Ισλανδία-Ελλάδα

Καλησπέρα σε όλους. Ώρα Ευρωμπάσκετ, ώρα Εθνικής!
Μεσημέρι-μεσημέρι, λοιπόν, η Ελλάδα ρίχνεται στην μάχη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Παρά τα προβλήματα, παρά τις... γκρίνιες του προηγούμενου διαστήματος, ο στόχος είναι ένας: Το μετάλλιο!
Βήμα-βήμα οι παίκτες του Κώστα Μίσσα καλούνται να κάνουν ό,τι περνά από το χέρι τους για να πλασαριστούν στη ζώνη των μεταλλίων. Άλλωστε παρά τις απουσίες, το ρόστερ παραμένει άκρως ποιοτικό!
Πρεμιέρα σήμερα κόντρα στην δεδομένα πιο ανίσχυρη Ισλανδία, η οποία όμως θέλει πάντα προσοχή...
Περίπου 600-700 Ισλανδοί στις κερκίδες, αλλά για την ώρα είναι πολύ ήσυχοι.
Παρόντες και περίπου 50 Έλληνες, κυρίως «Πελαργοί». Αναμένονται περισσότεροι το Σαββατοκύριακο για τους αγώνες με Γαλλία και Σλοβενία.
Αυτή τη στιγμή η παρουσίαση των δύο ομάδων.
Με μπλε εμφανίσεις η Ελλάδα, λευκές οι Φινλανδοί.
Με Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση θα ξεκινήσει η Εθνική μας.
Με Χέρμανσον, Μπέρινγκσον, Βίλιαμσον, Ερμολίνσκι και Πάλσον αρχίζουν οι Ισλανδοί
Τζάμπολ στο ματς, πρώτη κατοχή για την Ελλάδα. Καλή μας επιτυχία!
Λάθος του Καλάθη και κατοχή για τους Ισλανδούς
Άστοχος σε τρίποντο ο Μπέρινγκσον
0-3 με τρίποντο του Πρίντεζη από την κορυφή!
2-3 κακή άμυνα της Ελλάδας και καλάθι από τον Βίλιαμσον
Βρίσκει σίδερο το τρίποντο του Μπουρούση, ανανεώνει την επίθεση ο Σλούκας
Πάει σε λέι απ ο Σλούκας, αστοχεί, αλλά ο Μπουρούσης κερδίζει το φάουλ στην προσπάθειά του για ριμπάουντ
Περιγραφή στους 94,6 από τον απεσταλμένο του ΣΠΟΡ FM, Χρήστο Ρομπόλη.
Μπλέκεται ο Καλάθης, κρατάει πολύ την μπάλα στα χέρια του κι εν τέλει κάνει επιθετικό φάουλ.
Στον αιφνιδιασμό η Εθνική, αλλά ο Πρίντεζης αστοχεί κάτω από τη ρακέτα
2-5 ανάποδο λέι απ του Καλάθη από όμορφη ασίστ Μπουρούση (2')
Double team στον Μπουρούση και λάθος πάσα του Έλληνα σέντερ.
Δεν έχει βρει ρυθμό στην επίθεση η Ελλάδα που είναι απρόσεκτη και χωρίς συγκέντρωση
2-7 από τον Μπουρούση
5-7 από τα οκτώ μέτρα σκοράρει ο Πάλσον
Νέο double team στον Μπουρούση που πάτησε την τελική γραμμή και υπέπεσε σε νέο λάθος.
Επιμένουν σε σουτ από μακριά οι Ισλανδοί, καθώς είναι αλήθεια πως η Εθνική δεν τους επιτρέπει να απειλήσουν από κοντά.
5-9 από τον Πρίντεζη
7-9 ωραία προσπάθεια του Χέρμασον και drive
Λάθος του Παπανικολάου, χάνεται η κατοχή.
7-11 διόρθωσε ο ίδιος με κλέψιμο και καλάθι του Καλάθη στον αιφνιδιασμό
Αστοχεί με... περιπέτεια ο Χέρμασον
3:17' για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
8-11 με 1/2 βολές από τον Ερμολίνσκι
8-13 εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπανικολάου από... τάισμα του Παππά
8-15 με Παππά και η Εθνική δείχνει να ξεφεύγει.
