Παρακολουθήστε σε real time το βρετανικό ντέρμπι για την 2η αγωνιστική του Euro, που ενδεχομένως κρίνει πολλά.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Αγγλία και Ουαλία, ένα βρετανικό ντέρμπι που κρίνει πολλά.
Γιατί αν τυχόν η παρέα του Μπέιλ νικήσει, τότε προκρίνεται και μαθηματικά στους «16» του Euro, στην πρώτη της παρουσία στον θεσμό.
Από την άλλη, οι Άγγλοι θέλουν να βγάλουν σφυγμό μετά το σοκ της πρεμιέρας (ισοφαρίστηκαν από τη Ρωσία στο 92’) και να παραμείνουν «αφεντικό» για πρόκριση.
Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή: Ουαλία 3, Σλοβακία 3 (2 αγώνες), Αγγλία 1, Ρωσία 1 (2 αγώνες)
Η ενδεκάδα της Αγγλίας: Χαρτ, Γουόκερ, Ρόουζ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Στέρλινγκ, Λαλάνα, Κέιν, Ρούνεϊ, Ντάιερ, Αλί
Η ενδεκάδα της Ουαλίας: Χενισέι, Γκάντερ, Τέιλορ, Ντέιβις, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Άλεν, Ρόμπσον-Κανού, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Λέντλεϊ
Τα τρία λιοντάρια παρατάσσονται με τους ίδιους 11 που ξεκίνησαν και στο ματς της πρώτης αγωνιστικής. Ο Χότζον «άκουσε» αρκετά για την επιμονή στον κακό Στέρλινγκ, την ώρα που είχε αφήσει στον πάγκο τον Βάρντι, ωστόσο και τώρα παραμένει «σταθερός» στις απόψεις του.
Για τους Ουαλούς, βασικός ξεκινά ο Ρόμπσον-Κανού, ο άνθρωπος που ήρθε από τον πάγκο στην πρεμιέρα και χάρισε ιστορική νίκη κόντρα στους Σλοβάκους.
Διαιτητής του αγώνα –στο γήπεδο της Λανς- είναι ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ.
Έτοιμες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Οι ύμνοι των δύο χωρών αυτή την ώρα.
Σέντρα στην αναμέτρηση
Πρώτο κόρνερ στον αγώνα, το εκτελεί ο Ρούνεϊ, περνάει ανεκμετάλλευτο. Υπενθυμίζεται πως απέναντι στους Ρώσους τα εκτελούσε ο Κέιν και ο Χότζον δέχθηκε κριτική
7' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία!
Ταχύτατα βγαίνουν στον αιφνιδιασμό οι Άγγλοι, με τον Κέιν να κάνει την κάθετη για τον Λαλάνα, αυτός να γυρίζει παράλληλα, αλλά ο Στέρλινγκ -πάνω στην κίνηση- τελείωσε άσχημα την φάση μεταξύ μεγάλης και μικρής περιοχής!
10' Ο Κανού δίνει στον Μπέιλ, ο άσος της Ρεάλ μπαίνει στην περιοχή, κάνει το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά ο Κέιχιλ κάνει την προβολή και καταλήγει κόρνερ
12' Άστοχο πολύ το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Ρούνεϊ
Πατάει καλύτερα η Αγγλία στα πρώτα λεπτά, οχυρωμένη πίσω η Ουαλία
Ο Ρούνεϊ παίζει ξανά πολύ πίσω, ουσιαστικά σαν οκτάρι!
Η χαμένη ευκαιρία του Στέρλινγκ
22' Πολύ κακή εκτέλεση φάουλ του Κέιν λίγα μέτρα έξω από την περιοχή. Θέλησε να το κάνει απευθείας, αλλά η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα πάνω απ' τα δοκάρια
25' Νέο φάουλ σε καλό σημείο για την Αγγλία. Από τα αριστερά και λίγο έξω από την περιοχή της Ουαλίας. Βέβαια δεν υπάρχει παράβαση, έκανε λάθος εδώ ο διαιτητής
26' Φάση για την Αγγλία Γλυκιά εκτέλεση του Ρούνεϊ, γυριστή κεφαλιά του Κέιχιλ (ήταν σε θέση οφσάιντ που δεν υποδείχθηκε), αλλά δεν είχε δύναμη και μπλόκαρε άνετα ο Χένεσεϊ
Εξαιρετικός και σήμερα από τα δεξιά ο Γουόκερ, με ταχύτητα και ανεβάσματα. Βοηθάει ο Λαλάνα στην μεταφορά της μπάλας, πολλά λάθη από Στέρλινγκ που έχει χαλάσει αρκετές υποψίες ευκαιριών. Σε παθητικό ρόλο σταθερά η Ουαλία.
32' Φάση για την Αγγλία και διαμαρτυρίες για χέρι
Ο Στέρλινγκ έκανε το γύρισμα, ο Κέιν στην μικρή περιοχή πήδηξε για την κεφαλιά (ήταν ακινητοποιημένος ο Χένισεϊ), με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Ντέιβις και να απομακρύνεται. Ο διαιτητής είπε να συνεχιστεί ο αγώνας, θεωρώντας ακούσιο το χέρι του Ουαλού. Θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι...
36' Κόρνερ για την Αγγλία, δύσκολη κεφαλιά του Σμόλινγκ, περνά μόλις άουτ η μπάλα
42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΑΛΙΑ
Πολύ δυνατή και φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ από μακριά, ο Χαρτ φέρει ευθύνη και το τρώει στην γωνία του για το 1-0 των Ουαλών!
