Λάρισα-Πανιώνιος

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα της ΑΕΛ με τον Πανιώνιο για την ένατη αγωνιστική της Super League.
Χωρίς να χάνουμε χρόνο, ας δούμε κατευθείαν τις συνθέσεις.
ΑΕΛ (Αναστασιάδης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Γκόλιας, Κοντόρ, Ουρτάδο, Φατιόν, Βαρέλα, Αβραάμ, Ναζλίδης.
Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Αντωνιάδης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος, Σιώπης, Φούντας, Μπεν, Ανσαριφάρντ, Σοτζέι.
Στον πάγκο της ΑΕΛ βρίσκονται οι Καβουσάκης, Ντέλετιτς, Αναστασόπουλος, Ναβάρο, Σουλιώτης, Ποτουρίδης.
Εκτός αποστολής έμεινε ο Ντοντό καθώς είχε ενοχλήσεις και σήμερα το πρωί κρίθηκε ανέτοιμος να προσφέρει.
Στον πάγκο του Πανιωνίου βρίσκονται οι Θεοδωρόπουλος, Ενγκόνγκ, Τασουλής, Καθάριος, Μασούρας, Πατσατζόγλου και Σαββίδης.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Καλογερόπουλος με βοηθούς τους Δημητριάδη και Κουρομπύλια και τέταρτο τον Παπαδόπουλο.
Τρία ματς χωρίς νίκη μετράει η ΑΕΛ που «τρέχει» για να επανέλθει στα θετικά. ΑΕΚ και ΠΑΣ έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη, που μεσοβδόμαδα ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο.
Ο Πανιώνιος, από την άλλη, έδειξε πως δεν... μασάει από έδρες και ονόματα, στα ματς με Ολυμπιακό και ΑΕΚ, με την τελευταία μάλιστα να μένει στο 0-0 στο ΟΑΚΑ. Με παράπονα ξεκίνησε την προσπάθειά του στο Κύπελλο, αφού στο 0-0 με τον Λεβαδειακό δεν της δόθηκε πέναλτι.
Στην 5η θέση της βαθμολογίας βρίσκεται ο Πανιώνιος με 10 βαθμούς (3-1-2), ενώ στην 13η θέση βρίσκεται η ΑΕΛ με 5 βαθμούς (1-2-3)
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει το ματς
1' Έγινε η σέντρα
4' Οφσάιντ ο Ανασαριφάρντ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φούντα. Πιο δραστήριος ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά.
7' Επέλεαση του Ανσαριφάρντ από δεξιά, βγάζει την σέντρα στο ύψος του πέναλτι όμως απομακρύνει η άμυνα του Πανιωνίου σε κόνρερ
7' Εκτελείται στο πρώτο δοκάρι, ο Γκιόλας παραχωρεί νέο κόρνερ. Τραγική η εκτέλεση στο δεύτερο κόρνερ, η μπάλα περνάει απευθείας άουτ.
9' Πέναλτι για την ΑΕΛ! Ο Σιώπης ανέτρεψε τον Βαρέλα, μετά από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας.
10' Γκολ για την ΑΕΛ!Ευστοχεί ο Βαρέλα από την άσπρη βούλα και κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.
14' Πολύ δυνατό παιχνίδι μέχρι τώρα, σκληρά μαρκαρίσματα δίνουν και παίρνουν από τα πρώτα λεπτά του ματς. Στο έδαφος ο Φατιόν μετά από μαρκάρισμα του Οικονόμου.
15'. Επέστρεψε στο ματς ο Φατιόν.
18' Γύρισμα του Φούντα στον Ανσαριφάρντ, που κινούταν προς την περιοχή, όμως ο Ρέντζας απομάκρυνε σωτήρια
19' Εκτέλεση φάουλ του Μπεν, ο Ρισβάνης κάνει την προβολή, όμως ο Ξενοδόχοβ μπλοκάρει
21' Πολλά νεύρα στο ματς! Ουρτάδο «αρπάζεται» με τον Φούντα μετά από σκληρό μαρκάρισμα του τελευταίου!
22΄ Κόκκινη κάρτα και στους δύο! Ο Καλογερόπουλος, που έχει αφήσει ατιμώρητα μέχρι τώρα τα σκληρά μαρκαρίσματα, στέλνει στα αποδυτήρια τους Φούντα και Ουρτάδο και αφήνει και τις δύο ομάδες με δέκα παίκτες.
