Ελλάδα-Εσθονία

20:32
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Εθνική Ελλάδας και την Εσθονία για την 7η αγωνιστική των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
21:19
Μοναδικό στόχος για την Εθνική ομάδα στο σημερινό ματς η νίκη, ώστε να μείνει σε τροχιά πρόκρισης!
21:21
8ος όμιλος: Βέλγιο 16 (24-2), Ελλάδα 12 (10-3). Βοσνία 11 (13-5), Κύπρος 7 (5-9), Εσθονία 4 (5-17), Γιβραλτάρ 0 (3-24).
21:24
H πρώτη ομάδα κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ οι οκτώ καλύτεροι δεύτεροι θα δώσουν αγώνες μπαράζ.
21:25
Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Ρέτσος, Μανωλάς, Κ. Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Ζέκα, Μάνταλος, Φορτούνης, Δώνης, Βέλλιος.
21:26
Στον πάγκο βρίσκονται οι Κυριακίδης, Ανέστης, Μανιάτης, Σιώπης, Μπακασέτας, Λυκογιάννης, Διαμαντάκος, Ταχτσίδης, Γιαννιώτας, Μπουχαλάκης, Σταφυλίδης, Σάμαρης.
21:27
Εσθονία (Μάρτιν Ρέιμ): Ακσαλού, Μπαράνοφ, Γιάαγκερ, Κλαβάν, Τενίστε, Κάιτ, Ντιμίτριεφ, Καλάστε, Ζένιοφ, Κρούγκλοφ, Ανιέρ.
21:28
Στον πάγκο βρίσκονται οι Μέεριτς, Τουμ, Ταμ, Μουλ, Μίλερ, Πουριε, Σάπινεν, Λουτς, Βασίλιεφ, Αντόνοφ, Λεπίστου.
21:30
Διαιτητής είναι ο Λιράν Λιανί (Ισραήλ), με βοηθούς τους Νταβίντ Ελίας Μπίτον (Ισραήλ), Ντβιρ Σίμον (Ισραήλ) και τέταρτος ο Ρόι Ρέινσριμπερ (Ισραήλ).
21:31
Σε ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στο ματς. Το παιχνίδι μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το ΣΚΑΪ και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
21:35
Αρκετές απουσίες, πάντως, για την Εθνική ομάδα με τους Παπασταθόπουλο, Mήτρογλου και Τοροσίδη να μην βρίσκονται στην αποστολή.
21:39
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, παρέα με την διαιτητική τριάδα.
21:40
Ακούγονται οι ύμνοι των δύο χωρών αυτή τη στιγμή, πρώτα της Εσθονίας και μετά της Ελλάδας.
21:44
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:48
4' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Σέντρα του Τζαβέλλα, ο Βέλλιος έκανε την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Ακσαλού έδιωξε δύσκολα.
21:55
Πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, με την Ελλάδα να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της Εσθονίας.
21:56
12' Επικίνδυνο γύρισμα του Δώνη από τα αριστερά, κανένας παίκτης στην πορεία της μπάλας.
22:01
Μικρή διακοπή καθώς βρίσκεται στο έδαφος ο Ρέτσος. Δεν έχει κάτι το ανησυχητικό ο νεαρός άσος.
22:04
H Ελλάδα μετά την φάση στο 4ο λεπτό με τον Βέλλιο, δεν έχει καταφέρει να απειλήσει.
22:08
23' Χαρίζει στον Μπαράνοφ την κίτρινη κάρτα ο διαιτητής, που τράβηξε τον Βέλλιο και δεν του επέτρεψε να πάει προς την μπάλα.
22:11
27' Παρατηρήσεις από τον διαιτητή στον Τενίστε.
22:11
28' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Μανωλάς έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω αλλά ο Ακσαλού έδιωξε ενστικτωδώς.
22:13
30' Ωραίο σουτ του Δώνη από μακριά, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
22:18
Να πούμε ότι στο 33ο λεπτό, η Βοσνία ανοίγει το σκορ κόντρα στην Κύπρο (0-1). Στο άλλο ματς του ομίλου, το Βέλγιο κάνει... πλάκα στο Γιβραλτάρ (4-0).
