Ελλάδα-Γιβραλτάρ

19:27
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελλάδα και το Γιβραλτάρ για την τελευταία αγωνιστική των προκριματικών. Εφόσον η Εθνική μας ομάδα επικρατήσει σε αυτό το παιχνίδι τότε θα εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
20:59
Η Ελλάδα εκμεταλλεύτηκε την προηγούμενη αγωνιστική το... δώρο του Βελγίου (επικράτησε 4-3 της Βοσνίας) και με τη νίκη επί της Κύπρου (1-2) ανέβηκε ξανά μόνη δεύτερη. Μετά και την ισοπαλία ανάμεσα στη Σλοβενία και την Σκοτία δε, εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα μπαράζ εφόσον καταφέρει να πάρει το τρίποντο σήμερα!
21:03
Στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες για προθέρμανση. Αποθέωση για την Εθνική μας, γιούχα για την αντίστοιχη του Γιβραλτάρ.
21:16
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
21:17
Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε, 4-2-3-1): Καρνέζης - Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Σταφυλίδης - Ζέκα, Ταχτσίδης - Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Μάνταλος - Μήτρογλου.
21:20
Στον πάγκο για την εθνική μας ομάδα βρίσκονται οι Καπίνο, Ανέστης, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Βέλλιος, Μπακασέτας, Κουρμπέλης, Γιαννιώτας, Σιώπης, Ρέτσος.
21:31
Γιβραλτάρ (Τζεφ Γουντ, 4-4-2): Ιμπραχίμ - Γκαρσία, Τσιπολίνα, Μπαρνέτ, Ολιβέρο - Γουόλκερ, Μπάρντον, Ενράντες, Πονς - Κουμπς, Λόπες.
21:33
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους είναι οι Ρόμπα, Γκόλντγουιν, Πάουερ, Γκάρο, Γιομ, Μπόσιο, Πιούζι, Γκριν, Γκούιλινγκ, Ποδέστα.
21:35
Διαιτητής είναι ο Γκιόργκι Κρουασβίλι (Γεωργία), με βοηθούς τους Ζάζα Μεντεσασβίλι (Γεωργία), Γκιόργκι Ελικασβίλι (Γεωργία) και τέταρτος είναι ο Γκεόργκι Βαντακόρια (Γεωργία).
21:36
Περίπου ένα δεκάλεπτο για τη σέντρα. Κοντά στους πέντε χιλιάδες ο κόσμος στην εξέδρα.
21:38
21:40
Ακούγονται οι ύμνοι των δύο χωρών τώρα. Πρώτα αυτός του Γιβραλτάρ και μετά της Ελλάδας.
21:44
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:46
1' Φαλτσαριστή σέντρα του Λάζαρου, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ιμπραχίμ. Πρώτη επίσκεψη της εθνικής στα αντίπαλα καρέ.
21:48
Να πούμε ότι στο όριο των καρτών για την Ελλάδα είναι οι Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης, Μήτρογλου και Ρέτσος.
21:49
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο υφυπουργός αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης, αλλά και ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Βαγγέλης Γραμμένος.
21:51
Παίζοντας γρήγορο ποδόσφαιρο και με κοντινές πάσες προσπαθεί η Εθνική να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Γιβραλτάρ.
21:52
8' Εκτέλεση φάουλ του Γουόκερ, μπλόκαρε ο Καρνέζης παρότι η μπάλα έσκασε μπροστά του.
21:54
10' Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Τοροσίδη, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
22:00
15' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Λάζαρος πέρασε κάθετα για τον Φορτούνη, αυτός έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά η κεφαλιά του Σταφυλίδη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22:01
17' Σουτ του Σταφυλίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
22:03
18' Ο Λόπες βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κάκιστο και πέρασε άουτ.
22:04
Έντονες αποδοκιμασίες για τον τερματοφύλακα του Γιβραλτάρ, Ιμπραχίμ, ο οποίος καθυστερεί επιδεικτικά να εκτελέσει τα ελεύθερα.
22:04
Συστάσεις από τον διαιτητή, τελευταία φορά του λέει.
22:06
21' Ο Ταχτσίδης έσπασε για τον Φορτούνη, αυτός βρήκε το χώρο και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
22:12
28' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, μπλόκαρε με δπλή προσπάθεια ο Ιμπραχίμ.
22:16
32' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα!
22:17
Ο Ζέκα έκανε άψογη σέντρα από δεξιά για τον επερχόμενο Τοροσίδη κι εκείνος με δυνατή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιβραλτάρ!
22:18
Πρόκειται για το 10ο γκολ του αρχηγού, ο οποίος ανοίγει τον δρόμο της πρόκρισης στα μπαράζ για την Εθνική μας ομάδα.
22:20
36' Ωραία κίνηση του Μήτρογλου έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό.
