Χανιά-Ολυμπιακός 1-4

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, Χανιά-Ολυμπιακός, για τους «16» του Κυπέλλου. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης ανάμεσα σε Χανιά και τον κάτοχο του τίτλου, Ολυμπιακό, για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, που είναι προγραμματισμένη για τις 17:15
Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την Τετάρτη στις 19:30 στο γήπεδο Καραϊσκάκη.
Ολυμπιακός: Καπίνο, Σαλίνο, Σιόβας, Αυλωνίτης, Τσιμίκας, Καμπιάσο, Ζντιέλαρ, Κολοβός, Πάρντο, Ερνάνι, Σεμπά.
Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Καπίνο, οι Σαλίνο και Τσιμίκας θα καλύπτουν τα δύο άκρα της άμυνας, με τους Σιόβα και Αυλωνίτη σε ρόλο στόπερ. Οι Καμπιάσο και Ζντιέλαρ θα είναι τα δύο κεντρικά χαφ, με τους Κολοβό, Πάρντο και Ερνάνι μπροστά τους και όπως όλα δείχνουν ο Σεμπά θα έχει το ρόλο του φουνταριστού.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Χουτεσιώτης, Μανιάτης, Κασάμι, Σάλιακας, Πουλίδο, Ιντέγε, Βούρος.
Χανιά: Πρίφτης, Χατζηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Μασάντο, Τσούτσης, Ν. Νύκταρης, Γκέσιος, Δεινόπαπας, Ρίκκα.
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι Βλαχάκης, Διαμαντόπουλος, Λίτα, Σάντερσον, Μπουζούκης, Σιντικάκης, Μ. Νύκταρης.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), βοηθοί οι Δημήτρης Ζησιμόπουλος (Πειραιά), Παναγιώτης Κασσαβέτης (Αιτωλοακαρνανίας),
Η ενδεκάδα του Μάρκο Σίλβα έχει κάποιες ειδήσεις, καθώς είναι βασικός ο Ερνάνι, ο οποίος φαινόταν ότι δεν θα συνεχίσει στον Ολυμπιακό μετά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο, βασικός μετά από καιρό ο Αυλωνίτης, στην αρχική ενδεκάδα και ο Κολοβός.
Ο Φινμπόγκασον έμεινε στην Αθήνα και οι Ιντέγε και Πουλίδο είναι στον πάγκο…
Έναρξη στο ματς!
Σχεδόν... μόνιμα εγκατεστημένος στα αντίπαλα καρέ ο Ολυμπιακός, αλλά δεν υπάρχει κάποια κλασική ευκαιρία μέχρι στιγμής στο ματς.
Καλή ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Καρτσαμπάς έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση ύστερα από γέμισμα του Μασάντο και κέρδισε το κόρνερ.
8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ, 1-0 τον Ολυμπιακό!
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Δεινόπαππας τροφοδότησε με κεφαλιά έξω από την περιοχή τον Γκέσιο που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο με κεφαλιά.
11' Κοντά στην ισοφάριση ο Ολυμπιακός. Ύστερα από γέμισμα ο Πρίφτης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα, αλλά ο Καμπιάσο από εξαιρετική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.
22' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1-1
Πανέμορφο από τον Ολυμπιακό. "Κρύφτηκε" η μπάλα, με τον Πάρντο να δίνει αρχικά -όντας έξω από την περιοχή- στον Καμπιάσο που άφησε πανέξυπνα για τον επερχόμενο Ερνάνι που τελείωσε εξαιρετικά τη φάση, στέλνοντας με εξωτερικό φάλτσο την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Πρίφτη.
26' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κολοβός πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, την κουβάλησε και εκτέλεσε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής την έστειλε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πρίφτη με δυνατό σουτ.
29' Σκαστό σουτ του Σεμπά μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Πρίφτη.
31' Δυνατό σουτ του Καμπιάσο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία.
33' Προσπάθεια του Τσούτση έξω από την περιοχή, αλλά λειτούργησε εγωιστικά και η μπάλα σταμάτησε σε αντίπαλα σώματα μετά το σουτ του και ενώη ήταν κοντά του και σε καλύτερη θέση ο Δεινόπαππας.
Ο πανηγυρισμός του Ερνάνι για το πανέμορφο γκολ του.
