Ατρόμητος-Πανιώνιος

Παρακολουθήστε live απ' το control room του sport-fm.gr την αναμέτρηση που ανοίγει την αυλαία της 15ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ατρόμητο με τον Πανιώνιο στο Περιστέρι. Ραδιοφωνικά απ' τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση που ανοίγει την αυλαία της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Πανιώνιο. Σέντρα στις 15.00 στο Περιστέρι.
Στην πέμπτη θέση με 23 βαθμούς βρίσκεται ο Πανιώνιος, στην 14η με 13 ο Ατρόμητος.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
Ατρόμητος (Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Πίτου Γκαρσία, Μπιτόλο, Φυτανίδης, Γοδόι, Ούμπιδες, Μπρίτο, Μαρσελίνιο, Ναπολεόνι, Ουσέρο, Λαζαρίδης
Στον πάγκο οι Μπάρκας, Μπάλλας, Στόιτσεφ, Κοντοές, Λε Ταλέκ, Κούρος, Λήμνιος
Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Διούδης, Βαλ. Βλάχος, Μπακασέτας, Χατζηισαΐας, Σιώπης, Ρισβάνης, Μητρόπουλος, Οικονόμου, Μασούρας, Ανσαριφάρντ, Μπουμάλ
Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Καθάριος, Αργυρόπουλος, Ποζατζίδης, Πατσατζόγλου, Χαλκιαδάκης, Βιγιάλμπα
O Πανιώνιος θέλει αν συνεχίσει την εντυπωσιακή παρουσία που έχει δείξει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Μετά την ισοπαλία με την ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη και την ήττα απ' τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα θέλουν να επιστρέψουν στα τρίποντα, προκειμένου να κρατηθούν -ή και να αναρριχηθούν- στα ψηλά της βαθμολογίας.
Στην προσπάθεια αυτή η Μαρίνος Ουζουνίδης δεν έχει στην διάθεσή του τον τιμωρημένο Κόρμπο και τους τραυματίες Καραμάνο και Τασουλή, ενώ στην αποστολή μπήκε ο Χαλκιαδάκης, του οποίου η συμμετοχή είναι αμφίβολη.
Από την άλλη ο Ατρόμητος θέλει να συνεχίσει θετικά μετά τη νίκη του επί της Βέροιας, προκειμένου ννα καλύψει το χαμένο έδαφος απ' τις θέσεις των πλέι οφ και να αναπληρώσει την κακή αρχή που έκανε στο πρωτάθλημα. Μοναδικός απών ο Κιβρακίδης.
Μπαίνουν στο γήπεδο οι δύο ομάδες
Διαιτητής του ματς είναι Κιοτζένης από τον σύνδεσμο Ξάνθης, ενώ Κούλα και Σταυρουλάκης του συνδέσμου Λακωνίας είναι οι βοηθοί
1' Ξεκίνησε το ματς
2' Εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία, διώχνει σε κόρνερ άμυνα του Πανιωνίου.
2' Εκτελεί και το κόρνερ ο Πίτου Γκαρσία, μπλοκάρει σταθερά ο Διούδης
Σκάουτερ της Μπασακσεχίρ παρακολουθεί το παιχνίδι απ' τις εξέδρες του Περιστερίου -πιθανότατα για τον Μπουμάλ.
9' Κρατάει την μπάλα ο Ατρόμητος, όμως ο Πανιώνιος αμύνεται σωστά και δεν τον αφήνει να δημιουργήσει. Τίποτα αξιόλογο μέχρι στιγμής.
10' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Ναπολεόνι πέρασε και τον Διούδη -μετά από σουτ του Ούμπιδες που κόντραρε και έφτασε στον Ιταλό- όμως το πλασέ του σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Πανιωνίου.
11' Εκτέλεση κόρνερ του Μπουμάλ, άουτ η κεφαλιά του Χατζηισαΐα.
18' Ο Μπακασέτας δεν έπιασε καλά το σουτ, άνετα μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ. Προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι ο Πανιώνιος, που επισκέπτεται συχνότερα τα καρέ του Ατρόμητου τα τελευταία λεπτά.
57% υπέρ του Ατρόμητου η Κατοχή στα 19 πρώτα λεπτά του ματς.
22' Άστοχο σουτ του Ναπολεόνι έξω απ' την περιοχή δεν προβληματίζει τον Διούδη
24' Μετά από λάθος του Μπουμάλ η μπάλα φτάνει στον Μπρίτο, ο οποίος πέρασε και τον Διούδη όπως δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Πανομοιότυπη φάση με αυτή του Ναπολεόνι νωρίτερα.
27' Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Στο τετ α τετ ο Ανσαριφάρντ περνάει τον Γκορμπούνοφ, πλασάρει σε κενή εστία όμως ο Φυτανίδης απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ.
30' Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα
30'Ένταση στον πάγκο του Πανιωνίου. Ο Ούμπιντες δείχνει έξαλλος, τον απομακρύνουν παίκτες των κυανέρυθρων.
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι
32' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Ούμπιντες
Ο Ούμπιντες ζήτησε συγγνώμη απ' τον Ουζουνίδη για το συμβάν. Αποβάλλεται ο γυμναστής τερματοφυλάκων του Πανιωνίου, με τον οποίο μανούριασε ο παίκτης του Ατρόμητου.
