ΠΑΟΚ-Τρίκαλα

Καλησπέρα σας.
Σέντρα σε, περίπου, 20 λεπτά στην Τούμπα, στο επαναληπτικό Κυπέλλου μεταξύ ΠΑΟΚ και Τρικάλων.
Ματς... διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο «δικέφαλος», θυμίζουμε, είχε σαρώσει στη θεσσαλική πόλη, 5-1, οπότε σήμερα θα «σφραγίσει», απλά, την πρόκρισή του στα προημιτελικά του θεσμού.
Παρ' όλα αυτά, είναι μια εξαιρετική ευκαιρία, για αρκετούς παίκτες, να δείξουν πράγματα στον Λουτσέσκου, ο οποίος, άλλωστε, παρατάσσει την ομάδα του με πολλές αλλαγές.
Kάτω από τα δοκάρια, λοιπόν, θα καθίσει ο νεαρός Σιαμπάνης, στο κέντρο της άμυνας θα είναι Κρέσπο-Μαλεζάς, αριστερά ο Δεληγιαννίδης και δεξιά ο Πούγγουρας. Στη μεσαία γραμμή θα παίξουν Τσίμιροτ-Σάκχοφ, με τον Μπίσεσβαρ σε ρόλο επιτελικού μέσου, ενώ στα άκρα θα βρίσκονται οι Λημνιός-Μακ και στην κορυφή ο Πρίγιοβιτς.
Πάμε να δούμε αναλυτικά τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Σιαμπάνης, Κρέσπο, Μαλεζάς, Πούγγουρας, Δεληγιαννίδης, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Μακ, Πρίγιοβιτς.
Τρίκαλα (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Χιντζίδης, Λεάντρο, Κοτσώνης, Πάνος, Τσιάρας, Ανδρεόπουλος, Ντίνας, Γροντής, Τόμιτς, Ζγκούρι.
Στον πάγκο του «δικεφάλου» κάθονται οι: Ρέι, Βαρέλα, Λυρατζής, Μαουρίσιο, Πέλκας, Μυστακίδης, Κουλούρης.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται οι: Γιδόπουλος, Κατσαντώνης, Παναγιώτης, Μυρσινιάς, Βέρτζος, Ντακόλ, Μιλοσάβλιεφ.
Λίγος κόσμος στην Τούμπα.
Περίπου 2000-2500.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
2' Κόρνερ για τα Τρίκαλα, από σουτ του Χιντζίδη κάπου κόντραρε η μπάλα...
Πέρασε η φάση...
2' Σουτ του Τόμιτς, πολύ μακριά η μπάλα, άουτ...
9' Κίτρινη κάρτα στον Κρέσπο.
Τίποτα αξιόλογο στο πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης.
Οι δύο προπονητές, πάντως, παρά το 5-1 του πρώτου αγώνα, είναι όρθιοι και δίνουν συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές τους. Είπαμε, είναι μια πολύ καλή προπόνηση το σημερινό ματς.
11' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Καταπληκτική σέντρα του Μπίσεσβαρ στην «πλάτη» της άμυνας των Τρικάλων, ο Πρίγιοβιτς πετάγεται και με προβολή στέλνει την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αποστολίδη.
13' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ τώρα.
Άσχημα εκτελεσμένο από τον Μπίσεσβαρ...
15' Μακρινό σουτ από τον Τσίμιροτ, μπλοκάρει ο Αποστολίδης.
16' Νέο σουτ από τον Τσίμιροτ, και πάλι σε ετοιμότητα ο Αποστολίδης.
19' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΠΑΟΚ, το κερδίζει ο Μπίσεσβαρ από τον Τόμιτς.
Πάνω στην μπάλα ο Ολλανδός...
Χαμηλά εκτελεσμένο, κανένα πρόβλημα για τον Αποστολίδη.
4(3)-2(0) οι τελικές στα πρώτα 20 λεπτά.
