Ατρόμητος-Πλατανιάς

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr τον επαναληπτικό (0-0) του Ατρόμητου απέναντι στον Πλατανιά στο Περιστέρι, για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του επαναληπτικού αγώνα μεταξύ του Ατρομήτου και του Πλατανιά. Τηλεοπτική μετάδοση από το Ote Sports 3 και ραδιοφωνική από τον ΣΠΟΡFM 94.6.
Αυτό είναι το τρίτο παιχνίδι των δύο ομάδων μέσα σε μια εβδομάδα. Τo Σάββατο οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες στο Περιστέρι χωρίς σκορ, ενώ και την περασμένη Τετάρτη στα Περιβόλια, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο!
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Ατρόμητος (4-2-3-1, Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας - Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο - Γοδόι, Μπάλλας, Λημνιός, Ούμπιντες, Ναπολεόνι - Λε Ταλέκ
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Κοντοές, Μίλος Στόιτσεφ, Μπαστακός, Μπρίτο, Πίτου Γκαρσία.
Πλατανιάς (4-2-3-1, Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς - Κουλιμπαλί, Μπανανά, Δημήτρης, Βάντερσον - Μουνάφο, Γκνιάτιτς - Αποστολόπουλος, Μενδρινός, Γουνδουλάκης - Ράμος
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους κάθονται οι Κασωτάκης, Σκουλουδάκης, Ντίνας, Στανισάβλιεβιτς, Ιτούα, Ανγκούλο, Μιλούνοβιτς.
Διαιτητής είναι ο Αρετόπουλος (Τρικάλων), βοηθοί του οι Απτόσογλου (Αθηνών), Κουντουρέλης (Αθηνών) και τέταρτος ο Ευαγγέλου (Αθηνών).
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
Έναρξη στην αναμέτρηση.
4' Ο Ράμος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά ως οφσάιντ, αφού ο επιθετικός του Πλατανιά ήταν εκτεθειμένος.
Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς! Παιχνίδι κέντρου με αρκετές μονομαχίες αλλά χωρίς κάποια ευκαιρία ακόμα.
13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο
Ο Λημνιός έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, έστρωσε στον Λε Ταλέκ, ο οποίος σούταρε αλλά ο Δημήτρης έδιωξε σωτήρια με προβολή.
14' Αδύναμο σουτ του Κουλιμπαλί μέσα από την περιοχή, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Μπάρκας.
18' Σουτ του Ούμπιντες έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Κοκκαλάς.
Είκοσι έξι λεπτά στο παιχνίδι. Τίποτα το αξιοσημείωτο, πολύ κακός ο ρυθμός!
28' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο
Ο Λε Ταλέκ πέρασε τον Δημήτρη και γύρισε τη μπάλα στα όρια της περιοχής, αλλά το σουτ του Λημνιού στην κίνηση πέρασε ψηλά άουτ.
34' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά!
Έπειτα από λάθος των γηπεδούχων στον άξονα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ράμος κουβάλησε τη μπάλα αρκετά μέτρα, είχε και την επιλογή του Αποστολόπουλου στα δεξιά του αλλά επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση και με εξωτερικό φάλτσο νίκησε τον Μπάρκα.
35' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο
Γύρισμα του Ναπολεόνι από τα δεξιά, ο Λαζαρίδης έκανε το σουτ αλλά ο Κουλιμπαλί έδιωξε σε κόρνερ με προβολή.
42' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο
Από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες, ο Λε Ταλέκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπίτολο με νέα εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κοκκαλά, ισοφαρίζοντας το σκορ
Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια και με το σκορ στο 1-1!
Καλύτερος στα σημεία ο Ατρόμητος, που ζητάει πέναλτι στο τέλος του ημιχρόνου για κράτημα του Μπανανά στον Ναπολεόνι. Βάζει το χέρι του ο αμυντικός του Πλατανιά ωστόσο δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό.
Με αυτό το σκορ, ο Πλατανιάς παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ ο Ατρόμητος ψάχνει ένα γκολ για να προκριθεί αυτός.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
46' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο πέρασε στη θέση του Λημνιού
55' Ευκαιρία για τον Πλατανιά
Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν ωραία τη μπάλα με τελικό αποδέκτη τον Αποστολόπουλο, ο οποίος από δεξιά και διαγώνια μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Μπάρκας έδιωξε.
56' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί.
57' Ευκαιρία για τον Πλατανιά
Νέα πολύ ωραία συνεργασία των παικτών του Πλατανιά, ο Αποστολόπουλος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυνομένων και πέρασε κόρνερ.
60' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Πίτου Γκαρσία στη θέση του Μπάλλα
61' Νέα ευκαιρία για τον Πλατανιά
Τρομερή ντρίμπλα του Ράμος στον Φυτανίδη, στη συνέχεια έκανε και το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον αμυντικό του Ατρομήτου πήρε περίεργη τροχιά αλλά ο Μπάρκας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
63' Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο
64' Ο Ναπολεόνι ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Μπανανά μέσα στην περιοχή και όπως φάνηκε από το ριπλέι έχει δίκιο! Κακώς δεν υποδείχθηκε η παράβαση!
67' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντίνας αντί του Μενδρινού
71' Απίστευτη ευκαιρία για τον Ατρόμητο
Ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ, ο Φυτανίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Λε Ταλέκ δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ο Μπανανά προσπάθησε να τη διώξει και αυτή κτύπησε πάνω στον Λαζαρίδη και πέρασε ελάχιστα άουτ.
74' Κλείνει τις αλλαγές του ο Δέλλας. Ο Στόιτσεφ αντί του Κιβρακίδη
74' Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ανγκούλο αντί του Αποστολόπουλου
80' Κίτρινη κάρτα στον Λε Ταλέκ
81' Τελευταία αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Στανισάβλιεβιτς στη θέση του Γουνδουλάκη.
Πέντε λεπτά ακόμη μέχρι τα 90'
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων!
90+1' ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος!
Ο Ατρόμητος βγήκε στην αντεπίθεση, ο Λε Ταλέκ έφυγε στην πλάτης της άμυνας, πέρασε τον Κοκκαλά και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ναπολεόνι, με τον Ιταλό να σκοράρει προ κενής εστίας και να δίνει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πρόκριση στην ομάδα του!
Τέλος στην αναμέτρηση!
Ο Ατρόμητος χάρις στο γκολ του Ναπολεόνι στο 90+1', έφερε τούμπα το ματς (2-1) και πήρε σπουδαία πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον μαχητικότατο Πλατανιά που λύγισε στο τέλος.