LIVE μετάδοση: ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός

Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ κόντρα στον πρωταθλητή Κύπρου, ΑΠΟΕΛ, για την τελευταία αγωνιστική του Europa League
Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Β' ομίλου με 8 βαθμούς και θέλει μόνο νίκη για να προσπεράσει τον ΑΠΟΕΛ (9 βαθμούς) και να τερματίσει εκείνος στην 1η θέση
Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση
Σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός τερματίσει πρώτος, τότε στην κλήρωση της Δευτέρας θα διασταυρωθεί με ομάδα που τερμάτισε στη 2η θέση ομίλου του Europa League ή με κάποια από τις χειρότερες τρίτες του Champions League.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
Ολυμπιακός: Λεάλι – Φιγκέιρας, Βιάνα, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια – Ρομαό, Μαρτίνς – Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά – Ιντέγε.
Εκτός ενδεκάδας έμεινε ο Καμπιάσο που ήταν υποψήφιος για μια θέση στο χώρο του κέντρου
Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Τσόρι, Καμπιάσο, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Νικολάου, Μανθάτης.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν – Μιλάνοφ, Μερκής, Καρλάο, Αλεξάνδρου – Βινίσιους, Μοράις, Μπερτόλιο – Εφραίμ, Αλωνεύτης – Σωτηρίου.
Στον πάγκο: Πάρντο, Αρτυματάς, Ορλάντι, Ντε Καμάργκο, Σέρτζιο, Γιαννιώτας, Βάντερ
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες!
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ισπανός, Κάρλος Ντελ Θέρο
1' Έναρξη της αναμέτρησης
2' Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό
Ανεκμετάλλευτη στημένη φάση για τους «ερυθρόλευκους». Μπλοκάρει ο Βάτερμαν
6' Απόλυτο αφεντικό στην πρωτοβουλία των κινήσεων ο Ολυμπιακός
10' Ο ΑΠΟΕΛ έχει αφήσει την κατοχή της μπάλας στον Ολυμπιακό και περιμένει να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση
11' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Εκτελεσμένο κόρνερ από τον Αλωνεύτη, κεφαλιά του αμαρκάριστου Σωτηρίου, η μπάλα περνά άουτ, πάνω από την εστία του Λεάλι
13' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Μπερτόλιο στον αμαρκάριστο Αλωνεύτη, σουτ με τη μία από τον τελευταίο, αλλά δεν ήταν καλό και η μπάλα περνά πολύ ψηλά πάνω από την εστία του Λεάλι.
19' Έχει σηκωθεί για ζέσταμα ο Μανθάτης. Δεν είναι γνωστό ακόμα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού
20' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Αυτογκόλ από Ντα Κόστα!
Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, άστοχη έξοδος από τον Λεάλι, καθώς ο Σωτηρίου προλαβαίνει και τσιμπάει την μπάλα και ενώ αυτή είναι στον αέρα, οι Ντα Κόστα και Βιάνα μπερδεύονται και ο Μαροκινός τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του
25' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελιουνούσι κάνει με τη μία το σουτ, από γύρισμα του Σεμπά, ωστόσο η μπάλα περνά άουτ. Δεν ανησυχεί ο Βάτερμαν
32' Σουτ του Μαρτίνς, η μπάλα στην αγκαλιά του Βάτερμαν
39' Δεν μπορεί να απειλήσει καθόλου ο Ολυμπιακός την άμυνα του ΑΠΟΕΛ
Υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ κέντρου και επίθεσης, με τον Ιντέγε να είναι απελπιστικά μόνος
40' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Βιάνα να σημαδεύει το δοκάρι! Κόρνερ από τον Φορτούνη, αμαρκάριστος πιάνει την κεφαλιά ο Βραζιλιάνος και η μπάλα αφού βρίσκει το δεξί δοκάρι, καταλήγει άουτ
41' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σωτηρίου και πάλι τρυπάει τους Βιάνα και Ντα Κόστα, ο Κύπριος προσπαθεί να περάσει τον Λεάλι, με τον Ιταλό να τον προλαβαίνει και να μαζεύει την μπάλα
45' Ο Ντα Κόστα ενώ φαίνεται ότι ελέγχει την μπάλα, ο Σωτηρίου του κλέβει την μπάλα και πριν μπει στην περιοχή ο Κύπριος τον κατεδαφίζει ο αμυντικός του Ολυμπιακού. Κίτρινη κάρτα στον Μαροκινό που έχει εκτεθεί ανεπανόρθωτα από τον νεαρό επιθετικό
45'+1' Εκτελεί το φάουλ ο Αλωνεύτης, η μπάλα άουτ
Λήξη του α' ημιχρόνου με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται 1-0 με το ουσιαστικό αυτογκόλ του Ντα Κόστα, αν και η UEFA το έχει πιστώσει στον Σωτηρίου
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
48' Οποιαδήποτε φάση κοντά στην περιοχή του Ολυμπιακού είναι φάση για τον ΑΠΟΕΛ εξαιτίας του Ντα Κόστα που κάνει τραγική εμφάνιση
48' Σουτ του Ιντέγε, αδύναμο όμως και ελέγχει την πορεία της μπάλας ο Βάτερμαν που την αφήνει να περάσει άουτ
55' Σουτ του Φορτούνη, μπλοκάρει ο Βάτερμαν με διπλή προσπάθεια
56' Ο Ντα Κόστα κάνει τα ΠΑΝΤΑ λάθος σήμερα! Χωρίς να τον πιέζει κανείς παίκτης του ΑΠΟΕΛ γλιστράει και χάνει την μπάλα
59' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Εφραίμ, μέσα ο Γιαννιώτας
61' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Γιαννιώτα από τα δεξιά, αλλά ο Σωτηρίου δεν προλαβαίνει να την ακουμπήσει και να τη στείλει στα δίχτυα
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Μαρτίνς, μέσα ο Ανδρούτσος
67' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Μπερτόλιο, μέσα ο Ορλάντι
67' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Βιάνα
73' Μικρή διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού παίκτη του Μιλάνοφ
76' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός οι Φορτούνης και Ντε Λα Μπέγια, μέσα οι Τσόρι και Μανθάτης.
Αριστερό μπακ ο Σεμπά πλέον
78' Κεφαλιά του Ντα Κόστα από φάουλ του Τσόρι, η μπάλα άουτ.
80' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Σωτηρίου, μέσα ο Ντε Καμάργκο
83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Σκόρερ ο Ντε Καμάργκο!
Αντεπίθεση των Κυπρίων με τον Γιαννιώτα να δίνει στον Μοράις και εκείνος δίνει έτοιμο γκολ στον επιθετικό των Κυπρίων που κάνει το 2-0, καθαρίζοντας το ματς
86' Σουτ του Τσόρι, η μπάλα άουτ
87' Νέα κεφαλιά του Ντα Κόστα, ο Βάτερμαν απέκρουσε σε κόρνερ
87' Σουτ του Ντα Κόστα, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και ο Βάτερμαν απέκρουσε και πάλι σε κόρνερ
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
Λήξη της αναμέτρησης
Ο ΑΠΟΕΛ νικάει για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό και προκρίνεται ως 1ος από τον Β' όμιλο
Οι Κύπριοι επικράτησαν 2-0 του Ολυμπιακού με τα αυτογκόλ του Ντα Κόστα και το γκολ του Ντε Καμάργκο