38' Σουτ του Τσούτση έξω από την περιοχή και λίγο δεξιά, η μπάλα αρκετά μακριά από την εστία του Καπίνο.
40' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1-2!
Συνεργασία Σεμπά-Κολοβού μέσα στην περιοχή με τελικό αποδέκτη τον δεύτερο που ελίχθηκε ωραία, ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και ολοκλήρωσε ωραία τη φάση με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πρίφτη.
44' Κίτρινη στον Δεινόπαππα για δυνατό φάουλ στον Ζντιέλαρ.
45' Σουτ του Παγώνη από τα δεξιά, δεν ανησυχεί ο Καπίνο
Τέλος στο πρώτο μέρος. Χανιά-Ολυμπιακός 1-2
Τα Χανιά προηγήθηκαν με τον Γκέσιο στο 8', αλλά ο Ολυμπιακός έφερε τούμπα το ματς με τέρματα των Ερνάνι (22') και Κολοβού (40') που δείχνουν να αρπάζουν την ευκαιρία που τους έδωσε ο Σίλβα, καθώς εκτός των τερμάτων τους είναι αρκετά... ορεξάτοι. Κατά τα λοιπά, αισθητά ανώτεροι οι "ερυθρόλευκοι" που παίζουν χωρίς κλασικό επιθετικό και έχουν τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης, ενώ δεν έδειξαν να πανικοβάλονται μετά το τέρμα των γηπεδούχων.
Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Λίτα στη θέση του Δεινόπαππα.
Έναρξη δεύτερου μέρους!
47' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε αρκετή ώρα μέσα στην περιοχή και ο Καμπιάσο προσπάθησε με ψαλιδάκι να νικήσει τον Πρίφτη, αλλά αλλοιώθηκε η πορεία της μπάλας και την μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
52' Απειλεί ο ο Ολυμπιακός. Ο Κολοβός βρέθηκε στην περιοχή μετά από πάσα του Σεμπά, αλλά έκανε κακό τελείωμα, ολοκληρώνοντας τη φάση με σκαστό σουτ και έστειλε την μπάλα μακριά από την αντίπαλη εστία.
54' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!
Ο Τσιμίκας γύρισε από τα αριστερά και ο Πάρντο με πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη.
54' Κι άλλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, κοντά στο 3-1 οι "ερυθρόλευκοι". Ο Σεμπά έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα δεν κετέληξε στα δίχτυα, καθώς πρόλαβε η αντίπαλη άμυνα, λίγο πριν περάσει τη γραμμή.
60' Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Μπουζούκης στη θέση του Νύκταρη
63' Σουτ του Σαλίνο με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μκπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.
66' Ωραία κίνηση του Ερνάνι από τα αριστερά, αλλά δεν υπήρξε αποδέκτης μετά το γύρισμα του.
69' Ο Τσιμίκας τροφοδότησε τον Πάρντο, που αστόχησε από εξαιρετική θέση και ενώ υποδείχθηκε ορθώς σε αντικανονική θέση.
70' Κι άλλη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο βρέθηκε από τα δεξιά ύστερα από συνεργασία με τον Κολοβό και ο Πρίφτης έδιωξε με δυσκολία το συρτό του σουτ.
72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σάλιακας στη θέση του Σαλίνο, που έδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Καμπιάσο.
77' Αλλαγή για τα Χανιά. Ο έτερος Νύκταρης στη θέση του σκόρερ Γκέσιου.
79' Κοντά σε τρίτο τέρμα ο Ολυμπιακός. Ο Πάρντο τροφοδότησε τον Ερνάνι που δεν μπόρεσε να σκοράρει όντας μπροστά στην αντίπαλη εστία.
80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Επιστροφή Μανιάτη στη δράση μετά τη μακροχρόνια απουσία του που πήρε τη θέση του Καμπιάσο.
85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-3!
Ο Πάρντο έδωσε έτοιμο γκολ στον Σεμπά που πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε αυτήν τη φορά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
87' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πουλίδο στη θέση του Πάρντο.
Ευκαιρία για τον Πουλίδο κατευθείαν. Έκλεψε την μπάλα και με δυνατό σουτ την έστειλε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
90' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1-4.
Και επιστροφή και γκολ για τον Μανιάτη, που ύστερα από φάση διαρκείας και δεύτερη δική του προσπάθεια μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρίφτη εκτελώντας με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι.