Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση των δύο ομάδων για το Κύπελλο.
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Λεβαδειακό στην... μισοάδεια Λεωφόρο.
Οι πράσινοι προέρχονται από την βαριά ήττα στην Τούμπα και αν μη τι άλλο... επέστρεψαν οι μουρμούρες στο εσωτερικό της ομάδας.
Με πολλές αλλαγές, το τριφύλλι αναζητά... γιατρικό στην πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου.
Χθες Κέρκυρα και Παναχαϊκή έμειναν στο 1-1, στο άλλο ματς του ομίλου.
Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Χουχούμης, Μαρινάκης, Λαγός, Λουντ, Νίνης, Πράνιτς, Πέτριτς, Κλωναρίδης
Λεβαδειακός: Βερέμκο, Τριποτσέρης, Μαχαίρας, Μάγκας, Μίνγκα, Ρομέου, Θέος, Μάρκοβιτς, Χατζηλάμπρος, Έντουιν, Μουλόπουλος.
Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό είναι οι: Γιαννακόπουλος, Βέμερ, Αγγελόπουλος, Κουτρουμπής, Μπεργκ, Καλτσάς, Λάμπρου.
Στον πάγκο για τον Λεβαδειακό είναι οι: Μοσχονάς, Μανωλάς, Γιάχιτς, Μάντζιος, Καψάσκης, Ντομοβτσίσκι, Παππάς.
Σέντρα στο ματς
1' Σουτ του Πράνιτς από μακριά, μπλοκάρει εύκολα ο Βερέμκο.
3' Λάθος του Μουλόπουλου, η μπάλα φτάνει στον Κλωναρίδη, αυτός "φοβήθηκε" να πάει στο 1vs1 και να δοκιμάσει κάποιο σουτ, με την πάσα του για τον Πέτριτς να μην είναι καλή.
4' Σέντρα-σουτ του Χουχούμη, μπλοκάρει με δυσκολία ο Βερέμκο που αιφνιδιάστηκε.
Κυκλοφορεί μπάλα ο Παναθηναϊκός, ψάχνει διαδρόμους.
10' Ο Πέτριτς επιχείρησε να γυρίσει το σώμα του και να σουτάρει, με την μπάλα να σταματά στα σώματα κι ενώ είχε δίπλα του τον Νίνη με... ελεύθερο πεδίο για σουτ.
Ο κόσμος φωνάζει σύνθημα-μήνυμα προς την ομάδα... παροτρύνοντάς την να παίξει μπάλα (όχι βέβαια μόνο για σήμερα).
16' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό!
Σέντρα Κλωναρίδη, ο Λουντ κρατάει με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα στην κατοχή του, την στρώνει στον Πράνιτς, αλλά το ωραίο σουτ του σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι.
Ξεπεράσαμε το πρώτο 20λεπτο. Εντελώς ακίνδυνος ως τώρα ο Λεβαδειακός. Ο Παναθηναϊκός βγάζει διάθεση, ψάχνει να βρει ρυθμό, δεν έχει μπει ακόμα στο ματς ο Νίνης για να... ομορφύνει το ματς της ομάδας του.
23' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!
Ο Κλωναρίδης (βγήκε στην πλάτη της άμυνας) γυρίζει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής του Λεβαδειακού, ο Τριποτσέρης ανατρέπει τον Νίνη (τον βρήκε στο δεξί πόδι) και πέναλτι για τους πράσινους.
24' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 1-0!
Ο Νίνης αναλαμβάνει την εκτέλεση και από την άσπρη βούλα ευστοχεί για το προβάδισμα του τριφυλλιού.
26' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 2-0!
Εκτέλεση φάουλ του Νίνη, ο Ταυλαρίδης στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού πιάνει πολύ ωραία κεφαλιά και γράφει το 2-0.
30' Κλέβει την μπάλα ο Νίνης, πιάνει ένα δυνατό σουτ από μακριά, αλλά δεν βρίσκει στόχο.
31' Μπάσιμο του Μαρινάκη στην περιοχή που παίρνει πάνω του την ενέργεια, ανακόπτεται εν τέλει από τον Μαχαίρα.
Έχει ανεβάσει όλο τον Παναθηναϊκό ο Νίνης, μια επαφή του αρκεί για να... γλυκάνει το παιχνίδι της ομάδας του. Καθυστέρησε τώρα, στο 33', να σουτάρει και χάθηκε η ευκαιρία για ένα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις.
Πάρα πολύ δραστήριος επιθετικά ο Μαρινάκης από τα δεξιά, παίρνει ενέργειες, εν αντιθέσει με τον Χουχούμη στο αριστερό άκρο που δεν έχει μεγάλη συμμετοχή στο πράσινο παιχνίδι.
35' Πρώτη απειλή από πλευράς Λεβαδειακού. Ο Ρομέου ελευθερώνεται, κάνει το σουτ από καλή θέση, με τον Κοτσόλη να πέφτει και να το βγάζει.
