Ελλάδα-Λευκορωσία

20:36
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό της Εθνικής με την Λευκορωσία, λίγες ημέρες πριν το μεγάλο ματς της Ελλάδας με τη Βοσνία.
20:54
To παιχνίδι ξεκινάει σε περίπου 20 λεπτά (21:15). Μπορείτε να παρακολουθήσετε τηλεοπτικά το φιλικό μέσω του ΣΚΑΪ και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
20:56
H Εθνική μας ομάδας προέρχεται από πέντε σερί νίκες. Αρχικά, είχε επικρατήσει στα φιλικά με Αυστραλία (2-1) και Ολλανδία (2-1) και στη συνέχεια στα ματς για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με Γιβραλτάρ (4-1), Κύπρο (2-0) και Εσθονία (2-0).
20:57
Καταλαβαίνει κανείς πως η Ελλάδα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Μίχαελ Σκίμπε μοιάζει να την έχει αναγεννήσει!
20:57
Για πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
20:57
Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Γλύκος, Πέτσος, Οικονόμου, Κ. Παπαδόπουλος, Σταφυλίδης, Τζιόλης, Σάμαρης, Μάνταλος, Γιαννιώτας, Καρέλης, Βέλλιος.
20:58
Λευκορωσία (Αλεκσάντρ Χάτσκεβιτς): Τσέρνικ, Σιτάου, Παλιάκου, Παλίτσεβιτς, Σαβίτσκι, Χλεμπ, Νιαχαΐτσικ, Κέντις, Μαέφσκι, Φιλιπένκα, Λάπτσεου.
20:59
Διαιτητής: Κρεγκ Πόουσον (Αγγλία)
20:59
Βοηθοί: Στιβ Τσάιλντ (Αγγλία), Γκάρι Μπέσγουικ (Αγγλία).
20:59
Τέταρτος είναι ο... δικός μας, Αναστάσιος Παπαπέτρου.
21:00
Το ματς διεξάγεται στο «Γ. Καραϊσκάκης».
21:05
Δέκα λεπτά ακόμα για να ξεκινήσει το φιλικό. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει να δούμε το πως θα αντιδράσει η Εθνική στις πολλές αλλαγές που έχει προβεί ο Μίχαελ Σκίμπε.
21:08
Μια αλλαγή της τελευταίας στιγμής για την Εθνική μας ομάδα. Ο Μανιάτης πάρει τη θέση του Πέτσου.
21:09
Υπενθυμίζεται πως μπορείτε να παρακολουθήσετε τηλεοπτικά το ματς από το ΣΚΑΪ και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
21:11
Λιγοστός κόσμος στο γήπεδο.
21:13
Ακούγονται οι ύμνοι των δύο χωρών αυτή τη στιγμή, σε πολύ λίγο θα έχουμε σέντρα.
21:16
1' Σέντρα στο ματς!
21:23
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά. Αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες.
21:25
9' Ευκαιρία για την Λευκορωσία. Ο Λάπτσεφ έκανε ωραίο φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
21:26
Η ευκαιρία της Λευκορωσίας είχε ξεκινήσει από λάθος του Γλύκου.
21:29
14' Καταπληκτικό γκολ για τη Λευκορωσία!
21:30
Ο Παλίτσεβιτς εκτέλεσε με πολύ δύναμη και εξωτερικά φάλτσα το φάουλ περίπου 25 μέτρα έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καρφώνεται στο αριστερό «γάμα» του Γλύκου που δεν μπορούσε να αντιδράσει! Τρομερό γκολ για τους Λευκορώσους.
21:32
16' Μεγάλη ευκαιρία για την Λευκορωσία! Ο Χλεμπ έκανε άνω-κάτω την ελληνική άμυνα και γύρισε την κατάλληλη στιγμή τη μπάλα αλλά ο Γλύκος έδιωξε ενστικτωδώς το σουτ του Λάπτσεφ από κοντά.
21:33
18' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Λευκορωσία! Γύρισμα του Νιχάιτσικ από τα αριστερά, ο Σαβίτσκι κατάφερε να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση!
21:34
Κυρίαρχη η Λευκορωσία στο ματς, με την Εθνική να μην μπορεί ούτε να κρατήσει μπάλα αλλά ούτε και να αμυνθεί σωστά! Θα μπορούσε κάλλιστα το σκορ να είναι μεγαλύτερο του 1-0!
21:41
25 λεπτά στο φιλικό. Η Ελλάδα δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ακόμη την εστία των Λευκορώσων, οι οποίοι προηγούνται με 1-0.
21:47
Εκτός παιχνιδιού πολλοί Έλληνες διεθνείς! Κακός ο Μάνταλος που παίζει αριστερό χαφ, το ίδιο και ο Γιαννιώτας. Βέλλιος και Καρέλης επίσης εκτός κλίματος.
21:47
Η γκολάρα που δέχθηκε η Εθνική μας
21:51
35' Πολύ ωραίο τάκλιν του Οικονόμου στον Λάπτσεφ μέσα στην περιοχή! Εξαιρετικός ο Έλληνας στόπερ σήμερα.
21:56
41' Σουτ του Σαβίτσκι μέσα από την περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την περιοχή.
22:00
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Λευκορωσία προηγείται της Ελλάδας με 1-0 χάρη στο γκολ του Παλίτσεβιτς από το 14ο λεπτό. Κακή στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας, χωρίς φαντασία και με τις γραμμές της να έχουν μεγάλες αποστάσεις και να μην μπορούν να συνδυαστούν.
22:15
7-1 υπέρ της Λευκορωσίας οι τελικές. Μπορείτε να καταλάβετε και μόνο από αυτό πόσο κακή ήταν η Εθνική στο πρώτο μέρος!
22:17
Αλλαγές για την Ελλάδα. Ταχτσίδης, Παπασταθόπουλος, Διαμαντάκος αντί Μάνταλου, Μανιάτη και Σάμαρη.
22:19
Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
22:20
Δύο αλλαγές και για την Λευκορωσία. Βαλάτσκο, Μαρτίνοβιτς αντί Παλίτσεβιτς, Παλιακόφ.
22:24
50' Γύρισμα του Σταφυλίδη από τα αριστερά, η μπάλα περνάει από όλους. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Τζιόλη έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε ψηλά άουτ.
22:25
Στην προηγούμενη φάση ο Σιτάοφ τράβηξε από τη φανέλα τον Διαμαντάκο μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε».
22:29
57' Αλλαγή για τη Λευκορωσία. Γκορτζέιτσουκ αντί Χλεμπ.
22:33
Έχει ανέβει η Εθνική και πιέζει.
22:35
62' Αλλαγές για τη Λευκορωσία. Κορνιλένκο, Κορτσούν αντί Λάπτσεφ, Κέντις.
22:37
64' Εξαιρετική συνεργασία των παικτών της Εθνικής, ο Διαμαντάκος έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ήταν αδύναμο και ο Τσέρνικ μπλόκαρε.
22:38
65' Κίτρινη κάρτα στον Κορνιλένκο.
22:41
69' Αλλαγή για την Ελλάδα. Φορτούνης αντί Γιαννιώτα.
22:42
70' Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Τσέρνικ.
22:45
72' Mεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Καρέλης σέντραρε από τα αριστερά, ο Διαμαντάκος έκανε το κοντρόλ με το στήθος και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά το τελειώμά του ήταν τραγικό.
22:45
72' Αλλαγή για την Λευκορωσία. Ρίος αντί Σαβίτσκι.
22:47
75' Αλλαγή για την Ελλάδα. Τζαβέλλας αντί Σταφυλίδη.
22:48
75' Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο.
22:51
78' Κίτρινη κάρτα στον Σίτοφ.
22:53
Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Παραμένει το 1-0 υπέρ της Λευκορωσίας!
22:56
83' Σουτ του Καρέλη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Τσέρνικ.
22:59
87' Αλλαγή για την Ελλάδα. Τοροσίδης αντί Παπαδόπουλου.