Ημίχρονο στο παιχνίδι. Η Ουαλία προηγείται 1-0 της Αγγλίας με το γκολ-φάουλ του Μπέιλ στο 42'. Η ομάδα του άσου της Ρεάλ είχε παθητικό ρόλο καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά στην μία φάση (εκμεταλλευόμενη και την κακή αντίδραση του Χαρτ) που έβγαλε σόκαρε τα τρία λιοντάρια.
Διπλή αλλαγή για την Αγγλία για να αλλάξει ο Χότζον τα κακώς κείμενα. Μέσα οι Στάριτζ, Βάρντι, έξω οι Στέρλινγκ, Κέιν!
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Αν νικήσει η Ουαλία, τότε προκρίνεται στους 16 του Euro
Πιέζει με το... καλημέρα στην επανάληψη η Αγγλία, κέρδος το κόρνερ αυτή τη στιγμή από ενέργεια του Γουόκερ. Φεύγει πλάγια η μπάλα από δύσκολη κεφαλιά του Κέιχιλ
52' Πολύ ψηλά άουτ η μπάλα από μακρινό σουτ του Στάριτζ
55' Φάση για την Αγγλία
Ο Ρούνεϊ βρίσκει χώρο, κάνει το φαλτσαριστό πλασέ, αλλά ο Χένεσεϊ πέφτει στη γωνία του (δεν ήταν πολύ δυνατό το σουτ) και βγάζει σε κόρνερ!
56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ
Φάση διαρκείας στα καρέ της Ουαλίας, ο Στάριτζ σεντράρει, ο Άσλεϊ Γουίλιαμς άθελά του... στρώνει στον Βάρντι κι αυτός από κοντά εκτελεί τον γκολκίπερ της Ουαλίας για το 1-1! Πεντακάθαρο το γκολ της Αγγλίας, αφού από αντίπαλο η μπάλα έφτασε στον φορ της Λέστερ και ισοφάρισε παρά το ότι ήταν πίσω από την άμυνα.
60' Σουτ του Λαλάνα, κοντράρει η μπάλα και καταλήγει κόρνερ. Έκανε χέρι ο παίκτης της Ουαλίας, ήταν ελαφρώς εκτός περιοχής. Πιέζουν πολύ οι Άγγλοι
61' Κίτρινη κάρτα στον Ντέιβις που πήγε επικίνδυνα πάνω στον Λαλάνα
63' Ανελέητο σφυροκόπημα από τους Άγγλους. Σέντρα του Ρόουζ για τον Στάριτζ, ο φορ της Λίβερπουλ βρίσκει... αέρα κι όχι μπάλα, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει την εστία των Ουαλών
67' Πρώτη αλλαγή για την Ουαλία. Βγαίνει ο Λέντλεϊ που ταλαιπωρείται και από ένα μικροτραυματισμό, μπαίνει ο Έντουαρντς
70' Δοκιμάζει συνεχώς τα πόδια του ο Στάριτζ, αλλά είτε σημαδεύει άουτ, είτε κοντράρει η μπάλα πάνω σε σώματα των Ουαλών, που είναι αλήθεια πως αμύνονται μαζικά πλέον για να κρατήσουν το πολύτιμο 1-1.
71' Αλλαγή για την Ουαλία. Αποχωρεί ο Ρόμπσον-Κανού και στη θέση του μπαίνει ο Τζόναθαν Γουίλιαμς
73' Έξω ο Λαλάνα, μέσα ο Ράσφορντ. Όλα για όλα από τον Χότζον
Στο ντεμπούτο του στη Γιουνάιτεντ ο Ράσφορντ είχε σκοράρει, στο ντεμπούτο του με την εθνική Αγγλίας είχε σκοράρει. Στο ντεμπούτο του στο Euro, θα τα καταφέρει ξανά ο 18χρονος; Περίπου 20' για να δούμε την απάντηση..
Έχουμε φτάσει στο 78ο λεπτό. Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά, πιέζει η Αγγλία, αλλά δεν απειλεί την εστία των Ουαλών όπως το προηγούμενο διάστημα
80' Φάση για την Ουαλία. Ο Τζόναθαν Γουίλιαμς βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή της Αγγλίας, προχωράει, κάνει το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
Στο 85ο λεπτό η αναμέτρηση. Η Ουαλία κρατά το πολύτιμο 1-1 στα χέρια της, την ώρα που η Αγγλία παλεύει για τη νίκη, διαφορετικά μπλέκει για τα καλά!
Προσπαθεί με σέντρες η Αγγλία, κόβονται όλες από τους Ουαλούς
Ο Ράσφορντ κλέβει ωραία την μπάλα, αλλά ανοίγει το κοντρόλ και δεν μπορεί να κάνει το γύρισμα. Τελευταίες στιγμές στο ματς, όλα για όλα από τους Άγγλους
90' Κόρνερ για την Αγγλία, κεφαλιά του Κέιχιλ, ψηλά πολύ η μπάλα
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ
Οι παίκτες της Αγγλίας συνδυάζονται εξαιρετικά, ο Βάρντι πατάει για τον Ράσφορντ, αυτός δίνει στον Στάριτζ και ο φορ της Λίβερπουλ με ωραίο δεξί σουτ νίκησε τον Χένεσεϊ. Μεγάλη ανατροπή για την Αγγλία, χάρις στα τέρματα των δύο αλλαγών της,
90'+3' Κεφαλιά του Μπέιλ, η μπάλα λίγο άουτ.
Τέλος στην αναμέτρηση!
Μεγάλη νίκη για την Αγγλία που έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ουαλία (2-1), χάρις στα τέρματα των δύο αλλαγών του Ρόι Χόντσον, Βάρντι και Κέιν. Η Ουαλία είχε προηγηθεί με φάουλ του Μπέιλ στο πρώτο μέρος.