Άστοχο τρίποντο για τους Ισλανδούς
8-17 coast to coast από τον Παππά που έδωσε επιθετική πνοή στην Ελλάδα. Τάιμ-άουτ.
Κλέψιμο από την Εθνική στην επαναφορά και ανακτά την κατοχή.
Βολές για τον Παππά, 90'' πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
8-19 με 2/2 από τον διεθνή γκαρντ.
8-21 κλέψιμο Καλάθη και τελείωμα από τον Πρίντεζη στο ανοιχτό γήπεδο.
Νέο λάθος από τους Ισλανδούς, τους έχει εγκλωβίσει η Ελλάδα.
8-23 παλεύει για το ριμπάουντ ο Πρίντεζης και τελικώς με δόση τύχης σκοράρει κιόλας.
10-26 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Πάλσον και τρίποντη "απάντηση" από τον Παππά που είναι... on fire.
Αυτό είναι το σκορ στο 10', με την Ελλάδα να είναι... καβάλα στ' άλογο.
10-28 απίστευτος Παππάς που έφτασε τους 11 πόντους.
Με Αγραβάνη και Θανάση Αντετοκούνμπο στο "4-5" η Εθνική αυτή την ώρα στο παρκέ.
10-29 1/2 βολές του Παπανικολάου, που μαζεύει το ριμπάουντ και κερδίζει νέο φάουλ. Κατοχή απέξω για την Εθνική.
Δύσκολη προσπάθεια από τον Αγραβάνη, δεν βρίσκει στόχο.
13-29 καλάθι και φάουλ από τον Βίλιαμσον
14-29 μέσα και η συμπληρωματική βολή.
0/2 βολές για τους Ισλανδούς, η δεύτερη airball!
7' για τη λήξη του πρώτου μέρους
14-32 τρίποντο Μάντζαρη από τα 7.5 μέτρα
"Κακό" φάουλ του Παπαπέτρου πάνω σε προσπάθεια για τρεις του Πάλσον
17-32 τις βάζει όλες ο Ισλανδός.
Φάουλ του Πρίντεζη και νέες βολές για τους Ισλανδούς.
19-32 2/2 από τον Μπέρινγκσον και η διαφορά ροκανίζεται.
Αστοχεί από τη γωνία ο Παπαπέτρου, ανανεώνει την επίθεση ο "μαχητής" Μπουρούσης
Φάουλ κερδίζει ο Παππάς, έχουν συμπληρώσει τα ομαδικά οι Ισλανδοί και βολές για τον Έλληνα γκαρντ.
19-33 βάζει μόνο την μία ο Παππάς (14')
Ο Παπαπέτρου "έφαγε" την προσποίηση και κάνει φάουλ στον Πάλσον
21-33 με 2/2 βολές του Πάλσον.
Ο Παππάς δέχθηκε εντυπωσιακή τάπα σε προσπάθειά του για τρίποντο. Αστοχούν στην άλλη άκρη του παρκέ οι ΙΣλανδοί. 5' για ημίχρονο.
Κακό τρίποντο του Παππά, νέα κατοχή για τους Ισλανδούς.
23-33 μόνιμη πηγή κινδύνου ο Πάλσον, μειώνει στους δέκα.
Τάιμ-άουτ από τον Μίσσα που βλέπει την ομάδα του να μην λειτουργεί καλά στα τελευταία λεπτά.
25-33 ωραία συνεργασία των Ισλανδών και καλάθι του Στέφανσον
Λάθος του Μπουρούση
27-33 μειώνουν κι άλλο οι Ισλανδοί. Τάιμ-άουτ ο Μίσσας, δεν συνέρχεται η Εθνική.
Το 10-29 έχει μετατραπεί σε 27-33 κάτι που αποτυπώνει... πλήρως την εικόνα της Ελλάδας στα τελευταία λεπτά.
Λιγότερα από 3' για τη λήξη του πρώτου μέρους.
Δύσκολη προσπάθεια του Μπουρούση, παίρνει τελικώς το φάουλ και πάει στη γραμμή.
