Λουξεμβούργο-Ελλάδα 1-0

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του φιλικού αγώνα της Εθνικής Ελλάδας κόντρα στο Λουξεμβούργο στο ντεμπούτο του Μίκαελ Σκίμπε στον πάγκο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.
Η ενδεκάδα που έχει επιλέξει ο Γερμανός τεχνικός αποτελείται από τους: Καπίνο, Βύντρα, Σιόβα, Παπαδόπουλο, Τζαβέλλα, Ταχτσίδη, Σάμαρη, Πέλκα, Χολέμπας, Καρέλη, Μήτρογλου
Από την άλλη μεριά, οι 11 για το Λουξεμβούργο είναι οι: Ζουμπέρ, Σανό, Φίλιπς, Γκέρσον, Μάρτινς, Μπενσί, Γιοακίμ, Μαλζέ, Ντελγκάντο, Μουτς, Γιανς
Στον πάγκο για τον Μίχαελ Σκίμπε βρίσκονται οι Καρνέζης, Βελλίδης, Κίτσιου, Μανωλάς, Μόρας, Τζιόλης, Νίνης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Αραβίδης, Αθανασιάδης και Γιάννου.
1' Στη σέντρα οι παίκτες του Λουξεμβούργου
3' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Χολέμπας από αριστερά πάσαρε στον Μήτρογλου και ο επιθετικός της Μπενφίκα, αφού πλάσαρε υπό πίεση έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
9' Ισοφαρίζει στις ευκαιρίες το Λουξεμβούργο με τον Καπίνο να λέει «όχι» σε σουτ του Ντελγκάντο από το ύψος του πέναλτι.
19' Ευκαιρία για την εθνική! Ο Πέλκας ανοίγει πολύ ωραία την αντεπίθεση, πασάροντας αριστερά στον Χολέμπας και με σέντρα βρίσκει τον Μήτρογλου, αλλά η κεφαλιά καταλήγει άουτ.
28' Νέα κλασική ευκαιρία για την Ελλάδα με πρωταγωνιστή τον Καρέλη. Ο άσος του Παναθηναϊκού έκανε άψογο κοντρόλ από βαθιά μπαλιά του Ταχτσίδη, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε, κατέληξε άουτ.
30' Ευκαιρία και για το Λουξεμβούργο! Ο Γιανς από αριστερά γύρισε την μπάλα στον Μπένσι, αλλά οι αμυντικοί της Ελλάδας έδιωξαν σε κόρνερ.
32' Ακόμα μία ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Ταχτσίδης πασάρει στον Μήτρογλου, αλλά το σουτ του τελευταίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής αποκρούει σε κόρνερ ο Ζούμπερ.
40' Ευκαιρία και πάλι για την Ελλάδα με το σουτ του Χολέμπας να περνά λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Λήξη α' μέρους με την Ελλάδα να έχει ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά η επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια τη διατηρεί στο «λευκό» 0-0.
Έναρξη β' μέρους
46' Έχει περάσει στη θέση του Πέλκα ο Τζιόλης
54' Πρώτη τελική στο β' ημίχρονο. Μακρινό σουτ του Μήτρογλου, αλλά μπλοκάρει ο Ζούμπερ.
55' Μεγάλη φάση για το Λουξεμβούργο με τον Γιόακιμ να πλασάρει άουτ από κοντινή απόσταση.
59' Μακρινό σουτ του Σάμαρη και μεγάλη επέμβαση από τον Ζούμπερ.
61' Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη
63' Πολύ ευκαιρία με τον Μπένσι να σουτάρει άστοχα από πλεονεκτική θέση.
69' Εκτός ο Χολέμπας, μέσα ο Αραβίδης
78' Αναγκαστική αλλαγή. Ο Μόρας στη θέση του Σιόβα.
86' Μεγάλη ευκαιρία για το Λουξεμβούργο, με τον Τιλ να πλασάρει άουτ εντελώς ανενόχλητος μέσα από την περιοχή.
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
91' Γκολ για το Λουξεμβούργο!
Ο Μπένσι από δεξιά έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Γιόακιμ με προβολή περνά την μπάλα κάτω από τα πόδια του Καπίνο και ανοίγει το σκορ!
Λήξη αγώνα με το Λουξεμβούργο να επικρατεί της Ελλάδας με 1-0.