25' Γέμισμα του Μασούντ, ο Ανσαριφάρντ πιάνει την προβολή, όμως η φάση σταμάτησε καθώς ο τελευταίες ήταν σε θέση οφσάιντ.
27' Κεφαλιά του Κόρμου μπλοκάρει ο Ξενοδόχοβ
28' Δοκάρι για την ΑΕΛ! Διαγώνιο σουτ του Αβραάμ από αριστερά, μετά από σέντρα του Ναζλίδη, σταμάτησε στο απέναντι δοκάρι του Γιαννιώτη.
28' Μακρινό σουτ του Ρισβάνη, πέρασε άουτ.
34' Έχει ανέβει ο Πανιώνιος, αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις
37' Εκτέλεση κόρνερ του Βαρέλα, απομακρύνει ο Κόρμπος
39' Σέντρα του Μασούντ απομακρύνει ο Ξενοδόχοβ. Η μπάλα φτάνει στον Σιώπη, ο οποίος σουτάρει όμως η μπάλα κοντράρει και βγαίνει κόρνερ. Κακή η εκτέλεση του Μασούντ, απομακρύνει χωρίς πρόβλημα η άμυνα της ΑΕΛ.
42' Κίτρινη κάρτα στον Ναζλίδη για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Σιώπη
44' Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο με σουτ του Οικονόμου που κόντραρε και πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Κόρνερ για τους κυανέρυθρους. Εκτέλεση του Μπεν δεν ανησύχησε τους γηπεδούχους.
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Φατιόν έχει πέσει στον αγωνιστικό χώρο, δείχνει να πονάει στο γόνατο.
Δυνατό το πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να προηγείται νωρίς-νωρίς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαρέλα. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να φέρει το ματς στα μέτρα του, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Αβραάμ.
46' Με μια αλλαγή επέστρεψε στο γήπεδο ο Πανιώνιος. Ο Τασουλής πέρασε στη θέση του Αντωνιάδη.
Ξεκίνησε το δεύτερο μισό του ματς
47' Κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς για σκληρό μαρκάρισμα
51' Αδύναμο σουτ του Σιώπη πέρασε άουτ
53' Σέντρα του Τασουλή μαζεύει ο Ξενοδόχοβ
54' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο!Φοβερό γύρισμα του Μπεν στον Τασουλή, ο οποίος πλάσαρε λίγο έξω από το δοκάρι του Ξενοδόχοβ
55' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ Βγήκε ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος του ματς, Βαρέλα, λόγω τραυματισμού. Στη θέση του ο Ντέλετιτς.
58' Σουτ του Ανσαριφάρντ σταματάει στην αγκαλιά του Ξενοδόχοβ
59' Σουτάρει και ο Μασούντ, μπλοκάρει ξανά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ
62' Ωραίο γύρισμα του Ανσαριφάρντ στο ύψος του πέναλτι, σταματάει η άμυνα της ΑΕΛ πριν γίνει επικίνδυνος ο Πανιώνιος
67' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Βλάχου ο Μασούρας.
68' Σέντρα του Τασουλή, απομακρύνει ο Γιοβάνοβιτς
70' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Γιοβάνοβιτς ο Ποτουρίδης.
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Ρισβάνης πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
75' Κίτρινη κάρτα στον Μασούντ για διαμαρτυρία.
77' Νέα εκτέλεση φάουλ του Μασούντ, ο Ρισβάνης έπιασε ξανά την κεφαλιά, όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.
79' Ασφυκτική η πίεση του Πανιωνίου στα καρέ της ΑΕΛ
81' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου, φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΛ.
82' Γκολ για την ΑΕΛ!Στην πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ διπλασίασε τα τέρματά της, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναζλίδη.
84' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Κόρμπου ο Ενγκόνγκ
85' Η μπάλα έφτασε στον Αβραάμ μετά από κόντρες, όμως ο Γιαννιώτης μπλόκαρε πριν γίνει επικίνδυνος
87' Δοκάρι για τον Πανιώνιο! Κεφαλιά του Ρισβάνη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ
89' Γέμισμα του Μασούντ, μπλοκάρει ο Ξενοδόχοβ
90+1' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Φατιόν, ο Ναβάρο.
Τέλος στο ματς. Η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαρέλα στο 9' και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναζλίδη στο 82', σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες έπαιξαν από το 22' με δέκα παίκτες.