ινιέστα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Πατρίσιο
Έχει ηρεμήσει κάπως ο ρυθμός του παιχνιδιού
41' Σκληρό φάουλ του Πέπε στον Ντιέγκο Κόστα. Πολλές οι μεταξύ τους μονομαχίες
42' Σουτ του Ίσκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στην αγκαλιά του Ρουί Πατρίσιο η μπάλα
44' ΓΚΟΛ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΚΑΙ 2-1! Σουτ του Κριστιάνο με το αριστερό έξω από την περιοχή, ο Ντε Χέα έκανε ολέθριο λάθος και έστειλε την μπάλα στο τέρμα του.
Λήξη α' ημιχρόνου.
Η Πορτογαλία προηγείται 2-1 με τα δύο γκολ του Κριστιάνο, με την Ισπανία να βρίσκει προσωρινά την ισοφάριση με το τέρμα του Ντιέγκο Κόστα
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
51' Έχει την κατοχή της μπάλας η Ισπανία, αλλά μέχρι εκεί απέναντι στην κλειστή άμυνας της Πορτογαλίας
55' ΓΚΟΛ Η ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ 2-2! ΠΑΛΙ Ο ΝΤΙΕΓΚΟ ΚΟΣΤΑ! Κεφαλιά του Μπουσκέτς από φάουλ του Σίλβα και ο Ντιέγκο Κόστα μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα
58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ 3-2! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΟΥΤ του Νάτσο, η μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα της εστίας του Ρουί Πατρίσιο
67' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Εκτός ο Μπρούνο Φερνάντες, μέσα ο Ζοάο Μάριο
Ετοιμάζονται Αλκάνταρα και Κουαρέσμα
69' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Εκτός ο Μπερνάντο Σίλβα, μέσα ο Κουαρέσμα
70' Αλλαγή για την Ισπανία. Εκτός ο Ινιέστα, μέσα ο Αλκάνταρα.
71' Δεν έπιασε γεμάτα το πλασέ ο Ντιέγκο Κόστα από γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα και η μπάλα καταλήγει άουτ
76' Εξωτερικό πλασέ του Κουαρέσμα, η μπάλα εκτός εστίας
77' Αλλαγή για την Ισπανία. Εκτός ο Ντιέγκο Κόστα, μέσα ο Ιάγκο Άσπας
80' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Εκτός ο Γκουέδες, μέσα ο Αντρέ Σίλβα
82' Σουτ του Άσπας, μπλόκαρε ο Πατρίσιο
84' Δεν φαίνεται ικανή η Πορτογαλία να αντιδράσει απέναντι στην Ισπανία
86' Αλλαγή για την Ισπανία. Εκτός ο Σίλβα, μέσα ο Λούκας Βάσκεζ
88' ΓΚΟΛ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΦΑΟΥΛ ΤΟΥ ΚΡΙΣΤΙΑΝΟ! 3-3! Εκπληκτική εκτέλεση του Κριστιάνο, όρθιος ο Ντε Χέα και 3-3
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
92' Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπαθε κράμπα, αλλά σηκώθηκε και συνεχίζει.
Συμπληρώθηκαν τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τέλος αγώνα! Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, Πορτογαλία και Ισπανία έμειναν στο 3-3!
Χατ-τρικ από τον Κριστιάνο Ρονάλντο (4' πέναλτι, 44', 88').
Δύο γκολ ο Ντιέγκο Κόστα (24', 55'), ένα ο Νάτσο (58') για τους Ισπανούς.