Παρί Σεν Ζερμέν-Τσελσι

Καλό βράδυ σε όλους και... καλώς τα δεχτήκαμε πάλι!
Βλέπουμε… αστεράκια ξανά! Δυόμιση μήνες μετά, το Champions League επιστρέφει με τη φάση των «16»!
Πρώτοι αγώνες απόψε και… ματσάρα στο Παρίσι, σε ένα κλασικό, πια, ζευγάρι της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, την αναμέτρηση ανάμεσα σε Παρί Σεν Ζερμέν και Τσέλσι!
Τρίτη συνεχόμενη χρονιά αντιμέτωπες οι δύο ομάδες σε νοκ άουτ φάση του Champions League!
Πέρυσι, η Παρί είχε αποκλείσει την Τσέλσι στην παράταση (και πάλι στους «16») και πρόπερσι οι «μπλε» είχαν… πετάξει εκτός τους Γάλλους στα προημιτελικά, με γκολ του Ντεμπά Μπα στο 87'.
Συνολικό σκορ και στα δύο προηγούμενα… σταυρώματα, 3-3!
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις.
Η ενδεκάδα της Παρί Σεν Ζερμέν: Τραπ, Μαρκίνος, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μάξγουελ, Μότα, Βεράτι, Ματουιντί, Λούκας Μόουρα, Ντι Μαρία, Ιμπραΐμοβιτς
Στον πάγκο των Παριζιάνων κάθονται οι: Σιρίγκου, Κουρζάβα, Φαν ντερ Βιλ, Σταμπουλί, Ραμπιότ, Παστόρε, Καβάνι
Και η ενδεκάδα της Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Μπάμπα Ράχμαν, Φάμπρεγκας, Μίκελ, Πέδρο, Γουίλιαν, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα
Στον πάγκο των Λονδρέζων κάθονται οι: Μπέγκοβιτς, Μιάζγκα, Λόφτους-Τσικ, Όσκαρ, Κένεντι, Τραορέ, Ρεμί
Στους τελευταίους 49 εντός έδρας αγώνες της, η Παρί έχει 40 νίκες, οκτώ ισοπαλίες και μία ήττα!
Οι δύο ομάδες βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο!
Και το σεντόνι κουνιέται στο «Παρκ ντε Πρενς»!
Ο Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο είναι ο διαιτητής απόψε.
1' Σέντρα στο παιχνίδι!
Πολύ κρύο στο Παρίσι. Έναν βαθμό πάνω από το μηδέν δείχνει το θερμόμετρο.
3' Μακρινό σουτ του Βεράτι, ο Κουρτουά πέφτει και με δυσκολία διώχνει την μπάλα! Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.
5' Δυνατό σουτ του Λούκας Μόουρα, η μπάλα πέρασε άουτ, ένα μέτρο από το δεξί δοκάρι του Κουρτουά, που τέντωσε το κορμί του, αλλά δεν βρήκε την μπάλα.
Η Παρί Σεν Ζερμέν έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς.
8' Σωτήρια επέμβαση του Κέιχιλ με το πόδι, την ώρα που ο Μόουρα είχε... οπλίσει, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Κουρτουά. Καταπληκτικό στρώσιμο της μπάλας από τον «Ίμπρα».
Πολύ ωραίο παιχνίδι βλέπουμε.
Από τη μία πλευρά. Η Τσέλσι δεν πρέπει να έχει αλλάξει πάνω από τρεις πάσες...
12' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς, ο Κουρτουά ελέγχει την μπάλα, που φεύγει λίγο πάνω από τη δεξιά συμβολή.
13' Επικίνδυνη παράλληλη μπαλιά του Μάξγουελ, πετάγεται και καπακώνει τελευταία στιγμή την μπάλα ο Κουρτουά μπροστά από τον Ματουιντί.
Πολλή δουλειά ο Βέλγος στο πρώτο τέταρτο.
19' Κίτρινη κάρτα στον Ιμπραΐμοβιτς.
23' ΔΟΚΑΡΙ για την ΤΣΕΛΣΙ! Σέντρα... πάρτο-βάλτο του Μπάμπα Ράχμαν στον Ντιέγκο Κόστα, αυτός θα πάρει την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή του Τραπ, που θα κάνει μία φανταστική απόκρουση με το ένα χέρι, η μπάλα θα πάει στο οριζόντιο δοκάρι και θα καταλήξει κόρνερ!
Πραγματικά, πολύ μεγάλη απόκρουση από τον Γερμανό γκολκίπερ.
Στην πρώτη, ουσιαστικά, επίσκεψη της Τσέλσι στα καρέ του!
Τη μάχη της εξέδρας, πάντως, ξεκάθαρα και... άνετα, την έχουν κερδίσει οι Άγγλοι φίλαθλοι.
