Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της μεγάλης αναμέτρησης της Εθνικής μας ομάδας με την Βοσνία για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στην Ρωσία το 2018!
Μόλις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Εθνική Ελλάδας και αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο «Γ. Καραϊσκάκης».
Στο φαληρικό γήπεδο βρίσκονται και αρκετοί Βόσνιοι οπαδοί. Πρέπει να είναι κοντά στους 1000!
Πάει να προκληθεί μια ένταση ανάμεσα σε Έλληνες και Βόσνιους οπαδούς. Φεύγουν κάποια μπουκάλια από τις δύο μεριές!
Κάποιοι Έλληνες οπαδοί πήραν ένα από τα πανό που είχαν κρεμασμένα στα κάγκελα οι Βόσνιοι.
21:20
Αυτή τη στιγμή, πάντως, φαίνεται πως έχει εκτονωθεί η ένταση με τη συμβολή και των ΜΑΤ, που έχουν αφήσει μισή κερκίδα κενή για λόγους ασφαλείας.
21:23
Πάμε στα αγωνιστικά τώρα! Η Εθνική μας ομάδα μετράει το απόλυτο σε τρία παιχνίδια, ενώ από την άλλη η Βοσνία 2 νίκες και 1 ήττα (4-0 από το Βέλγιο).
21:24
Η Ελλάδα αναζητά το τρίποντο που θα της δώσει σαφέστατο προβάδισμα απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο και θα τα παίξει όλα για όλα με το Βέλγιο για την πρώτη θέση.
21:24
Για να δούμε και τις ενδεκάδες που παρατάσσουν οι δύο προπονητές.
21:25
Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Σάμαρης, Μάνταλος, Φορτούνης, Σταφυλίδης, Μήτρογλου.
21:26
Στον πάγκο για τη γαλανόλευκη: Γλύκος, Κυριακίδης, Κουτρουμπής, Τζιόλης, Καρέλης, Πέτσος, Βέλλιος, Μπακασέτας, Διαμαντάκος, Σιώπης, Γιαννιώτας, Οικονόμου.
21:28
Βοσνία (Μεχμέντ Μπατζάρεβιτς): Μπέγκοβιτς, Βράνιες, Σπάχιτς, Ζουκάνοβιτς, Κολάζινακ, Γιάγιαλο, Χαΐροβιτς, Λούλιτς, Πιάνιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο.
21:29
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Σέχιτς, Πίριτς, Τσότσαλιτς, Μπίτσακτσιτς, Τσίμιροτ, Μεντουνιανίν, Μιλίτσεβιτς, Σούσιτς, Σούνιτς, Τζούριτς, Στεβάνοβιτς, Κρούνιτς.
21:31
Διαιτητής είναι ο Γιόχαν Έρικσον (Σουηδία), βοηθοί του οι Ματίας Κλασένιους (Σουηδία), Ντάνιελ Βάρνμαρκ (Σουηδία) και τέταρτος ο Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία).
21:32
Το ματς θα ξεκινήσει σε κάτι περισσότερα από δέκα λεπτά. Μπορείτε να παρακολουθήσετε τηλεοπτικά το παιχνίδι από το ΣΚΑΪ και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
21:33
Αποδοκιμασίες από τους Έλληνες στην ενδεκάδα της Βοσνίας και αποθέωση από τους συμπατριώτες τους που βρίσκονται στο γήπεδο.
21:35
Αποθέωση από τους περίπου 15 χιλ. Έλληνες οπαδούς για την ενδεκάδα της Εθνικής μας!
21:39
Oι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Και αυτή τη στιγμή η ανάκρουση των ύμνων. Πρώτα αυτός της Βοσνίας.
21:39
Αποδοκιμασίες την ώρα του ύμνου των φιλοξενουμένων!
21:42
Αποθέωση στον ελληνικό ύμνο!
21:43
Πέταξαν και ένα καπνογόνο στα πέριξ του αγωνιστικού χώρου οι Βόσνιοι οπαδοί, την ώρα που ακουγόταν ο ύμνος της χώρας τους.
21:44
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:47
2' Ευκαιρία για την Βοσνία. Κεφαλιά του Ιμπίσεβιτς μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Καρνέζης.
21:48
Δίνει χώρο στην Βοσνία στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Ελλάδα και προσπαθεί να κλέψει μπάλες για να φύγει στην κόντρα με την γρήγορη μεσοεπιθετική της γραμμή.
21:50
Και ο Αλέξης Τσίπρας μόλις μπήκε στο γήπεδο για να παρακολουθήσει το ματς.
21:53
Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούν καλά τη μπάλα στο δικό τους μισό και προσπαθούν να βρουν τους πανύψηλους Τζέκο και Ιμπίσεβιτς με μεγάλες μπαλιές.