Πέτριτς και Κλωναρίδης δεν έχουν βοηθήσει ιδιαίτερα στη γραμμή κρούσης, με αρκετές λάθος μεταβιβάσεις.
Ο Νίνης ανοίγει και σπάει ωραία της μπάλες στους συμπαίκτες του, αλλά εκείνοι δεν εκμεταλλεύονται τις πάσες του.
Ημίχρονο στη Λεωφόρο. Άνετα και δίκαια ο Παναθηναϊκός με σαφές προβάδισμα (2-0) απέναντι στον κακό και... άτολμο Λεβαδειακό. Γκολ (με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος) και ασίστ ο Νίνης
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
47' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουντ προλαβαίνει τσιμπάει την μπάλα στην περιοχή του Λεβαδειακού, καθυστερεί λίγο, κάνει εν τέλει το σουτ, αλλά για λίγο δεν βρίσκει στόχο.
49' Ο Νίνης ανοίγει εξαιρετικά στα αριστερά για τον Χουχούμη, αυτός σεντράρει, αλλά ο Κλωναρίδης τελείωσε άσχημα με τακουνάκι κι ενώ ο Πέτριτς ερχόταν από πίσω σαν... τρέιλερ.
53' Τελευταία στιγμή με προβολή ο Λαγός δεν αφήνει την μπαλιά του Μίνγκα να περάσει για τον Μάρκοβιτς που θα μπορούσε να απειλήσει τον Κοτσόλη.
54' Φάση για τον Παναθηναϊκό! Ωραία σέντρα του Πράνιτς, ο Νίνης βγαίνει στο πρώτο δοκάρι, πιάνει άνετα την κεφαλιά, αλλά δεν είναι καλό το τελείωμά του και χάνει την ευκαιρία να χριστεί εκ νέου σκόρερ.
56' Νέα απειλή από τον Νίνη, που σούταρε ευθύβολα με το αριστερό, αλλά ο Βερέμκο ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.
57' Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Μέσα ο Βέμερ (επανεμφανίζεται), έξω ο πολύ καλός Μαρινάκης. Γιάχιτς και Μανωλάς αντί των Ρομέου και Μάρκοβιτς για τους Βοιωτούς.
Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα στη Λεωφόρο, πάντα στο 2-0 ο Παναθηναϊκός που δεν έχει αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα από τον Λεβαδειακό.
Ο κόσμος του Παναθηναϊκού φωνάζει συνθήματα για... ΑΕΚ, ενόψει του ντέρμπι της Κυριακής των δύο ομάδων στη Λεωφόρο.
65' Ο Λουντ βρίσκει χώρο, πιάνει υπό καλές προϋποθέσεις το σουτ, όμως σημαδεύει άουτ.
66' Μεγάλη φάση για τον Λεβαδειακό! Φοβερό σουτ του Μαχαίρα από μακριά με πολλά φάλτσα, ο Κοτσόλης πέφτει και με εντυπωσιακό τρόπο (με το ένα χέρι) αρνείται το γκολ.
70' Έξω ο Λουντ, μέσα ο Καλτσάς για τον Παναθηναϊκό. Καλή εμφάνιση του Φινλανδού, αν υπολογίσουμε και την απραξία του.
Έχει δώσει μέτρα ο Παναθηναϊκός στον Λεβαδειακό, με τους παίκτες των Βοιωτών να το παλεύουν περισσότερο.
74' Μίνι διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Μαχαίρα. Δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο άσος του Λεβαδειακού.
Ξεκίνησε εκ νέου το ματς, ο Μαχαίρας δεν θα μπορέσει να συνεχίσει.
Αλλαγή, λοιπόν, για τον Λεβαδειακό. Μέσα ο Ντομοβτσίσκι, έξω ο τραυματίας Μαχαίρας.
77' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 3-0!
Φοβερό σουτ από μακριά του Κλωναρίδη που κάνει το 3-0 για το τριφύλλι. Το... παράξοδο της υπόθεσης πως τραυματίστηκε στην προσπάθειά του για σουτ και ζητά αλλαγή!
79' Τώρα θα βγει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Κλωναρίδης, με τον νεαρό Λάμπρου να παίρνει τη θέση του.
81' Αδύναμη κεφαλιά του Γιάχιτς (αν και ξεχάστηκε στην καρδιά της πράσινης άμυνας), μπλοκάρει εύκολα ο Κοτσόλης.
Μπήκαμε στο δίλεπτο των καθυστερήσεων.
91' Δύσκολη κεφαλιά του Λάμπρου, άουτ η μπάλα, με τον νεαρό να χειροκροτείται.
Λήξη του ματς. Νίκη εύκολη για τον Παναθηναϊκό με 3-0 κόντρα στον Λεβαδειακό, στην πρεμιέρα τους στο Κύπελλο. Νίνης, Ταυλαρίδης και Κλωναρίδης τα γκολ. Ντέρμπι με την ΑΕΚ την Κυριακή στη Λεωφόρο ακολουθεί πλέον για τους πράσινους.