Παρακολουθήστε live από το control room του sportfm.gr την αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής μεταξύ του Ατρομήτου και του ΠΑΣ Γιάννινα. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡFM 94.6.
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο του Περιστερίου.
Τις δύο ομάδες χωρίζουν μόλις τρεις βαθμοί και πέντε θέσεις. Ο Ατρόμητος είναι 14ος με 18 βαθμούς και ο ΠΑΣ 9ος με 21.
Ατρόμητος (Τραϊανός Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Κεϊτά, Κοντοές, Ούμπιδες, Μπρίτο, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Ουσέρο, Παπαδόπουλος.
Στον πάγκο βρίσκονται οι Μπάρκας, Μπάλλας, Πίτου Γκαρσία, Κιβρακίδης, Μπαστάκος, Λημνιός, Γροντής.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Μανιάς, Τζημόπουλος, Ίλιτς, Λίλα, Ακόστα, Στρούνα.
Στον πάγκο κάθονται οι Κολιοφούκας, Φερφέλης, Σκόνδρας, Καρανίκας, Κοζορώνης, Μπέριος, Ηλιάδης.
Διαιτητής είναι ο Σελίμος (Λακωνίας), βοηθοί του οι Γεωργιάδης (Κοζάνης) και Κασσαβέτης (Αιτ/νίας), ενώ τέταρτος ο Τίκας (Καρδίτσας).
Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο στην ενδεκάδα του Ατρομήτου κάνουν οι νεοαποκτηθείς Κεϊτά και Παπαδόπουλος, ενώ για πρώτη φορά στην αποστολή βρίσκεται και ο Γροντής.
Οι δύο ομάδες κάνουν αυτή τη στιγμή την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
Έναρξη στην αναμέτρηση!
Τίποτα το αξιόλογο στα 6 πρώτα λεπτά.
8' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο!
Ο Ναπολεόνι έκανε τις διαδοχικές προσποιήσεις στον Τζημόπουλο μέσα στην περιοχή και σούταρε από πλάγια αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ,
9' Διαγώνιο σουτ του Παπαδόπουλου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Περιστερίδης.
13' Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά.
14' Εκτέλεση φάουλ του Ίλιτς, ο Μιχαήλ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε τη μπάλα.
15' Κίτρινη κάρτα στον Λαζαρίδη.
20' O Ακόστα κτύπησε -πιθανότατα αθελά του- με τον αγκόνα στον αέρα τον Κοντοέ, ο οποίος βρίσκεται στο έδαφος.
Στη φάση του Ακόστα με τον Κοντοέ, ο πρώτος έπρεπε να δεχθεί την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Σελίμο, που δεν είδε ούτε φάουλ.
28' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο!
Ο Μπίτολο γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά, ο Ούμπιδες έκανε το σουτ με το εξωτερικό, η μπάλα βρήκε και στα πόδια του Μιχαήλ και πέρασε λίγο άουτ.
Στο έδαφος αυτή τη στιγμή βρίσκεται ο Λίλα. Στο ριπλέι φάνηκε ότι ο Ούμπιδες τον πάτησε την ώρα που έκανε το τάκλιν. Τίποτα δεν έδωσε πάλι ο διαιτητής!!!
Και στα δύο κτυπήματα, αυτό του Ακόστα στον Κοντοέ και του Ούμπιδες στον Λίλα, ο διαιτητής το λιγότερο που θα μπορούσε να υποδείξει ήταν η κίτρινη κάρτα αλλά ο Σελίμος επέλεξε να μην δώσει ούτε φάουλ.
37' Σουτ του Ούμπιδες έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Περιστερίδη.
Πέντε λεπτά ακόμη μέχρι να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο Περιστέρι. Στο 0-0 οι δύο ομάδες.
45'+1' Σουτ του Ίλιτς από τα όρια της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.
Λήξη του ημιχρόνου. Ισορροπημένο παιχνίδι, με τον Ατρόμητο να έχει μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 8' με τον Ναπολεόνι, ενώ αντιθέτως ο ΠΑΣ έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και ψάχνει μια αντεπίθεση για να κάνει τη ζημιά.
Έναρξη στο δεύτερο μέρος
49' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα
Δυνατό σουτ του Μανιά έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ.
52' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο
Κακή απομάκρυνση του Μιχαήλ, ο Ναπολεόνι έκανε το βολέ αλλά ο Περιστερίδης μπλόκαρε τη μπάλα.
55' Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.
62 λεπτά στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα κλείνουν ιδανικά τους χώρους, με αυτούς του Ατρομήτου να περιορίζονται σε παράλληλο ποδόσφαιρο.
63' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Γροντής θα κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα του Ατρομήτου, περνόντας στη θέση του Κοντοέ.
68' Κίτρινη κάρτα στον Στρούνα.
69' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Καρανίκας αντί του Λίλα
71' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Κεϊτά ο Πίτου Γκαρσία.
72' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα!
Οι αμυντικοί του Ατρομήτου πιάνονται στον ύπνο, ο Μανιάς θα φύγει μόνος του απέναντι από τον Γκορμπούνοφ και με άψογο πλασέ θα κάνει το 1-0.
77' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ
Ο Μανιάς έφυγα ξανά στην πλάτης της άμυνας των γηπεδούχων αλλά το πλασέ που επιχείρησε από τα πλάγια δεν βρήκε στόχο.
78' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο
Ο Γροντής έβγαλε με ωραία κάθετη σε θέση τετ-α-τετ τον Μπρίτο αλλά ο χαφ του Ατρομήτου προτίμησε αντί να πλασάρει τον Περιστερίδη να τον περάσει, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να τον σταματά.
80' Κίτρινη κάρτα στον Ναδάλες.
81' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κοζορώνης αντί του Ίλιτς.
84' Τελευταία αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπαστακός αντί του Μπρίτο.
Πέντε λεπτά ακόμη για τη συμπλήρωση των 90'. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κρατάει στα χέρια του μια σπουδαία νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στη ζώνη των πλέι οφ.
89' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα!
Ο Κοζορώνης βρήκε με κεφαλιά τον Τσουκαλά μέσα στην περιοχή, ο οποίος με γυριστό σουτ έκανε το 2-0.
90'+1' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Μπέριος αντί του Μανιά
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
90'+1' Εκτέλεση φάουλ του Πίτου, η μπάλα λίγο άουτ.
Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση. Μεγάλο διπλό του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου. Τρομερή τακτική από τους Ηπειρώτες, οι οποίοι πήραν σπουδαία νίκη και πλησίασαν τη ζώνη των πλέι οφ.