Καλησπέρα σας από το «Γ. Καραϊσκάκης»
20:05
Η Ελλάδα φιλοξενεί το Βέλγιο για την 8η αγωνιστική του όγδοου ομίλου
20:06
Το Βέλγιο είναι στην 1η θέση με 19 βαθμούς, τη στιγμή που η Ελλάδα είναι 2η με 13
20:07
Την ίδια ώρα η Βοσνία αναμένεται να έχει εύκολο έργο στο Γιβραλτάρ
20:08
Με το Βέλγιο να θεωρείται δεδομένο ότι θα τερματίσει στην 1η θέση, παίζεται η 2η θέση ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Βοσνία
20:09
Στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές η Ελλάδα παίζει εκτός έδρας με την Κύπρο και εντός με το Γιβραλτάρ, ενώ η Βοσνία παίζει εντός με Βέλγιο και εκτός με Εσθονία
20:10
Η ενδεκάδα της Ελλάδας (4-4-1-1): Καρνέζης - Μανιάτης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας - Ζέκα, Τζιόλης, Σάμαρης, Σταφυλίδης - Φορτούνης - Δώνης
21:06
Στον πάγκο: Κυριακίδης, Ανέστης, Κουτρουμπής, Σιώπης, Βέλλιος, Μπακασέτας, Λυκογιάννης, Διαμαντάκος, Ταχτσίδης, Γιαννιώτας, Μάνταλος, Μπουχαλάκης
21:07
Η ενδεκάδα του Βελγίου (3-4-3): Κουρτουά - Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Bερτόνχεν - Μουνιέ, Φελαϊνί, Ντεμπελέ, Καράσκο - Ντε Μπρούινε, Λουκάκου, Μέρτενς
21:13
Στον πάγκο: Μινιολέ, Κάστελς, Μιραλάς, Ντεντόκερ, Εντέν Αζάρ, Τόργκαν Αζάρ, Ντεφούρ, Τίλεμανς, Μπατσουαγί, Μπεντέκε, Τσαντλί, Σιμάν.
21:14
Διαιτητής: Μαρτσίνιακ, α' βοηθός: Σοκολνίτσκι, β' βοηθός: Λίστκιεβιτς, 4ος διαιτητής: Μουσιάλ. Όλοι οι διαιτητές από την Πολωνία
21:17
21:31
21:31
21:31
21:31
21:35
Οι δύο ομάδες έχουν επιστρέψει στα αποδυτήρια και σε λίγο θα κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο για το πρώτο σφύριγμα της αναμέτρησης
21:40
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
21:49
1' Έναρξη του ματς
21:50
Συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Ο Μέρτενς θέλησε να γυρίσει την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή του Καρνέζη, την έστειλε άουτ
21:55
9' Συνεχής κίνηση του Δώνη στην καρδιά του κέντρου της άμυνας του Βελγίου, όταν κάποιος συμπαίκτης του παίρνει την μπάλα στο κέντρο, ώστε να δημιουργήσει προϋποθέσεις αντεπίθεσης.
21:57
12' ΑΠΙΘΑΝΗ ενέργεια του Δώνη! Ο άσος της Στρουτγκάρδης έκλεψε την μπάλα πίσω από το κέντρο από τον Ντεμπελέ, προχώρησε μόνος τους και έφτασε και μέσα στην περιοχή του Βελγίου, αφού Φελαϊνί και Βερμάελεν (τον οποίο τον ξεπέρασε) δεν τον έπιαναν ούτε με... λάσο, αλλά απάντηση στο τελείωμα που επιχείρησε, είχε ο Κουρτουά. Η καλύτερη ευκαιρία του αγώνα
22:03
18' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!. Ο Σάμαρης με τρομερή μπαλιά 35 μέτρων άλλαξε το παιχνίδι για τον Σταφυλίδη, εκείνος έπιασε ένα τρομερό σουτ με το αριστερό και ο Κουρτουά την άγγιξε ίσα-ίσα για να τη στείλει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του
22:05
20' ΝΕΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Ο Μανιάτης από δεξιά έβγαλε την παράλληλη μπαλιά και παραλίγο ο Βερτόνχεν να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του
22:06
21' Πανικός στην άμυνα του Βελγίου!. Η μπάλα από το κόρνερ φτάνει και πάλι στα πόδια του Φορτούνη και τελικά ο Φελαϊνί με υπερένταση έδιωξε και πάλι σε κόρνερ
22:09
25' Ένας τρομερός Δώνης έχει προκαλέσει εφιάλτες στον Βερμάελεν. Από το πουθενά ο νεαρός επιθετικός του πήρε το κόρνερ
22:10
Πρόκειται για την καλύτερη εμφάνιση της Ελλάδας τα τελευταία χρόνια με διαφορά από τη δεύτερη. Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα πρώτα 25 λεπτά
22:10
25' Σουτ του Βερτόνχεν έξω από την περιοχή, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Καρνέζης
22:12
27' Σουτ του Ντε Μπρούινε από πολύ μακριά, καμία τύχη.
22:16
32' Ξαφνικό σουτ του Αλντερβάιρελντ με το αριστερό, άουτ η μπάλα
22:20
22:22
37' Μικροένταση του Τζαβέλλα με τον Λουκάκου. Πυροσβεστικός ρόλος από τον Παπασταθόπουλο
22:26
40' Μπαλιά του Σταφυλίδη στον Φορτούνη που είχε βρεθεί σε θέση φορ, ο Βερτόνχεν με το κεφάλι παραλίγο να του στρώσει την μπάλα για να πλασάρει τον Κουρτουά, αλλά ο τερματοφύλακας της Τσέλσι, έβαλε σωτήρια το χέρι του και απομάκρυνε
22:30
43' Ο Δώνης έχει βάλει πολύ δύσκολα στη βελγική άμυνα. Δείχνει με πολύ χαρακτηριστικό τρόπο για ποιο λόγο η Στουτγκάρδη κάποια εκατομμύρια ευρώ για να τον αποκτήσει από τη Γιουβέντους
22:30
Λήξη α' ημιχρόνου. Ελλάδα-Βέλγιο 0-0
22:31
Γεμάτη εμφάνιση από την Εθνική, που σίγουρα αδικείται από το γεγονός ότι δεν έχει σκοράρει, καθώς έχει κάνει ευκαιρίες σε αντίθεση με το Βέλγιο, ενώ έχει και το δοκάρι με τον Σταφυλίδη
22:46
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
22:47
Εν τω μεταξύ κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας, ο Μιραλάς που έκανε προθέρμανση, πήγε τρεις φορές στο πέταλο της θύρας 7 και πριν αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο, όσοι οπαδοί βρίσκονται στο σημείο φώναξαν το γνωστό σύνθημα από τη θητεία του στον Ολυμπιακό
22:50
49' Κίτρινη κάρτα στον Μουνιέ
22:51
50' Κι άλλη κίτρινη κάρτα στον Ντεμπελέ
22:53
52' Σέντρα του Μανιάτη, ο Τζιόλης δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα με το κεφάλι.
22:53
Συνεχίζει την εξαιρετική της εμφάνιση η Εθνική
22:55
54' Συγκλονιστική εμφάνιση -ακόμα μία- από τον Παπασταθόπουλο, που έχει και το πολύ δύσκολο έργο «εξόντωσης» του Λουκάκου
22:56
55' Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη
23:01
60' Ο ορισμός του φάουλ και της κίτρινης κάρτας στον Βερτόνχεν πάνω στον Φορτούνη... Δεν δίνει τίποτα ο Πολωνός διαιτητής
23:03
62' Στα τελευταία λεπτά το Βέλγιο έχει φέρει το παιχνίδι έξω από τα καρέ της Εθνικής
23:06
65' Μαγικά πράγματα από τον Δώνη που κάνει ό,τι θέλει τέσσερις παίκτες του Βελγίου. Τον κόβουν με φάουλ το οποίο -φυσικά για ακόμα μία φορά- δεν δίνεται. Έχουν αλλάξει πολύ τα σφυρίγματα του Πολωνού
23:09
68' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Σταφυλίδης, μέσα ο Λυκογιάννης. Δεν αλλάζει κάτι στη φιλοσοφία της Εθνικής
23:10
70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ! Η μόνιμη απειλή των Βέλγων ήταν τα σουτ εκτός περιοχής από τους κεντρικούς αμυντικούς και το πληρώνει με τον Βερτόνχεν. Ευθύνη και ο Καρνέζης που είχε καθυστερημένη αντίδραση αν και φαινόταν ότι ο Βέλγος στόπερ θα έκανε το σουτ
23:13
73 ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Επιτέλους! Σκόρερ ο Ζέκα! Σέντρα του Τζαβέλλα και ο Ζέκα με το αριστερό χωρίς να το σκεφτεί, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κουρτουά!
23:15
74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ. Απίστευτη εξέλιξη. Με τη σέντρα οι Βέλγοι ξαναπαίρνουν το προβάδισμα. Σέντρα του Μουνιέ από δεξιά, στην καρδιά της μικρής περιοχής ο Λουκάκου με κεφαλιά κάνει το 1-2.
23:18
74' Έχει περάσει στο ματς ο Εντέν Αζάρ στη θέση του Ντεμπελέ
23:19
79' Εκτός ο Καράσκο, μέσα ο Τσαντλί
23:24
84' Σουτ του Λουκάκου, απέκρουσε ο Καρνέζης
23:25
85' Εκτός ο Μανιάτης, μέσα ο Μπακασέτας
23:29
89' Εκτός ο Φελαϊνί, μέσα ο Ντεντόνκερ
23:30
89' Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Βέλλιος
23:30
90' Φάτσα με το 3-1 ο Μέρτενς, απέκρουσε ο Καρνέζης