Χάνει και τις δύο ο "Μπουρού"!
Βήματα από τον Άκοξ και κατοχή για την Εθνική
Αστοχεί από τα 5.5 μέτρα ο Σλούκας. Δεν γυρίζει καθόλου καλά η μπάλα στην επίθεση, ενώ είμαστε και πολύ άστοχοι.
Βολές για τον Πάλσον, 2' πριν το ημίχρονο.
29-33 με 2/2 του Πάλσον και η διαφορά στους 4.
Δεν μπορούν να συνεργαστούν Μπουρούσης-Πρίντεζης, χάνεται η κατοχή
Άστοχο τρίποντο για τους Ισλανδούς στον αιφνιδιασμό, γλυτώνουμε την ισοφάριση
Βολές για τον Καλάθη που πήγε σε κατά μέτωπο επίθεση
Παραμένει το 29-33, έχασε και τις δύο ο Καλάθης, σταθερά "κολλημένη" η Εθνική...
31-33 σε απόσταση... αναπνοής πλέον οι Ισλανδοί με 2/2 βολές
31-35 ωραίο καλάθι του Πρίντεζη, αν και προήλθε με... πολύ κόπο.
Φάουλ του Μπουρούση, τρεις βολές κερδίζουν οι Ισλανδοί, 28'' πριν το ημίχρονο.
33-35 βάζει 2/3 ο Μπέρινγκσον.
Ούτε τώρα βρίσκει στόχο από τα 6,75 ο Σλούκας. Η κατοχή, πάντως, μένει για την Ελλάδα με 6'' στη διάθεσή της.
33-37 με buzzer beater του Σλούκα.
Η Ελλάδα πάει στα αποδυτήρια με μόλις τέσσερις πόντους διαφορά, πληρώνοντας το... μεγάλο black out που υπέστη στη δεύτερη περίοδο όταν δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το +19 που είχε νωρίς στη δεύτερη περίοδο.
Πρώτος σκόρερ για την επίσημη αγαπημένη ο Παππάς με 12 πόντους, ενώ 11 έχει ο Πρίντεζης. 13 λάθη μέχρι στιγμής η Ελλάδα (4 ο Μπουρούσης) κι ενώ έχει μόλις 9 ασίστ! Από πλευράς Ισλανδών στους 14 πόντους βρίσκεται ο Πάλσον.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, για να δούμε...
Με Καλάθη, Σλούκα, Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μπουρούση ξεκίνησε η Ελλάδα
33-39 ωραία ασίστ του Μπουρούση, που είδε το κόψιμο του Παπανικολάου και καλάθι του δεύτερου
Λάθος συνεργασία τώρα για Μπουρούση-Παπανικολάου
Βγάζουν καλή άμυνα τώρα οι διεθνείς μας και ο Παπανικολάου κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ στο ανοιχτό γήπεδο.
33-41 βάζει και τις δύο βολές ο "Παπ". Κατοχή για την Ελλάδα.
33-44 τρίποντο Καλάθη και ξανά σε διψήφια επίπεδα η διαφορά!
Πίεση της Εθνικής στην άμυνα και κλέψιμο, αλλά υποπίπτει σε λάθος ο Παπανικολάου
Αστοχούν σε τρίποντο οι Ισλανδοί, νέα γαλανόλευκη κατοχή (22')
Μπλέκονται Πρίντεζης-Μπουρούσης, γυρίζει στην Ισλανδία η κατοχή.
Κόβεται ψηλά σε προσπάθεια για λέι απ ο Σλούκας, αλλά κάνουν νέο λάθος οι Ισλανδοί κι ως εκ τούτου η κατοχή παραμένει στα χέρια μας.
33-46 με ωραία προσωπική προσπάθεια του Καλάθη που δίνει λύσεις στο δεύτερο μέρος. Τάιμ-άουτ, με την Ελλάδα να παίρνει ξανά μεγάλο προβάδισμα.
Τρίτο φάουλ του Μπουρούση που πάει στον πάγκο. Με αντιαθλητικό χρεώθηκε ο Έλληνας σέντερ
35-46 με 2/2 βολές του Πάλσον.
