Ξάνθη-Ηρακλής 3-1

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ξάνθης με τον Ηρακλή για την 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
28 βαθμούς έχει συγκεντρώσει ως τώρα η Ξάνθη, που έχει την ευκαιρία αν νικήσει να μείνει μόνη στη δεύτερη θέση της Σούπερ Λίγκας. Ουραγός της βαθμολογίας ο Ηρακλής με μόλις επτά πόντους και στο -5 από τη σωτηρία.
Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνιές, Σολτάνι, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λουσέρο
Ηρακλής: Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Στάμου, Τζανετόπουλος, Μοντέιρο, Ιντζόγλου, Πασάς, Αγγελόπουλος, Ρούσσος, Λουκίνας, Κούρος
Στον πάγκο της Ξάνθης: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κώστας, Ράνος, Λάζιτς, Σβάρνας, Καμαρά
Στον πάγκο του Ηρακλή: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Λεοζίνιο, Κυριακίδης, Γροντής, Δούμτσιος, Βοσνακίδης
Διαιτητής του αγώνα ο Αρετόπουλος, με βοηθούς τους Νταλούκα, Βασιλόπουλο.
Μια χαρά καιρός για ποδόσφαιρο στην Ξάνθη. Ελάχιστος κόσμος, βέβαια, στις εξέδρες. Σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει ο αγωνιστικός χώρος.
Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για την Ξάνθη. Ο Λουσέρο αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και την θέση του στην αρχική σύνθεση πήρε ο Καμαρά.
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων, πάμε για σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης στα Πηγάδια
Πιο δραστήρια, αναμενόμενα, στα πρώτα λεπτά η Ξάνθη, ψάχνει να βρει τα πατήματά της για να φτιάξει σιγά-σιγά παιχνίδι..
7' Επικίνδυνο γύρισμα του Λουκίνα στην καρδιά της περιοχής της Ξάνθης, διώχνει με το πόδι σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς
Αυτό εκτελείται στο πρώτο δοκάρι, αλλά διώχνει ο Βασιλακάκης.
9' Κόρνερ για την Ξάνθη τώρα, αποκτά ρυθμό σιγά-σιγά η αναμέτρηση. Εκτελέστηκε, αλλά έδιωξαν οι παίκτες του Ηρακλή, χωρίς να απειληθεί η εστία του Χουάντερσον.
9' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Πασά, ο οποίος ξεχυνόταν στον αιφνιδιασμό
10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Ξάνθης πιάνεται στον ύπνο, ο Μοντέιρο κάνει ψαλιδάκι για να απειλήσει τον Ζίφκοβιτς, αλλά τελικώς... δίνει πάσα στον Πασά, ο οποίος από κοντά και ανενόχλητος σκοράρει με ωραίο τελείωμα για το 0-1.
Ανεβάζουν στροφές οι ακρίτες μετά το γκολ που δέχθηκαν. Φάουλ κερδίζουν περίπου 10 μέτρα έξω από την περιοχή του Ηρακλή, ευκαιρία να... ανεβάσουν κόσμο
Καλοζυγισμένη εκτέλεση, αλλά ο Ιντζόγλου διώχνει στο δεύτερο δοκάρι. Ανακτά εκ νέου την κατοχή η Ξάνθη, κλεισμένος πίσω ο Ηρακλής, θέλει να υπερασπιστεί το 0-1 και να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις.
18' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Μετά από... περιπέτεια, η μπάλα φτάνει στον Σολτάνι μέσα στην περιοχή του Ηρακλή, αυτός γυρίζει το σώμα του, αλλά πιάνει... αέρα και δεν απειλεί τον Χουάντερσον.
Φτάσαμε στο 23', ανούσια και φλύαρη ως τώρα η Ξάνθη, ο Ηρακλής έχει το γκολ και ουσιαστικά διατηρείται άνετα μπροστά στο σκορ..
24' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ
Ο Μοντέιρο κάνει την προβολή πάνω στον Βασιλακάκη, βρίσκει τον άσο της Ξάνθης και ο διαιτητής Αρετόπουλος δίνει πέναλτι.