21:55
10' Κίτρινη κάρτα στον Σπάχιτς. Ο Παπασταθόπουλος έκανε απίστευτη κούρσα από την άμυνα, πέρασε τρεις αντιπάλους κοντά στη γραμμή του πλαγίου και ο Βόσνιος τον ανέτρεψε και είδε την κάρτα του διαιτητή.
21:56
12' Κίτρινη κάρτα στον Τζέκο, που ανέτρεψε τον Φορτούνη λίγο έξω και πλάγια αριστερά από την περιοχή. Σωστή και αυτή η απόφαση του Έρικσον.
21:58
13' Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη με πολλά φάλτσα, δεν μπαίνει κανείς όμως στην πορεία της μπάλας και περνάει λίγο άουτ. Στην ίδια φάση, ο Τοροσίδης έχει πέσει στο έδαφος και ζητάει δικαιολογημένα πέναλτι καθώς τον τράβηξε ο Βράνιες.
22:00
Θα μπορούσε κάλλιστα να υποδείξει πέναλτι στην προηγούμενη φάση ο Έρικσον, αφού ο Βράνιες δεν άφηνε με... τίποτα τον Τοροσίδη να κινηθεί προς την μπάλα.
22:01
15' Ο Πιάνιτς δεν καταφέρνει να πιάσει το σουτ έξω από την περιοχή, αφού η μπάλα του ήρθε με δύναμη!
22:02
17' ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ τάκλιν του Παπασταθόπουλου στον Τζέκο, που είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας (τον κάλυπτε ο Τζαβέλλας) και ετοιμαζόταν να πλασάρει τον Καρνέζη.
22:06
21' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βοσνία. Ο Πιάνιτς τσίμπησε τη μπάλα προ του Σταφυλίδη με το χέρι και έδωσε στον Χαΐροβιτς, αυτός έκανε τρομερό πλασέ στην απέναντι γωνία του Καρνέζη αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρνέζη.
22:07
22' Eυκαιρία για τη Βοσνία. Ο Ιμπίσεβιτς έστρωσε στον Τζέκο, αυτός έκανε το συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Καρνέζης έπεσε και μπλόκαρε.
22:08
Πιέζει η Βοσνία, που πατάει καλύτερα μέχρι στιγμής στον αγωνιστικό χώρο.
22:10
73% κατοχή έχει η Βοσνία!
22:11
Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα καθόλου η Εθνική. Υπάρχει πρόβλημα στο χώρο του κέντρου προς το παρόν!
22:13
Από την άλλη μεριά, οι Βόσνιοι με κινητήριο μοχλό τον Πιάνιτς που ξέρει να μοιράζει τη μπάλα και να τρυπάει τις αντίπαλες άμυνας, δημιουργεί προβλήματα στην Ελλάδα.
22:15
Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τη Βοσνία. Ο Πιάνιτς, όπως είναι λογικό θα αναλάβει την εκτέλεση.
22:16
32' ΓΚΟΛ για τη Βοσνία!
22:17
Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, η μπάλα χτυπάει πρώτα στο δεξί δοκάρι του Καρνέζη, στη συνέχεια στην πλάτη του και καταλήγει στα δίχτυα. Καταπληκτικό γκολ από τον άσο της Γιουβέντους.
22:18
Προσωρινή διακοπή στο ματς γιατί οι Βόσνιοι άναψαν πολλά καπνογόνα και κάποια εξ αυτών τα πέταξαν στην κερκίδα με τους Έλληνες οπαδούς.
22:21
Ξεκινάει ξανά το παιχνίδι μετά από τέσσερα λεπτά. Η Βοσνία προηγείται της Ελλάδας από το 32' χάρη στο τέρμα του Πιάνιτς.
22:25
Ο Μίραλεμ Πιάντς είναι εκπληκτικός. Απλός με τη μπάλα, με εξαιρετική τεχνική, είναι ο καλύτερος μέσα στις τέσσερις γραμμές τους γηπέδου.
22:27
42' Κίτρινη κάρτα στον Σταφυλίδη.
22:29
4 λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
22:32
45'+2' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Σάμαρης με εξαιρετική κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Μήτρογλου τετ-α-τετ, αλλά ο Μπέγκοβιτς έδιωξε δύσκολα.
22:32
Μεγάλη στιγμή για την Εθνική μας να ισοφαρίσει!
22:34
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Βοσνία προηγείται 1-0 της Ελλάδας στο «Γ. Καραϊσκάκης» χάρη στην εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μίραλεμ Πιάνιτς! Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο εάν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μήτρογλου είχε καταφέρει να ισοφαρίσει θα μιλάγαμε για άλλο τελείως παιχνίδι.
22:35
8-1 οι τελικές στο παιχνίδι υπέρ της Βοσνίας!
22:49
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
22:50
Πρέπει να ψάξει την γρήγορη ισοφάριση η Εθνική μας ομάδα ώστε να φέρει το ματς και πάλι από την αρχή.
22:53
48' Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη.
22:56
Εξαιρετικό παιχνίδι κάνει και ο Έντιν Τζέκο, ο οποίος παρά το ύψος του διαθέτει πάρα πολύ καλή τεχνική!
22:59
55' Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα! Τρομερό σουτ του Φορτούνη, ο Μπέγκοβιτς βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα με τα δάχτυλα ώστε αυτή να σταματήσει στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Σταφυλίδης σούταρε ψηλά άουτ.
23:03
59' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπέγκοβιτς μπλόκαρε.
23:04
61' Αλλαγή για την Ελλάδα. Γιαννιώτας αντί Μανιάτη.
23:06
62' Ο Τζέκο βγήκε τετ-α-τετ, τσίμπησε τη μπάλα από τον Καρνέζη και έπεσε στον αγωνιστικό χώρο. Ο διαιτητής έδειξε «παίζετε» και φαίνεται να έχει δίκιο καθώς ο επιθετικός της Ρόμα σκοντάφτει μόνος του πάνω στον Έλληνα πορτιέρε.
23:08
64' Σουτ του Μάνταλου με το αριστερό έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπέγκοβιτς.
23:08
20075 φίλαθλοι βρίσκονται στο «Γ. Καραϊσκάκης».
23:09
65' Κίτρινη κάρτα στον Χαΐροβιτς.
23:09
66' Κίτρινη κάρτα στον Πιάνιτς.
23:11
67' Ευκαιρία για τη Βοσνία. Ο Τζέκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας (δεν υπήρχε οφσάιντ), έκανε το σουτ υπό την πίεση του Παπασταθόπουλου και ο Καρνέζης έδιωξε σε κόρνερ.
23:13
70' Αλλαγή για τη Βοσνία. Σούνιτς αντί Σπάχιτς.
23:16
72' Ο Μήτρογλου βρέθηκε απέναντι από τον Μπέγκοβιτς, ο Σούνιτς με τρομερή προβολή τον προλαβαίνει πριν... πυροβολήσει, ο Σταφυλίδης σουτάρει στη συνέχεια αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
23:19
74' Τεράστια ευκαιρία για τη Βοσνία! Ο Λούλιτς γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά στο ύψος του πέναλτι, ο Πιάνιτς έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό «γάμα» του Καρνέζη.
23:22
Απίστευτα πράγματα στο γήπεδο. Ο Τζέκο έπεσε στο έδαφος, ο Σωκράτης ήταν από πάνω του όρθιος και δεν κουνιόταν με τον Βόσνιο να κατεβάζει το σορτσάκι του Έλληνα στόπερ και στη συνέχεια να τον τραβάει από το πόδι και να τον πετάει στο έδαφος.
23:22
Για να δούμε την απόφαση του διαιτητή!
23:24
79' Κόκκινη κάρτα σε Τζέκο και Παπαδόπουλο, κίτρινη στον Λούλιτς και στον Παπασταθόπουλο.
23:24
Προσπαθούμε να καταλάβουμε για ποιο λόγο ο Παπαδόπουλος αποβλήθηκε από τον διαιτητή.
23:25
82' Φάουλ του Πιάνιτς, κεφαλιά του Ιμπίσεβιτς, η μπάλα λίγο άουτ.
23:27
Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος φαίνεται πως έχει σπρώξει πάνω στην... αναμπουμπούλα έναν αντίπαλό του και γι' αυτό αποβλήθηκε.
23:27
84' Αλλαγή για τη Βοσνία. Τζούριτς αντί Ιμπίσεβιτς.
23:32
87' Μπίτσακτσιτς αντί Χαΐροβιτς για τη Βοσνία και Καρέλης αντί Μάνταλου για την Ελλάδα.
23:34
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις!
23:35
Τέσσερα λεπτά ακόμα, για να δούμε αν θα μπορέσει η Εθνική μας να κάνει κάτι.
23:36
93' Κίτρινη κάρτα στον Γιάγιαλο.
23:38
94' Κίτρινη κάρτα σε Βράνιες και Τζαβέλλα.
23:39
95' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα!
23:40
Η άμυνα της Βοσνίας δεν μπορεί να διώξει καλά τη μπάλα, η οποία στρώνεται στον Τζαβέλλα και αυτός με ένα απίστευτο κεραυνό με το εξωτερικό νικάει τον Μπέγκοβιτς και ισοφαρίζει για την Εθνική μας ομάδα.
23:42
Τέλος στην αναμέτρηση! Η Ελλάδα παίρνει «χρυσό» βαθμό με τη γκολάρα του Τζαβέλλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στη Βοσνία και κάνει αυτή... κουμάντο για τη δεύτερη θέση! Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 32' με γκολ του Πιάνιτς