25' Καλή στιγμή για τα Τρίκαλα. Γρήγορη αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους, ο Ζγκούρι γίνεται κάτοχος της μπάλας, αλλά, από πλάγια θέση, αριστερά, σούταρε αρκετά άουτ.
26' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ωραίο ένα-δύο μεταξύ Μακ και Σάκχοφ, ο πρώτος έκανε το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ...
30' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Εξαιρετική κάθετη από τον Λημνιό στον Πρίγιοβιτς, σουτ κατευθείαν από τον Σέρβο, λέει «όχι» ο Αποστολίδης.
64%-36% η κατοχή μπάλας.
37' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, απίστευτο λάθος στην άμυνα των Τρικάλων! O Μπίσεσβαρ πίεσε και έβαλε την κόντρα στον Ανδρεόπουλο, απόκρουση ενστικτωδώς του Αποστολίδη, που κρατάει... μόνος του το μηδέν!
Νωρίτερα (36'), ο Τσιάρας δέχθηκε κίτρινη κάρτα.
40' Σουτ του Μπίσεσβαρ, άουτ η μπάλα.
Ακόμη ένα λεπτό για τη συμπλήρωση των 45'.
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
45'+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Τούμπα, στο 0-0 ΠΑΟΚ και Τρίκαλα.
46' Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο.
60' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μυστακίδης στο ματς, στη θέση του Κρέσπο.
Είναι τραγικό το δεύτερο ημίχρονο...
60' Κάκιστο πλασέ του Γροντή, που βγήκε μόνος του από πλάγια θέση, αριστερά, απέναντι στον Σιαμπάνη.
62' Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Στη θέση του Τόμιτς, ο Μιλοσάβλιεφ.
70' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Μακ, ο Κουλούρης.
71' Ωραίο σουτ από τον Σάκχοφ, η μπάλα άουτ.
72' Τεράστια φάση για τον ΠΑΟΚ, τεράστια απόκρουση από τον Αποστολίδη! Κεφαλιά του Πρίγιοβιτς στο «Γ», ο 34χρονος γκολκίπερ... απογειώθηκε και κράτησε το μηδέν!
73' Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Ο Ντακόλ στη θέση του Ζγκούρι.
75' Νέα, ωραία απόκρουση του Αποστολίδη στη σέντρα-σουτ του Μυστακίδη.
76' Ξανά ο Αποστολίδης λέει «όχι» στον Μυστακίδη!
77' Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Ο Βέρτζος στη θέση του Λεάντρο.
78' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0! Ο Αποστολίδης κάνει νέα, απίστευτη απόκρουση στο πλασέ του Μπίσεσβαρ από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα στρώνεται στον Πρίγιοβιτς, ο οποίος, σε κενή εστία, ανοίγει το σκορ για τον «δικέφαλο».
80' Τι κάνει ο Αποστολίδης! Κεφαλιά του Κουλούρη, μετά την εξαιρετική σέντρα του Μπίσεσβαρ, από το ένα μέτρο, ο 34χρονος αποκρούει ξανά!
81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Τσίμιροτ, ο Πέλκας.
82' Σουτ από τον Σάκχοφ, και πάλι ο Αποστολίδης φωνάζει «παρών».
89' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ! Πανέξυπνη κεφαλιά του Γροντή, μεγάλη απόκρουση του Σιαμπάνη, που στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και γλιτώνει τον ΠΑΟΚ από την ισοφάριση!
90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στην Τούμπα.
90'+1' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ, 1-1! Καταπληκτικό πλασέ του Μιλοσάβλιεφ, με πολλά φάλτσα, και η θεσσαλική ομάδα ισοφαρίζει!
90'+3' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Για χέρι του Κοτσώνη. Σωστό είναι, το είδε ο βοηθός και το είπε στον ρέφερι!
90'+4' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 2-1! Εύστοχος ο Πρίγιοβιτς!
90'+4' Και αμέσως λήξη!
Ο ΠΑΟΚ θα πάρει τη νίκη με το πέναλτι του Σέρβου στα... χασομέρια και με συνολικό σκορ 7-1 επί των Τρικάλων, είναι στα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό σας βράδυ.