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 1-1
Ο Γιουνές δεν αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη και από την άσπρη βούλα ισοφαρίζει σε 1-1, σε ένα διάστημα όπου ο Ηρακλής έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση.
29' Φάση για την Ξάνθη
Δυνατό, ωραίο σουτ του Τριάδη, ο Χουάντερσον είναι σε ετοιμότητα, πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει.
30' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή
Ο Ζίφκοβιτς δεν κάνει σωστή εκτίμηση της μπάλας, βγαίνει και δεν βγαίνει από την εστία του μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Στάμου από κοντά και στο δεύτερο δοκάρι, σημαδεύει μόλις άουτ!
31' Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.
40' Πανέμορφη ενέργεια του Αγγελόπουλου, που κουβαλά για αρκετή ώρα την μπάλα, γυρίζει στην καρδιά της περιοχής της Ξάνθης, αλλά ο Φλίσκας τελευταία στιγμή κάνει την προβολή και δεν επιτρέπει στον Κούρο να απειλήσει.
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος.
Ημίχρονο στα Πηγάδια, στο 1-1 οι δύο ομάδες
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
48' Φάση για την Ξάνθη Καμαρά και Τριάδης συνεργάζονται ωραία, με τον Έλληνα άσο όμως να πιάνει... άψυχα το σουτ μέσα από την περιοχή του Ηρακλή και να δίνει τη δυνατότητα στον Χουάντερσον να μπλοκάρει εύκολα
54' Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι της Ξάνθης
55' Με διπλή προσπάθεια ο Χουάντερσον μπλοκάρει την μπάλα σε σουτ του Σολτάνι
58' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Λάζιτς παίρνει τη θέση του Σολτάνι
60' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή
Με τρεις πάσες ο Ηρακλής βγαίνει υποδειγματικά στον αιφνιδιασμό, με τον Λουκίνα να υποδέχεται την κάθετη, αλλά ο Ζίφκοβιτς τον νικά σε τετ-α-τετ!
61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 2-1
Πάνω που οι ακρίτες γλιτώνουν από το 1-2, παίρνουν αυτοί προβάδισμα με 2-1.
Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα -μετά από εκτέλεση κόρνερ που είχε κερδίσει ο Γηραιός(!)- με τον Τριάδη να παίρνει την μπάλα στο ύψος του κέντρου, κατέβηκε ως την περιοχή των φιλοξενούμενων και με ωραίο σουτ στη γωνία, εκτέλεσε τον Χουάντερσον για το 2-1.
63' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λεοζίνιο παίρνει τη θέση του Αγγελόπουλου
68' Κίτρινη κάρτα στον Στάμου
71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 3-1
Καταπληκτική ομαδική δουλειά από την Ξάνθη για το 3-1. Από πλάγιο στην περιοχή της(!), η ομάδα του Λουτσέσκου βρέθηκε με μία βαθιά μπαλιά στην άλλη άκρη του γηπέδου -με την άμυνα του Ηρακλή να είναι... αλλού γι' αλλού- ο Τριάδης γύρισε παράλληλα στον Γιουνές κι αυτός με το 13ο(!) φετινό τέρμα του, έγραψε το 3-1.
74' Διπλή αλλαγή για τον Ηρακλή. Μέσα Γροντής και Ηλιάδης (αμφότεροι νεοαποκτηθέντες), έξω οι Πασάς και Ιντζόγλου.
81' Έξω ο Βασιλακάκης, μέσα ο Ράνος για τους ακρίτες
87' Αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Γιούνες, σκόρερ δύο γκολ, μέσα ο Κώστας
88' Αποβάλλεται ο Φλίσκας της Ξάνθης και ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ηρακλή
Ο ΖΙΦΚΟΒΙΤΣ ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΛΟΥΚΙΝΑ (ΚΑΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ) ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΟ 3-1
Ο Φλίσκας, στη φάση του πέναλτι, φαίνεται να τράβηξε τον Λουκίνα, εξ ου και ο Αρετόπουλος έδειξε άσπρη βούλα.
Λήξη του αγώνα. Νέα νίκη για την φοβερή ομάδα της Ξάνθης με σκορ 3-1 απέναντι στον ουραγό Ηρακλή