Ατρόμητος-Ολυμπιακός

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του επαναληπτικού προημιτελικού ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Ολυμπιακό.
Υπενθυμίζεται πως το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στο «Γ. Καραϊσκάκης» είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0), κάτι που αφήνει ανοιχτή τη σημερινή ρεβάνς.
Στο Περιστέρι κρίνεται, λοιπόν, το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πήραν χθες την πρόκριση, με τον ΠΑΟΚ να περνάει με... μπόλικο άγχος πριν από λίγα λεπτά την Ξάνθη.
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κατράνης, Μανιάτης, Ούμπιδες, Λημνιός, Τόνσο, Πλατέλλας, Ντάουντα.
Στον πάγκο: Θεοδωράκης, Κοντοές, Λαζαρίδης, Μπάγκα, Ντιγκινί, Κυριακίδης, Λε Ταλέκ.
Βασικός ο Γιάννης Μανιάτης, που θα τεθεί για πρώτη φορά αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του μετά την αποχώρησή του από τον Ολυμπιακό.
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Ανδρούτσος, Ελιουνούσι, Σεμπά, Μανθάτης, Ανσαριφάρντ.
Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Φορτούνης, Καρντόσο, Νικολάου, Παρέδες, Ρέτσος, Μπουχαλάκης.
Μίνι εκπλήξεις από τον Πάουλο Μπέντο, που επιλέγει να αφήσει στον πάγκο τους Φορτούνη και Ρέτσο. Με διάταξη 4-4-2 φαίνεται, πάντως, πως παρατάσσει τον Ολυμπιακό ο Πορτογάλος τεχνικός, με τον Σεμπά σαν περιφερειακό επιθετικό πίσω από τον Ανσαριφάρντ.
Διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Αιτ/νίας), με βοηθούς τους Πολυχρόνη Κωσταρά (Αιτ/νίας), Λάζαρο Δημητριάδη (Μακεδονίας) και τέταρτος είναι ο Νικόλαος Πουλημάς (Κέρκυρας).
Κάτι περισσότερο από πέντε λεπτά έχουν μείνει για να ξεκινήσει το μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε Ατρόμητο και Ολυμπιακό.
Οι δύο ομάδες παίρνουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους και σε λίγο θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του αγώνα.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με τη διαιτητική τριάδα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
4' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Ολυμπιακό.
5' Εκτέλεση κόρνερ του Σεμπά, ο Ρομαό παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
6' Σουτ του Ντα Κόστα έξω από την περιοχή, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.
8' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Αλλαγή παιχνιδιού από τον Ντα Κόστα στον Φιγκέιρας, αυτός γυρίζει με τη μία, ο Ελιουνούσι δεν πιάνει καλά το σουτ και ο Γκορμπούνοφ με τη βοήθεια του δοκαριού διώχνει σε κόρνερ.
Η πρώτη πολύ καλή στιγμή στο ματς ανήκει στον Ολυμπιακού, που στα πρώτα λεπτά του αγώνα έχιε τον απόλυτο έλεγχο.
10' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Ντάουντα.
11' Νέα σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Ντάουντα.
Έχει ένα πρόβλημα στο γόνατο ο Γκορμπούνοφ. Το ιατρικό επιτελείο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να δει τι συμβαίνει.
Βγάζουν πολύ όρεξη και πάθος οι παίκτες του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο, κυνηγάνε κάθε φάση και βάζουν δύσκολα στον Ατρόμητο που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και να την κυκλοφορήσει.
21' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Ελιουνούσι.
24' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική μπαλιά του Σεμπά στον Ανσαριφάρντ, αυτός κάνει τις προσποιήσεις στον Φυτανίδη και το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Γκορμπούνοφ θα διώξει με τα πόδια.
26' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα.
27' Σύγχυση στα καρέ του Ολυμπιακού, διώχνει τελευταία στιγμή ο Μποτία.
Νέα σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Πλατέλλα, στο 25ο λεπτό.
Συμπληρώθηκαν 30 λεπτά στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός πατάει καλύτερα, έχει την κατοχή και τον έλεγχο αλλά δυσκολεύεται να απειλήσει, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος στην κόντρα-επίθεση.
4-0 υπέρ του Ολυμπιακού οι τελικές και 60%-40% η κατοχή!
Ακόμη μία σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού (Λάζαρος Δημητριάδης) στον Ντάουντα, που δεν έχει χάσει φάση!
Δέκα λεπτά ακόμη για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Ατρόμητο και Ολυμπιακό.
38' Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό για σκληρό μαρκάρισμα στον Κατράνη. O χαφ του Ολυμπιακού πήγε με τις τάπες στον αντίπαλό του, μαρκάρισμα που σηκώνει μέχρι και κόκκινη!
Συμπληρώθηκαν τα 45. Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
45' Δεν χάνει φάση ο β' βοηθός, νέα σωστή υπόδειξη στον Λημνιό!
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ατρόμητος και Ολυμπιακός πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι, χωρίς σκορ (0-0).
Καλύτερος ο Ολυμπιακός αλλά θεωρητικά ακίνδυνος. Είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Ελιουνούσι στο 8' και άλλη μία με τον Ανσαριφάρντ στο 24'. Από την άλλη ο Ατρόμητος δεν έχει ακόμη τελική προσπάθεια, με την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο να παίζει κλειστά και να ψάχνει το γκολ στην κόντρα επίθεση.
Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
46' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα!
Ο Πλατέλλας έδωσε στον Κιβρακίδη, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Ντάουντα από το ύψος του δευτέρου δοκαριού έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τον Ατρόμητο.
Πρέπει να ξαναδούμε τη φάση για να φανεί εάν είναι εκτεθειμένος ο Κιβρακίδης.
Σοβαρό λάθος του α' βοηθού (Πολυχρόνης Κωσταράς), καθώς ο Κιβρακίδης που έδωσε την ασίστ στον Ντάουντα ήταν φανερά εκτεθειμένος. Δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ του Ατρομήτου!
Ο Ολυμπιακός αναζητάει πλέον ένα γκολ για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Εφόσον, ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός (με 1-1 δηλαδή) τότε περνάει.
53' Ο Ελιουνούσι έκανε το σουτ, ο Γκορμπούνοφ έδιωξε και ο Ανσαριφάρντ πήρε το... ριμπάουντ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ. Ακόμη μία σωστή υπόδειξη από τον β' βοηθό.
55' Καλό σουτ του Ντάουντα, η μπάλα άουτ.
56' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Λε Ταλέκ αντί Ντάουντα.
56' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Φορτούνης αντί Ελιουνούσι.
60' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρούτσο.
Η φάση που ξεκινάει το γκολ του Ατρομήτου, με τον Κιβρακίδη να είναι σε θέση οφσάιντ. Εικόνα live21961317/118993.jpg
62' Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα.
Εδώ μπορείτε να δείτε το γκολ των γηπεδούχων με τον Ντάουντα.
63' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, ο Ρομαό πετάχτηκε και με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του Ατρομήτου ισοφάρισε σε 1-1.
64' Σουτ του Φορτούνη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Γκορμπούνοφ.
Με αυτό το σκορ, ο Ολυμπιακός παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά, με τον Ατρόμητο να ψάχνει τη νίκη για να προκριθεί!
Έχει αλλάξει την εικόνα του Ολυμπιακού προς το καλύτερο ο Κώστας Φορτούνης από τη στιγμή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο.
69' Kίτρινη κάρτα στον Λε Ταλέκ.
71' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Ο Ντε λα Μπέγια έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Φορτούνης έπιασε άψογη κεφαλιά και νίκησε τον Γκορμπούνοφ, γράφοντας το 2-1 για τον Ολυμπιακό!
Εξαιρετικός ο Φορτούνης, έχει μία ασίστ και ένα τέρμα σε 15 λεπτά συμμετοχής και έχει γυρίσει μόνος του το ματς. Τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τους «ερυθρόλευκους».
80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ρέτσος αντί Ανδρούτσου.
81' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ντιγκινί αντί Λημνιού.
83' Με δέκα παίκτες ο Ολυμπιακός. Ο Ντα Κόστα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες στο υπόλοιπο του αγώνα γιατί απώθησε τον Λε Ταλέκ.
85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Νικολάου αντί Μανθάτη.
89' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη.
89' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Λαζαρίδης αντί Ούμπιδες.
90' Κεφαλιά του Λαζαρίδη, η μπάλα άουτ.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90+2' Kίτρινη στον Λαζαρίδη για θέατρο. Ο αμυντικός του Ατρόμητου έκανε βουτιά μπροστά απ' τον Λεάλι. Σωστή απόφαση του Αρετόπουλου που δεν ξεγελάστηκε.
90+4' Τέλος της αναμέτρησης!
Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 στο Περιστέρι και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με γκολ (ξεκίνησε από οφσάιντ) του Ντάουντα (46'), αλλά οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν με γκολ του Ρομαό (63') και στη συνέχεια γύρισαν το ματς με τον Φορτούνη (71').