22:25
Πέντε λεπτά ακόμη για το τέλος του πρώτου μέρους. Η εθνική μας πάντα στο 0-0 με την Εσθονία, που της βάζει δύσκολα μέχρι στιγμής.
22:28
45' Kίτρινη κάρτα στον Τενίστε, για φάουλ πάνω στον Δώνη.
22:30
45'+1' Νέα πολύ καλή ευκαιρία για την Ελλάδα. Μακρινό σουτ του Δώνη, ο Ακσάλου δεν μπόρεσε να μπλοκάρει αλλά ο Βέλλιος από δύσκολη γωνία σούταρε πολύ άουτ.
22:31
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Ελλάδα βρίσκεται στο 0-0 με την Εσθονία. Οι φιλοξενούμενοι παίζουν πολύ κλειστά και έχουν βάλει δύσκολα στην εθνική μας, που έχει φτιάξει τρεις-τέσσερις καλές ευκαιρίες.
22:34
Στα άλλα ματς του ομίλου, η Βοσνία προηγείται με 2-0 μέσα στην Κύπρο, ενώ το Βέλγιο είναι στο 6-0 με το Γιβραλτάρ. Με δέκα παίκτες αγωνίζονται οι Βέλγοι καθώς ο Βίτσελ αποβλήθηκε και δεν θα αγωνιστεί την Κυριακή κόντρα στην Εθνική μας ομάδα.
22:46
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
22:50
49' Κίτρινη κάρτα στον Ρέτσο για σκληρό φάουλ σε αντίπαλό του.
22:53
53' Κόρνερ του Φορτούνη, ο Παπαδόπουλος θα κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
23:01
Συμπληρώθηκε μία ώρα στο παιχνίδι. Κάκιστη εμφάνιση από την Ελλάδα, που στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την Εσθονία, η οποία κρατάει εύκολα το μηδέν.
23:05
65' Αλλαγή για την Εθνική. Σταφυλίδης αντί Παπαδόπουλου.
23:06
Στόπερ πλέον ο Τζαβέλλας, αριστερό μπακ ο Σταφυλίδης.
23:07
67' Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα άουτ.
23:08
68' Κίτρινη κάρτα στον Κλαβάν για φάουλ στον Μάνταλο.
23:10
70' Αλλαγή για την Ελλάδα. Διαμαντάκος αντί Βέλλιου.
23:16
75' Ο Δώνης έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή αλλά ο Ακσάλου μπλόκαρε την μπάλα.
23:19
Την ίδια ώρα η Κύπρος έχει ισοφαρίσει σε 2-2 τη Βοσνία. Κάτι που σημαίνει πως αν η Ελλάδα επικρατήσει της Εσθονίας θα βρίσκεται «αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση.
23:20
80' Αλλαγή για την Ελλάδα. Mπακασέτας αντί Μάνταλου.
23:21
81' Αλλαγή για την Εσθονία. Αντόνοφ αντί Ντιμιτρίεφ.
23:21
Η Κύπρος κάνει μυθική ανατροπή και προγείται με 3-2 της Βοσνίας. Δεν πρέπει να χαθεί αυτό το δώρο για την Ελλάδα.
23:27
87' Κόρνερ για την Ελλάδα. Για να δούμε.
23:29
89' Αλλαγή για την Εσθονία. Μίλερ αντί Καλάστε.
23:31
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
23:32
Άλλα δύο λεπτά καθυστερήσεις... Παραμένει πάντα το 0-0
23:33
93' Αλλαγή για την Εσθονία. Ταμ αντί Ανιέρ.
23:36
Τέλος στην αναμέτρηση! Η Ελλάδα έμεινε στο 0-0 με την Εσθονία και έχασε σπουδαία ευκαιρία να ξεφύγει από την Βοσνία, που χάνει αυτή τη στιγμή με 3-2 από την Κύπρο.