ΠΑΟΚ-Βέροια 2-1

Παρακολουθήστε LIVE από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης από την Τούμπα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τη Βέροια για τη 18η αγωνιστική της Super League. Μετάδοση από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τη Βέροια για τη 18η αγωνιστική της Super League.
Στο ματς του α' γύρου στη Βέροια, ο ΠΑΟΚ πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στη σεζόν, επικράτησε 3-0 με γκολ των Αθανασιάδη, Μακ και Τζιόλη και με τον Πέλκα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ (Ίγκορ Τούντορ, 4-2-3-1): Μελίσσας - Σκόνδρας, Βίτορ, Μαλεζάς, Κοροβέσης - Τζιόλης, Κάτσε - Μακ, Μπερμπάτοφ, Ζάιρο - Αθανασιάδης
Την αποστολή συμπληρώνουν οι: Όλσεν, Κίτσιου, Χαρίσης, Σάμπο, Γκολάσα, Μυστακίδης, Πέλκας. Εκτός από την 19άδα έμεινε ο Γκάρι Ροντρίγκες που μόλις επέστρεψε σε φουλ ρυθμούς από τον τραυματισμό του
Η ενδεκάδα της Βέροιας του Γιώργου Γεωργιάδη που για πρώτη φορά θα είναι αντίπαλος προπονητής του ΠΑΟΚ στην Τούμπα
Βέροια (Γιώργος Γεωργιάδης, 4-2-3-1): Λόπεθ - Μαλόν, Μαραγκός, Όστοϊτς, Νάστος - Άρτσε, Σιόντης - Γεωργιάδης, Αμπντούν, Μαγέφσκι - Κόλα.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι: Καντιμοίρης, Νέτο, Καϊκούτ, Εντζεγκέλε, Ξόμπλιος, Μελικιώτης, Καρακώστας.
Σε περίπου μισή ώρα η σέντρα στην Τούμπα
Εκτός αποστολής για τη Βέροια είναι οι τραυματίες Γιουσούφ, Καλί, Βεργώνης, Μπαλάφος, Μπατιόν, οι τιμωρημένοι Πούγγουρας, Ναζλίδης και ο Γιαννούλης που είναι δανεικός από τον ΠΑΟΚ.
Λόγω των πολλών απουσιών είναι είτε στην ενδεκάδα, είτε στην αποστολή οι «φευγάτοι» Μαραγκός, Εντζεγκέλε και Κόλα
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας). Βοηθοί του θα είναι οι Γεωργαράκος Νικόλαος (Αθηνών) και Κασσαβέτης Παναγιώτης (Αιτ/νίας). Τέταρτος ο Τίκας Τριαντάφυλλος (Καρδίτσας). Παρατηρητής διαιτησίας ο Γαβριηλίδης Βασίλειος (Θράκης).
Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην 4η θέση με 29 βαθμούς, αλλά με αγώνα λιγότερο. Η Βέροια είναι στη 12η θέση με 19 βαθμούς, αλλά σε 17 ματς.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Δευτερόλεπτα πριν από τη σέντρα.
1' Στη σέντρα Μακ και Αθανασιάδης για τον ΠΑΟΚ
Στη βασική ενδεκάδα της Βέροιας δεν είναι ο Λόπεθ, αλλά ο Καντιμοίρης. Ο Ισπανός στα αποδυτήρια παραπονέθηκε για ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και επιλέχθηκε ο έμπειρος γκολκίπερ
5' Κυκλοφορεί την μπάλα ο ΠΑΟΚ, θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό του.
Μόλις άρχισε να χιονίζει στην Τούμπα!
8' Δεν φαίνεται να πατάει πολύ καλά ο Τζιόλης
8' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
Ο Κάτσε βρήκε αμαρκάριστο τον Αθανασιάδη μέσα στην περιοχή, με τη μία ο επιθετικός του ΠΑΟΚ θέλησε να βρει τον Μακ, ωστόσο από την κόντρα έφτασε στον Μπερμπάτοφ που πρόλαβε να «τσιμπήσει» την μπάλα και ο Καντιμοίρης σε ετοιμότητα μπλόκαρε στο ύψος της μικρής του περιοχής.
13' Ευκαιρία για τη Βέροια!
Δυνατό πλάγιο του Μαλόν από δεξιά, απομακρύνει με το κεφάλι ο Μαλεζάς εκεί που κινείται μόνο ο Μαγέφσκι που έκανε το σουτ, αλλά ο Μελίσσας είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει.
16' Αρκετά παράπονα από τον Τούντορ σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Χαρακτηριστικές οι χειρονομίες του με τις οποίες ζητά από τους παίκτες του να ανέβουν στο γήπεδο.
