Ηρακλής-Βέροια

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr τον επαναληπτικό (1-0) του Ηρακλή με την Βέροια για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον επαναληπτικό αγώνα του Ηρακλή με την Βέροια, για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας στο Καυτανζόγλειο.
Στον πρώτο αγώνα ο Ηρακλής είχε επικρατήσει 1-0 στην Βέροια με γκολ του Μπαρτολίνι.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Καρασαλίδης, Πασάς, Βέλλιος, Ρομάνο, Τσιλιανίδης.
Στον πάγκο των γηπεδούχων οι Περνίς, Ζαμπάζης, Τσότρας, Πουρτουλίδης, Λουκίνας, Μπουλούτ και Κυριακίδης.
Βέροια (Γιώργος Γεωργιάδης): Λόπεζ, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Νέτο, Σιόντης, Μαραγκός, Αρτσε, Μαγέφκσι, Ναζλίδης, Γεωργιάδης και Αμπντούν.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων οι Βασιλειάδης, Νάστος, Κόλα, Μαλόν, Ξόμπλιος, Μελικιώτης και Καρακώστας.
Λίγος ο κόσμος στις εξέδρες, αφού ο καιρός είναι βροχερός και έχει τσουχτερό κρύο.
Μπαίνουν στο γήπεδο οι δύο ομάδες
Ο διαιτητής Τζήλος θα διευθύνει την αναμέτρηση με βοηθούς του Δημητριάδη και Γκάγκα
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι
Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πέντε πρώτα λεπτά με τον Ηρακλή να έχει ελαφρά υπεροχή
5' Εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη, χωρίς δυσκολία μπλοκάρει ο Χουάντερσον.
Έξυπνη πάσα του Ρομάνο στον Βέλλιο, όμως ο επιθετικός του Ηρακλή βρισκόταν σε θέση οφσάιντ
10' Δυνατό σουτ του Γεωργιάδη λίγο μέσα απ' την περιοχή πέρασε αρκετά ψηλά πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον
12' Πίεση στην περιοχή του Ηρακλή, με κύριο εκφραστή της επιθετική δραστηριότητας της Βέροιας τον Γεωργιάδη, όμως η άμυνα του Γηραιού απομακρύνει
19' Σουτ του Ναζλίδη στην αγκαλιά του Χουάντερσον
20' Κεφαλιά του Μπαρτολίνι μετά από κόρνερ του Ρομάνο πέρασε άουτ
24' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ηρακλή: Ο Ρομάνο απ' τα δύο μέτρα δεν έπιασε καλά το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε
25' Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Πλασέ του Βέλλιου σταματάει ο Λόπεζ και διώχνει ο Μαραγκός προ του Ρομάνο.
26' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη
33' Ο Βέλλιος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κακή έξοδο του Λόπεζ με σέντρα, όμως ο Γιαννούλης απομάκρυνε σωτήρια
37' Χαμένη ευκαιρία για τον Ηρακλή: Πλασέ του Ρουμάνο από κοντά, απομακρύνει εντυπωσιακά ο Λόπεζ
40' Ευκαιρία για τον Ηρακλή! Καλή σέντρα από αριστερά, η κεφαλιά του Πασά όμως καταλήγει άουτ.
42' Γύρισμα του Μαγέφσκι μετά από ωραία ατομική ενέργεια στο δεύτερο δοκάρι, όμως πέρασε άουτ
45΄Σουτ του Βέλλιου, άουτ
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
Η Βέροια πίεσε για το γκολ, όμως ο Ηρακλής ήταν αυτός που είχε τις μεγάλες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Στο 0-0 έμειναν οι δύο ομάδες.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
47' Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα
49' Κεφαλιά του Πασά η μπάλα κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
53' Κεφαλιά του Ρομάνου πέρασε δίπλα απ' τα δοκάρια
57' Ευκαιρία για την Βέροια. Σουτ του Γεωργιάδη πέρασε πάνω απ' τα δοκάρια
60' Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Ρομάνο ο Μπουλούτ
61' Σουτ του Σιόντη, η μπάλα κοντράρει στον Καρασαλίδη και βγαίνει κόρνερ
62' Νέο σουτ του Σιόντη βγαίνει άουτ
66' Δεν έπιασε καλά το σουτ ο Πασάς και η μπάλα πέρασε άουτ
72' Γκολ για τον Ηρακλή!
Ένας «κεραυνός» του Βέλλιου απ' το ύψος της περιοχής φαίνεται πως σφραγίζει την πρόκριση του Ηρακλή στου Κυπέλλου.
72' Πρώτη αλλαγή για τη Βέροια. Στη θέση του Μαγέφσκι ο Κόλα
76' Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Πασά ο Κυριακίδης
76' Αλλαγή για τη Βέροια. Στη θέση του Μαραγκού ο Νάστος.
79' Αλλαγή για τη Βέροια. Μελικιώτης στη θέση του Αμπντούν.
84' Αδύναμο σουτ του Μπουλούτ στην αγκαλιά του Λόπεζ
84' Κίτρινη στον Μπαρτολίνι
85' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Ναζλίδη πέρασε άουτ
88' Τελευταία αλλαγή και για τον Ηρακλή. Στη θέση του Τσιλιανίδη ο Πουρτουλίδης
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις του ματς
90' Απίστευτη ευκαιρία του Ηρακλή! Ψιλοκρεμαστό σουτ του Μπουκουβάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο Βέλλιος πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
90+1' Κίτρινη στον Άρτσε
τέλος στο παιχνίδι.
Το γκολ του Βέλλιου στο 72' κλείδωσε την πρόκριση του Ηρακλή στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά το 1-0 (2-0 συνολικό σκορ) επί της Βέροιας, που πάλεψε σκληρά για ένα ημίχρονο.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό απόγευμα.