35-48 κλέψιμο Θανάση Αντετοκούνμπο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό!
ΠΩ, ΠΩ ΕΝΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τάπα του Αντετοκούνμπο στον Πάλσον, δεν του επιτρέπει με τίποτα να δεχθεί καλάθι η Εθνική!
35-51 Ασίστ Καλάθη, τρίποντο Σλούκα από τη γωνία και στο +16 η Ελλάδα.
37-51 ωραία προσπάθεια και καλάθι του Στέφανσον
Αστόχησε από μέση απόσταση ο Μπόγρης
38-51 με 1/2 βολές του Μπέρινγκσον.
4:40' για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Αστοχεί σε σουτ δύο πόντων ο Σλούκας
40-51 επιθετικό ριμπάουντ του Χέρμανσον και δικό του καλάθι.
Ούτε τώρα βρίσκει στόχο ο Μπόγρης.
40-53 φόλοου από τον Αντετοκούνμπο και καλάθι, ενώ κερδίζει και το φάουλ!
40-54 μέσα και η συμπληρωματική βολή από τον Έλληνα φόργουορντ.
40-56 Τι κάνει ο Θανάσης! Φόλοου κάρφωμα του Αντετοκούνμπο που βγάζει ενέργεια για... τρεις!
42-56 καλάθι για τους Ισλανδούς τώρα (27')
44-56 Ο Μπόγρης χάνει τον Άκοξ και σκοράρει
44-59 τρίποντο Παπαπέτρου!
Δύο βολές για τον Άκοξ, στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου.
45-59 βάζει μόνο την μία, αλλά οι Ισλανδοί κρατούν την κατοχή για νέα επίθεση
45-61 στον αιφνιδιασμό ο Παππάς
Έξυπνη ενέργεια του Θανάση που πέταξε την μπάλα σε αντίπαλο και "κέρδισε" κατοχή για την Ελλάδα.
Αστοχεί σε τρίποντο ο Παππάς
Λήξη της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα προηγείται με 61-45 και πάει... καρφί για τη νίκη.
Κι άλλη τάπα του Θανάση Αντετοκούνμπο που... απογειώθηκε και έκρυψε το καλάθι
Τεχνική ποινή στον Παπαγιάννη που εκνευρίστηκε από το μαρκάρισμα των αντιπάλων του.
46-63 βάζει μία βολή η Ισλανδία, κλέψιμο της Ελλάδας και αιφνιδιασμός με τον Παππά.
Δύο βολές για τον Θανάση Αντετοκούνμπο που έφυγε... σφαίρα στον αιφνιδιασμό
8' για τη λήξη της αναμέτρησης.
46-65 στο +19 η Ελλάδα
46-67 κλέψιμο στο κέντρο από την Εθνική και καλάθι του Παππά στον αιφνιδιασμό.
Πολλά κλεψίματα από την Ελλάδα και ασφυκτική πίεση στους Ισλανδούς, που δεν τους αφήνει να... αναπνεύσουν.
Δύο βολές για τον Βίλιαμσον, 7:46' πριν το τέλος του αγώνα.
47-67 με 1/2 βολές του Βίλιαμσον
49-67 με λέι-απ του Στέφενσον
49-69 με 2/2 βολές του Πρίντεζη
6'40'' για τη λήξη του ματς
57-80 με δίποντο του Πρίντεζη
2'40'' για τη λήξη
59-80 με λέι-απ του Πάλσον
59-82 με νέο καλάθι του Μπουρούση που παίρνει και το φάουλ
2'19'' για τη λήξη
59-83 με τη βολή του Μπουρούση
59-85 με κάρφωμα του Παπανικολάου. Καταπληκτική ασίστ του Μπορούση
59-86 με 1/2 από τον Παπανικολάου
59-88 με λέι-απ του Μάντζαρη
61-88 από τον Άκοξ
61-90 με 2/2 βολές από τον Παπαπέτρου
Λήξη της αναμέτρησης! Πρεμιέρα με νίκη για την Ελλάδα που επικρατεί πολύ εύκολα με 90-61 των Ισλανδών