18' Φαίνεται να ανεβάζει στροφές ο ΠΑΟΚ, καθώς στα πρώτα λεπτά ήταν ακίνδυνος, πλην της φάσης του 8'
21' Προσπάθεια του Αθανασιάδη να βρει στην κίνηση τον Μακ, αλλά ήταν δυνατή η πάσα του, δίνοντας τη δυνατότητα στον Καντιμοίρη να μπλοκάρει
25' Άψογη αμυντική λειτουργία που δεν αφήνει τον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει.
28' Συνεχείς κινήσεις του Τούντορ από τον ΠΑΟΚ. Ο Κροάτης έχει αλλάξει πτέρυγες τους Ζάιρο και Μακ. Από αριστερά αγωνίζεται ο Βραζιλιάνος, από δεξιά ο Σλοβάκος.
30' Συντριπτικά υπέρ του ΠΑΟΚ η κατοχή, αγγίζοντας το 68%.
34' Υποψία ευκαιρίας για τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Μακ έστρωσε στον Τζιόλη έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
Στις γνώριμες θέσεις τους επέστρεψαν Ζάιρο και Μακ
38' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
Ο Βίτορ πιάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα περνά άουτ.
42' Πέναλτι που κερδίζει ο ΠΑΟΚ!
Ο Όστοιτς ανατρέπει τον Σκόνδρα στην περιοχή και σωστά ο Δημητρόπουλος υποδεικνύει την παράβαση.
43' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Με στυλ και άνεση ο Μπερμπάτοφ ανοίγει το σκορ, ευστοχώντας από τη βούλα
Έχει δει την κίτρινη κάρτα ο Αμπντούν για διαμαρτυρία.
Λήξη α' ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 1-0, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπερμπάτοφ.
Να σημειωθεί ότι στη φάση της ανατροπής του Σκόνδρα, ο Κάτσε σκοράρει στη συνέχεια της φάσης, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση πλεονεκτήματος στο πέναλτι, οπότε σωστά δόθηκε η παράβαση.
46' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Μαλεζάς με σφίξιμο στον τετρακέφαλο και στη θέση του ο Χαρίσης. Ο Τζιόλης στη θέση των σέντεμ μπακ, ο Χαρίσης ως αμυντικό χαφ.
46' Δύο αλλαγές για τη Βέροια. Ο Νέτο στη θέση του Αμπντούν και ο Καϊκούτ στη θέση του Κόλα.
46' Σέντρα στο β' ημίχρονο
49' Πολύ ωραία ενέργεια και σουτ του Μπερμπάτοφ, το οποία περνά πάνω από την εστία του Καντιμοίρη
51' Προώθηση του Χαρίση και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Μπλοκάρει ο Καντιμοίρης
56' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
Ο Μαραγκός έκανε το τάκλιν, αλλά κανένας συμπαίκτης του δεν κάλυπτε τη θέση του στο κέντρο της άμυνας. Ο Μακ έγινε αποδέκτης της μπάλας και πριν πλασάρει, ο Νάστος πρόλαβε και κόντραρε το σουτ του Σλοβάκου
64' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη
Φάουλ του Νέτο, η μπάλα στο τείχος.
65' Γκολ η Βέροια και 1-1!
Τρομερή ασυνεννοησία ανάμεσα σε Μελίσσα που βγήκε μακριά από την περιοχή και Σκόνδρα που γύρισε απρόσεκτα την μπάλα με το κεφάλι και ο Μαγέφσκι σε άδεια εστία κάνει το 1-1.
67' Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
Ο Χαρίσης κέρδισε την μπάλα από τον Γεωργιάδη από το σημείο του κόρνερ, πάσαρε στον Μακ, ο Σλοβάκος έδωσε έτοιμο γκολ στον Ζάιρο, αλλά ο Βραζιλιάνος κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ από 4-5 μέτρα.
69' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Ζάιρο, μέσα ο Μυστακίδης.
71' Λανθασμένη υπόδειξη για οφ-σάιντ του Μακ.
74' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη που κάνει το 2-1!
Σέντρα του Μυστακίδη, κεφαλιά του Μαραγκού που φτάνει στον Μακ, ο Σλοβάκος σούταρε με τον Όστοιτς να απομακρύνει προσωρινά και στη συνέχεια ο Αθανασιάδης δεν είχε κανένα πρόβλημα να δώσει και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με σουτ από τα 8-9 μέτρα.
77' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Μακ, μέσα ο Πέλκας
80' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο
81' Σουτ του Χαρίση, η μπάλα άουτ.
82' Τρίτη αλλαγή για τη Βέροια. Έξω ο Νάστος, μέσα ο Ξόμπλιος
88' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις
Λήξη του αγώνα!
Ο ΠΑΟΚ επικρατεί της Βέροιας με 2-1 με γκολ των Μπερμπάτοφ και Αθανασιάδη. Για τη Βέροια είχε ισοφαρίσει προσωρινά με γκολ των Μαγέφσκι έπειτα από ευγενική χορηγία της άμυνας των γηπεδούχων.