Λάρισα-ΑΕΚ 0-5

Με πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Μπουονανότε (που πέτυχε δυο γκολάρες), η ΑΕΚ προκρίθηκε πρώτη στο Κύπελλο με το εντυπωσιακό 5-0 επί της Λάρισας.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Λάρισας με την ΑΕΚ για την τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου στο Κύπελλο Ελλάδας.
Παρόλο που έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση, η "Ένωση" μόνο αδιάφορη δεν είναι στο αποψινό παιχνίδι.
Αφενός για να κλειδώσει και την πρώτη θέση του ομίλου (κάτι που θα επιτευχθεί ακόμα και με ισοπαλία και θα της εξασφαλίσει σχετικά ευνοϊκότερη κλήρωση στην επόμενη φάση) και αφετέρου επειδή ματς σαν το σημερινό είναι ευκαιρία για παίκτες που θέλουν να μπουν στην ενδεκάδα.
Άλλωστε, ο Γκουστάβο Πογιέτ ξεκινά πολλούς εξ αυτών στο αρχικό σχήμα, περιμένοντας δείγματα ότι αξίζουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής και φυσικά να επαναφέρουν την ομάδα στις νίκες μετά την ισοπαλία με τον Πανιώνιο.
Ας δούμε όμως αναλυτικά τις ενδεκάδες με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Ανέστης, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Βάργκας, Κορδέρο, Μπουονανότε, Πλατέλλας, Τζεμπούρ
ΛΑΡΙΣΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Πατσογιώργος, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Σουλιώτης, Μανακούσιος, Χάμος, Λαμπρόπουλος, Ροβίθης, Πάτο, Κουτσιανικούλης, Καμπλιώνης
Στον πάγκο για τους Θεσσαλούς οι: Καβουσάκης, Κομεσίδης, Ναγιάρ, Μασούρας, Χοξάλι, Κρητικός, Μπόγιοβιτς.
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Ντούνης, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Φαγιέ, Αραβίδης.
Υπενθυμίζεται ότι το αποψινό παιχνίδι θα γίνει μπροστά σε άδειες εξέδρες εξαιτίας της τιμωρίας της Λάρισας για τα επεισόδια στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου.
Η βαθμολογία του 7ου ομίλου: ΑΕΚ 6 (7-0), Λάρισα 6 (5-1), SKODA Ξάνθη 0 (0-2), Πανελευσινιακός 0 (1-10)
1': Έναρξη του αγώνα.
5': Έπειτα από σουτ του Πλατέλλα που κόντραρε, ο Τζεμπούρ δοκίμασε ανάποδο "ψαλιδάκι" που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αλλά είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.
8' Πρώτο σουτ για τη Λάρισα! Το κάνει έξω από την περιοχή ο Πάτο, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
9': Ο Κουτσιανικούλης βρίσκει χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ από το ύψος του ημικυκλίου, αλλά δεν είναι καλό και περνάει πολύ άουτ.
12': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Μετά από κόντρα σε σουτ του Τζεμπούρ, ο Κορδέρο πάσαρε δεξιά στον Πλατέλλα, αλλά το πλασέ που έκανε εκείνος ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Πατσογιώργου.
17': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από ελιγμό του Τζεμπούρ στην περιοχή, ο Βάργκας προσπάθησε να σουτάρει, αλλά η μπάλα κόντραρε στον... Αλγερινό κι έφυγε άουτ.
18' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από ωραία σέντρα του Μπακάκη από δεξιά, ο Τζεμπούρ πλάσαρε υποδειγματικά στην κίνηση κι έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Πατσογιώργου!
20': Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα!
Ο Πάτο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ανέστη (μέσα στην περιοχή και αριστερά), αλλά το χαμηλό πλασέ που έκανε βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ της ΑΕΚ, που μπλόκαρε!
24': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Βάργκας γύρισε το σώμα του -μέσα στην περιοχή και δεξιά- και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε λίγο έξω.
25': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από ωραία σέντρα του Μπουονανότε, ο Λαμπρόπουλος έπιασε κεφαλιά που κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.
26': Νέα καλή φάση για την ΑΕΚ!
Απ' την εκτέλεση του κόρνερ, ο Τζανετόπουλος έπιασε νέα κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι!
30': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουονανότε, ο Βάργκας κοντρόλαρε, αλλά δεν μπόρεσε -ολομόναχος- να σουτάρει! Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζανετόπουλος έπιασε σουτ που πέρασε πάνω από την εστία!
35' - ΔΙΠΛΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Σε εκτέλεση φάουλ του Μπουονανότε από αριστερά, ο Σοϊλέδης έπιασε κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Στη συνέχεια της φάσης, ο Βάργκας παίρνει την επαναφορά και κάνοντας... γυριστό από το μισό μέτρο, καταφέρνει να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ!
41' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Μπουονανότε πήρε την μπάλα -έξω από την περιοχή και αριστερά- και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο, σούταρε δυνατά στη δεξιά γωνία του Πατσογιώργου!
42': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από γύρισμα του Μπουονανότε από αριστερά, ο Τζεμπούρ έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Πατσογιώργος απέκρουσε εντυπωσιακά!
45': Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
47': Ο Λαμπρόπουλος εκτελεί απευθείας ένα κόρνερ από αριστερά, αλλά το φαλτσαριστό σουτ κατέληξε -για λίγο- στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!
49': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Σιμόες, ο Βάργκας βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πατσογιώργο, αλλά δεν θα τον νικήσει ούτε τώρα, αφού το πλασέ αποκρούστηκε με τα πόδια από τον γκολκίπερ της Λάρισας!
51' - Κίτρινη κάρτα για τη Λάρισα
Τη βλέπει ο Λαμπρόπουλος για ένα δυνατό τάκλιν στον Πλατέλλα.
54' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Μπουονανότε παίρνει την μπάλα -μέσα στην περιοχή και αριστερά- και αφού κάνει "ποδιά" σε έναν αντίπαλο και αποφεύγει έναν δεύτερο, πλασάρει στο απέναντι δοκάρι και στα δίχτυα!
58' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Σιμόες μπαίνει ο Φαγιέ.
62' - Αλλαγή για τη Λάρισα
Ο Μπόγιοβιτς αντικαθιστά τον Κουτσιανικούλη.
Ο Ναγιάρ στη θέση του Λαμπρόπουλου.
67' - Αλλαγή για τη Λάρισα
Στη θέση του Καμπλιώνη -που τραυματίστηκε- μπαίνει ο Μασούρας.
72' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Βασιλαντωνόπουλος μπαίνει στη θέση του Πλατέλλα.
73' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη δέχεται ο Λαμπρόπουλος για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Μπόγιοβιτς.
76' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Εκτός αγώνα ο Μπουονανότε και στη θέση του ο Μάνταλος.
84': Μετά από ωραίο συνδυασμό των Τζεμπούρ-Μάνταλου και ωραίο γύρισμα του δεύτερου, ο Βασιλαντωνόπουλος δεν πρόλαβε για λίγο να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα!
88' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Μάνταλος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Βάργκας κι εκείνος -αφού μπήκε στην περιοχή από αριστερά- κατάφερε τελικά να σκοράρει με όμορφο "σκαφτό" πλασέ στο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα!
89' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από ωραία μπαλιά του Τζεμπούρ, ο Μάνταλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και περνώντας την μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο Πατσογιώργο, έγραψε το 5-0!
90'+1' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη δέχεται ο Τζανετόπουλος για ένα μαρκάρισμα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ.
90'+3': Λήξη του αγώνα.