33' Καλή στιγμή για την Παρί, με τον «Ίμπρα» να παίρνει την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα σκάει κάτω και περνάει άουτ.
40' ΓΚΟΛ για την ΠΑΡΙ, 1-0 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και καταλήγει στα δίχτυα του Κουρτουά!
Το φάουλ έκανε πάνω στον Λούκας Μόουρα ο Μίκελ, που είδε και την κίτρινη κάρτα.
44' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Τσέλσι τώρα. Πάνω στο τείχος η μπάλα, κόρνερ.
45' ΓΚΟΛ για την ΤΣΕΛΣΙ, 1-1! Κόρνερ του Γουίλιαν από δεξιά, κεφαλιά του Ντιέγκο Κόστα, η μπάλα στρώνεται στον Μίκελ, που ισοφαρίζει στην τελευταία φάση του ημιχρόνου!
45'+1' Ημίχρονο στο παιχνίδι!
Εδώ, λίγο πριν ο «Ίμπρα» ανοίξει το σκορ...
Και εδώ, μόλις το έχει ανοίξει...
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν την ισοφάριση από τον Μίκελ.
Να πούμε πως ο Μίκελ σκόραρε μετά από έναν χρόνο... και! Από τον Δεκέμβρη του 2014, όταν είχε βάλει γκολ πάλι στην Ευρώπη, απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.
49' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι να φέρει τα πάνω-κάτω, λέει πάλι «όχι» ο Τραπ! Ο Ντιέγκο Κόστα βγήκε μόνος του απέναντι από τον Γερμανό από αριστερά, πλάσαρε, ο γκοκίπερ της Παρί, όμως, απέκρουσε.
50' Φοβερό σουτ του Ντι Μαρία, με δυσκολία ο Κουρτουά πετάει την μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια του.
Πιέζει η Παρί, η Τσέλσι έχει κλειστεί και πάλι στο μισό γήπεδο.
60' Τρομερή ευκαιρία για την Παρί, μεγάλη επέμβαση του Κουρτουά. Δυνατό σουτ του Λούκας Μόουρα, ο Βέλγος διώχνει με πολύ ωραία ρεφλέξ.
64' Νέα τρομερή ευκαιρία για την Παρί! Σουτ του Ματουιντί, έπεσε με αυτοθυσία εκεί ο Ιβάνοβιτς και απομάκρυνε.
67' Κι άλλη μεγάλη στιγμή για την Παρί! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντι Μαρία, φανταστική απόκρουση του Κουρτουά.
Έχει πάρει κίτρινη κάρτα, ωστόσο, ο Πέδρο στη φάση του φάουλ που δόθηκε στους Παριζιάνους.
Με... κίνδυνο να γίνει κι άλλη φάση, να σας πούμε πως η Παρί παίζει τρομερή μπάλα! Ο Ντι Μαρία, δε και οι πάσες του είναι σκέτη απόλαυση.
Η Τσέλσι δεν υπάρχει πουθενά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ φαίνεται σαν παίζει με δέκα, καθώς ο Αζάρ είναι για άλλη μία φορά τραγικός.
70' Κίτρινη κάρτα στον Λούκας Μόουρα.
71' Κίτρινη και στον Νταβίντ Λουίζ...
72' Αλλαγή για την Τσέλσι, στη θέση του Αζάρ περνάει ο Μόουρα.
74' Αλλαγή για την Παρί, στη θέση του πολύ καλού Λούκας Μόουρα ο Καβάνι.
77' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι! Ο Όσκαρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, κατέβασε, μόνος του απέναντι από τον Τραπ, δεν κατάφερε, ωστόσο, να πλασάρει τον Γερμανό.
78' ΓΚΟΛ για την ΠΑΡΙ, 2-1! Μεγαλειώδες γκολ για τους γηπεδούχους από τον Καβάνι, έπειτα από φανταστική πάσα του Ντι Μαρία!
80' Διπλή αλλαγή για την Παρί, έξω ο Ματουιντί μέσα ο Παστόρε, έξω και ο Βεράτι μέσα ο Ραμπιότ.
84' Ο Κέιχιλ βάζει το πόδι του την τελευταία στιγμή σε σουτ του Μαρκίνος, γλιτώνοντας την Τσέλσι από τρίτο γκολ.
90' Τρομερή ευκαιρία για την Παρί! Από 30άρα μπαλιά, ο «Ίμπρα» έκανε το πλασέ, έβγαλε ο Κουρτουά!
90'+2' Ευκαιρία για την Τσέλσι! Σουτ του Πέδρο από δεξιά, στην εξωτερική πλευρά των διχτυών η μπάλα.
90'+3' Λήξη του αγώνα.