22:21
37' Νέα ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Τοροσίδης έκανε καλοζυγισμένη σέντρα, ο Μήτρογλου έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ιμπραχίμ ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
22:27
Έχει αυξήσει πολύ την πίεσή της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Ελλάδα καθώς ψάχνει το δεύτερο γκολ για να καθαρίσει το ματς.
22:30
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Ελλάδα έχει κάνει τη... μισή δουλειά, προηγείται με 1-0 του Γιβραλτάρ με το γκολ του Τοροσίδη και αγγίζει τα μπαράζ!
22:31
Να πούμε ότι στα άλλα ματς του ομίλου, το Βέλγιο προηγείται με 1-0 της Κύπρου, ενώ Εσθονία και Βοσνία είναι στο 0-0.
22:45
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
22:46
46' Σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά, ο Μήτρογλου έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
22:51
51' Σε θέση οφσάιντ ο Μήτρογλου. Φαίνεται να είναι λίγο πιο μπροστά.
22:51
52' Ξανά οφσάιντ ο Μήτρογλου, έχει δίκιο ο βοηθός.
22:53
54' Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Παπαδόπουλου, ο Ιμπραχίμ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.
22:56
56' Ξανά από κόρνερ απειλεί η Ελλάδα. Ο Φορτούνης το εκτέλεσε, ο Παπαδόπουλος έκανε την κεφαλιά αλλά αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε άουτ.
23:00
61' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα!
23:01
Φοβερή συνεργασία από τους διεθνείς μας. Ο Φορτούνης έδωσε στον Μάνταλο, αυτός έσπασε στον Μήτρογλου και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0.
23:01
62' Αλλαγή για το Γιβραλτάρ. Μέσα ο Γιομ αντί του Λόπες.
23:02
63' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα!
23:03
Νέα εξαιρετική συνεργασία, νέο ωραίο γκολ για την Ελλάδα. Τοροσίδης, Ταχτσίδης, Μάνταλος συνδυάστηκαν ωραία, με τον Τοροσίδη να πατάει μέσα στην περιοχή για τον Μήτρογλου και αυτός με πλασέ να γράφει το 3-0.
23:04
Η Ελλάδα πλέον έχει κλειδώσει τη δεύτερη θέση και τη συμμετοχή της στα μπαράζ για την πρόκριση στο Μουντιάλ. Πλέον οι διεθνείς προσφέρουν θέαμα στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας φοβερό ποδόσφαιρο, εκμεταλλευόμενοι φυσικά και την χαμηλή δυναμικότητα των αντιπάλων.
23:07
68' Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Τζιόλης και Μανιάτης μέσα, Παπασταθόπουλος και Τοροσίδης έξω.
23:09
69' Ο Μήτρογλου έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
23:12
72' Αλλαγή για το Γιβραλτάρ. Γκούιλινγκ αντί Πονς.
23:13
74' Αλλαγή για την Ελλάδα. Γιαννιώτας αντί Λάζαρου.
23:16
Ένταση για περίπου 3-4 λεπτά στις κερκίδες του «Γ. Καραϊσκάκης» και ψιλές ανάμεσα σε οπαδούς. Ο λόγος παραμένει άγνωστος μέχρι στιγμής, ωστόσο ένας οπαδός μπήκε στον ταρτάν χωρίς μπλούζα και απομακρύνθηκε από τους ανθρώπους της ασφάλειας.
23:17
Έντονες αποδοκιμασίες από το υπόλοιπο γήπεδο για τα όσα συνέβησαν, ενώ αρκετός κόσμος αποχώρησε από τις κερκίδες.
23:18
78' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα!
23:18
Ένα δύο του Σταφυλίδη με τον Τζιόλη, ο πρώτος έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Γιαννιώτας με κεφαλιά έγραψε το 4-0.
23:21
82' Ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μήρογλου έσπασε για τον Γιαννιώτα, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.
23:25
12.739 φίλαθλοι στο γήπεδο όπως ακούστηκε μόλις από τα μεγάφωνα.
23:26
86' Σουτ του Μήτρογλου έξω από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε ο Ιμπραχίμ.
23:27
88' Αλλαγή για το Γιβραλτάρ. Ρουίς αντί Κουμπς.
23:31
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
23:31
91' Σουτ του Ερνάντες, η μπάλα περνάει άουτ. Παίρνει το χειροκρότημα ο παίκτης του Γιβραλτάρ.
23:33
Τέλος στο ματς! Η Ελλάδα επικράτησε 4-0 του Γιβραλτάρ και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του ομίλου και την συμμετοχή της στα μπαράζ για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Ο Μήτρογλου σκόραρε δις, με τους Τοροσίδη, Γιαννιώτα να σκοράρουν και αυτοί.