34' Συνεχίζεται το παιχνίδι
Θετική εντύπωση στο συμβάν προκάλεσε η... αντίδραση -ή μάλλον η απουσία της- απ τους δύο προπονητές. Ανάμεσα στις αψιμαχίες και τις φωνές ανάμεσα στους δύο πάγκους ο Μαρίνος Ουζουνίδης και ο Τραϊανός Δέλλας παρακολουθούσαν αμέτοχοι, περιμένοντας να συνεχιστεί το παιχνίδι.
37' Σουτ του Ουσέρο κοντράρει στα σώματα
38' Νέα διακοπή στο ματς.
Κροτίδες που έπεσαν ανάγκασαν τον διαιτητή του ματς να διακόψει το παιχνίδι για να γίνουν παρατηρήσεις και ενημέρωσε του ανθρώπους του Ατρόμητου πως σε περίπτωση που συνεχίσουν το παιχνίδι θα διακοπεί εκ νέου.
Συνεχίστηκε αμέσως το παιχνίδι
39' Σουτ του Ανσαριφάρντ μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ
40' Πέναλτι για τον Ατρόμητο και κίτρινη κάρτα στον Χατζηισαΐα για ανατροπή του Ναπολεόνι.
42' Διπλή επέμβαση του Διούδη στην εκτέλεση του Ναπολεόνι αλλά και σε σουτ που δοκίμασε στην επαναφορά.
Δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση στο πέναλτι που καταλόγισε ο Κιοτζένης.
45' Κάθετη πάσα στον Μπουμάλ, που βγαίνει στο τετ α τετ, όμως η φάση σταματάει ως οφσάιντ. Λανθασμένη φαίνεται και αυτή η υπόδειξη απ' το πρώτο ριπλέι.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
45+1 Μακρινό σουτ του Μπουμάλ αρκετά πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Ατρόμητο
Δείχνει να πονάει στον προσαγωγό ο Φυτανίδης
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
Χωρίς σκορ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες, με τον Ατρόμητο να έχει την μεγαλύτερη ευκαιρία με πέναλτι (που λανθασμένα καταλογίστηκε) το οποίο απέκρουσε ο Διούδης.
46' Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Φυτανίδης νιώθει ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και θα μείνει στα αποδυτήρια. Την θέση του θα πάρει ο Κοντοές, ο οποίος θα αντιμετωπίσει την παλιά του ομάδα.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μισό του ματς
53' Δοκάρι για τον Πανιώνιο. Ωραίο κατέβασμα του Μπακασέτα, δοκιμάζει το σουτ, όμως σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γκορμπούνοφ.
53' Σουτ του Ρισβάνη, λίγο έξω απ' τα δοκάρια του Γκορμπούνοφ
57' Σουτ του Μαρσελίνιο, μαζεύει ο Διούδης
60' Ασιστ του Μπουμάλ, πλασέ του Ανσαριφάρντ, πέρασε άουτ
60' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Ουσέρο, ο Λε Ταλέκ
61' Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι για μαρκάρισμα
60% υπέρ του Ατρόμητου η κατοχή
63' Διαγώνιο σουτ του Πίτου Γκαρσία απομακρύνει εντυπωσιακά ο Διούδης. Νέο σουτ του Μπίτολο κοντράρει στα σώματα.
70' εκτέλεση κόρνερ του Μπουμάλ, κεφαλιά κοτράρει στα σώματα και βγαίνει ξανά κόρνερ
71' Κεφαλιά του Ρισβάνη, στο δεύτερο σερί κόρνερ, πέρασε άουτ
72' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Πλασέ του Μπουμάλ μετά από τετ α τετ περνάει αρκετά πάνω απ' τα δοκάρια του Γκορμπούνοφ
74' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη
76' Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μαρσελίνιο ο Κούρος
78' Εκτέλεση κόρνερ του Πίτου Γκαρσία μπλοκάρει σταθερά ο Διούδης
80' Σουτ του Ναπολεόνι, μετά από καλό γύρισμα του Λε Ταλέκ μπλοκάρει σταθερά ο Διούδης
83' Κεφαλιά του Λε Ταλέκ μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Διούδης
84' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Βγαίνει ο Ανσαριφάρντ μπαίνει ο Χαλκιαδάκης.
88' Γκολ για τον Ατρόμητο!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντος, η μπάλα φτάνει στον Λαζαρίδη, ο οποίος στα όρια της περιοχής σουτάρει εύστοχα. Έντονες διαμαρτυρίες απ' τον Πανιώνιο, αφού ο Λε Ταλέκ, που βρίσκεται μπροστά απ' τον Διούδη, ήταν σε θέση οφσάιντ.
89' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Σιώπη ο Βιγιάλμπα
90+1' Δυνατό σουτ του Βιγιάλμπα, διώχνει ενστικτωδώς ο Γκορμπούνοφ
90+3' Κίτρινη στον Γκορμπούνοφ για καθυστερήσεις
Τέλος στο ματς
Με γκολ του Λαζαρίδη στο 88' ο Ατρόμητος πήρε ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο και έκλεισε ιδανικά την φετινή σεζόν. Τρίτη σερί ήττα για τον Πανιώνιο για πρώτη φορά φέτος.