ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-2

Χάνοντας μέσα από τα χέρια ένα δικό της παιχνίδι, η ΑΕΚ έμεινε στο 2-2 με τον Ατρόμητο και συνέχισε τις απώλειες στο ΟΑΚΑ.
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
Στον απόηχο του θλιβερού περιστατικού με την απόπειρα τρομοκράτησης του αρχιδιαιτητή Τσαχειλίδη -το οποίο προκάλεσε τεράστιες αντιδράσεις- η "Ένωση" είναι υποχρεωμένη να στραφεί στο αγωνιστικό κομμάτι.
Εκεί όπου έχει να αντιμετωπίσει έναν εξαιρετικά υπολογίσιμο αντίπαλο στην προσπάθεια να επιστρέψει στις νίκες και -εν αναμονή του αυριανού ντέρμπι- να διατηρήσει την επαφή της με την κορυφή.
Άλλωστε ο Ατρόμητος έδειξε και στο προηγούμενο παιχνίδι του με τον Ολυμπιακό (όπου ήταν ανώτερος και παραπονιέται δίκαια για τη διαιτησία) ότι έχει συνέλθει για τα καλά με τον Γιώργο Κορακάκη στον πάγκο και ότι μπορεί να απειλήσει τον οποιονδήποτε.
Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, έχοντας ηττηθεί στην τελευταία φάση του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, θα επιδιώξει να συνεχίσει τη βελτίωση (που η αλήθεια είναι ότι) έδειξε στην Τούμπα.
Κάτι που θα πρέπει βέβαια σήμερα να το συνδυάσει και με τη νίκη, καθώς μετράει πλέον δυο συνεχόμενες γκέλες στο ΟΑΚΑ (με Ηρακλή και Πανιώνιο) και μάλιστα χωρίς να σκοράρει.
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις ενδεκάδες με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δυο ομάδες...
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κυβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Κεϊτά, Στόιτσεφ, Ούμπιντες, Μπάγκα, Βασιλείου, Λε Ταλέκ
ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Μάνταλος, Ροντρίγκες, Χριστοδουλόπουλος, Αραβίδης, Αλμέιδα
Στον πάγκο για την "Ένωση" έμειναν οι: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Βάργκας, Γαλανόπουλος, Πέκχαρτ.
Αναπληρωματικοί για τους Περιστεριώτες οι: Παπαδόπουλος, Κοντοές, Μπρίτο, Παπαδόπουλος, Ζησόπουλος, Λημνιός, Κατράνης.
Ο Ζοσέ Μοράις επιβεβαιώνει την πρόθεσή του να αλλάξει σύστημα (δοκιμάζοντας ένα ιδιότυπο 4-4-1-1) και γι' αυτό τον λόγο αφήνει στον πάγκο τον Σιμόες και οπισθοχωρεί σε θέση χαφ τον Μάνταλο.
Λίγα λεπτά πριν τη σέντρα και ο κόσμος στο ΟΑΚΑ δεν είναι ιδιαίτερα πολύς. Στις εξέδρες βρίσκονται περίπου 7.000 φίλοι της ΑΕΚ, με την προσέλευση πάντως να συνεχίζεται.
1': Έναρξη του αγώνα.
3' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, δημιουργείται σύγχυση στην περιοχή του Ατρόμητου, με την μπάλα να φτάνει στον Μάνταλο κι εκείνον με ένα δυνατό σουτ (που κόντραρε κι άλλαξε ελάχιστα πορεία) να ανοίγει το σκορ!
8': Το γρήγορο γκολ πάγωσε, όπως είναι λογικό, τους παίκτες του Ατρομήτου και έδωσε ενθουσιασμό στην ΑΕΚ, η οποία δείχνει διατεθειμένη να ψάξει κι άλλα.
10': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Πατίτο έκανε μια εξαιρετική σέντρα (με πολύ φάλτσο) από αριστερά, αλλά πριν ο Αλμέδα σκοράρει, ο Μπίτολο κόβει σωτήρια για τον Ατρόμητο σε κόρνερ!
11': Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Γιόχανσον πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Γκορμπούνοφ.
15': Προσπαθεί να αντιδράσει ο Ατρόμητος, που έχει κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο, αλλά προς το παρόν δεν απειλεί.
16': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Αραβίδη, ο Πατίτο δοκίμασε ένα συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ήταν αδύναμο και μπλοκαρίστηκε από τον Γκορμπούνοφ.
20': Πολύ καλή μέχρι τώρα η ΑΕΚ, πιέζει ψηλά τον Ατρόμητο, ενώ (εκτός του γκολ) έχει φτιάξει ήδη φάσεις για να σκοράρει και δεύτερη φορά.
22': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από λάθος απόκρουση, ο Αλμέιδα πίεσε τον Γκορμπούνοφ, ο οποίος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα στη μικρή του περιοχή και κινδύνευσε πριν διώξουν τελικά οι αμυντικοί.
24': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Αλμέιδα έστρωσε την μπάλα για τον Γκάλο, εκείνος έπιασε ένα φοβερό σουτ στην κίνηση και ο Γκορμπούνοφ εκτινάχθηκε στο αριστερό του "Γ" για να διώξει σε κόρνερ!
25': Κι άλλη καλή φάση για την ΑΕΚ!
Μετά από γύρισμα του Γκάλο από δεξιά, ο Αραβίδης πλάσαρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ!
30': Ο Λε Ταλέκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και πήγε να φτάσει απέναντι από τον Ανέστη, αλλά ο Γκάλο τον έκοψε τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
34': Έχει αναθαρρήσει στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος, που έχει βελτιώσει την κυκλοφορία της μπάλας και έχει ανέβει προς την περιοχή της ΑΕΚ.
39': Μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Φυτανίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ άουτ από το αριστερό δοκάρι.
42': Σε ωραία σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Αλμέιδα επιχείρησε μια πολύ δύσκολη γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.
43': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από απόκρουση στην περιοχή του Ατρόμητου, ο Χριστοδουλόπουλος κοντρόλαρε και έπιασε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκορμπούνοφ!
45': Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο!
Παρόλο που ήταν σε θέση οφσάιντ τη στιγμή της πάσας, ο Βασιλείου δεν υποδεικνύεται και φτάνοντας απέναντι από τον Ανέστη, επιλέγει ένα φαλτσαριστό σουτ που φεύγει πάνω από την εστία -αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Λε Ταλέκ!
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46' - Αλλαγή για τον Ατρόμητο
Στη θέση του Κεϊτά θα μπει ο Ζησόπουλος.
46': Έναρξη του β' μέρους.
52': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
55': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από όμορφο συνδυασμό των παικτών της "Ένωσης", ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και γύρισε (με εξωτερικό φάλτσο) για τον Αραβίδη, αλλά εκείνος δεν πρόλαβε για λίγο να βρει με προβολή την μπάλα!
56' - Αλλαγή για τον Ατρόμητο
Ο Λημνιός στη θέση του Στόιτσεφ.
60' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Πατίτο πήρε την μπάλα από αριστερά, την έφερε στο δεξί του πόδι και με ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, την κάρφωσε στην απέναντι γωνία του Γκορμπούνοφ!
63' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Πατίτο -που αποθεώνεται- μπαίνει ο Βάργκας.
68' - Αλλαγή για τον Ατρόμητο
Ο Μπρίτο αντικαθιστά τον Βασιλείου.
69': Ο Αραβίδης μπήκε από δεξιά στην περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία.
71' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ!
Έπειτα από πάσα του Μπρίτο, ο Λε Ταλέκ έκανε δύσκολο σουτ από πλάγια θέση αριστερά και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Ανέστη!
75' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ!
Ο Ούμπιντες έκανε μια κακή σέντρα από δεξιά, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία και ο Ανέστης -κάνοντας τραγική εκτίμηση της φάσης- βάζει λάθος τα χέρια και τη στέλνει στο βάθος της εστίας του!
78': Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο!
Ο Λε Ταλέκ έφυγε μόνος του από δεξιά, έφτασε απέναντι στον Ανέστη, αλλά το σουτ που έκανε, έφυγε έξω από το αριστερό "Γ"!
80': Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Από γύρισμα του Βάργκας από δεξιά, ο Αλμέιδα βρέθηκε ολομόναχος στη μικρή περιοχή, αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε με υπερένταση!
83': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο!
Ο Λημνιός έφυγε στην πλάτη της άμυνας και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια του Ανέστη, έφτασε απέναντί του, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε (οριακά εντός της περιοχής) από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ!
88': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο!
Ο Λημνιός απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε δυνατά -μέσα από την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ!
89': Γκολ που δεν μετράει για την ΑΕΚ!
Μετά από σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Αλμέιδα έπιασε φοβερή κεφαλιά που πήγε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα! Ωστόσο, νωρίτερα είχε υποδειχθεί σωστά σε θέση οφσάιντ.
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+3': Από σέντρα του Αλμέιδα, ο Γκάλο σουτάρει δυνατά στην κίνηση -μέσα από την περιοχή και δεξιά- αλλά ο Πέκχαρτ δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.
90'+3': Λήξη του αγώνα.