ΠΑΟΚ-Πανθρακικός 2-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Πανθρακικός για το Κύπελλο Ελλάδας. Ραδιοφωνικά από τοn ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Πανθρακικός για το Κύπελλο Ελλάδας.
Είναι το πρώτο ματς που διεξάγεται στο πλαίσιο του 3ου ομίλου, ενώ το άλλο παιχνίδι θα γίνει την Πέμπτη στις 15.00, με τον Ολυμπιακό Βόλου να υποδέχεται τα Χανιά.
Η ενδεκάδα των γηπεδούχων γνωστοποιήθηκε μέσω του λογαριασμού της ομάδας στο twitter. Οι Θεσσαλονικείς ξεκινούν με αρκετές αλλαγές.
Ο Ιγκόρ Τούντορ επιλέγει τους Γλύκο, Βίτορ, Μαλεζά, Σκόνδρα, Σάμπο, Χαρίση, Γκολάσα, Κοροβέση, Ζάιρο, Πέλκα, Αθανασιάδη.
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σιδηρόπουλος, με βοηθούς τους Ευθυμιάδη και Γκάγκα, ενώ τέταρτος είναι ο Τζήλος.
Πολλές αλλαγές και για τον Πανθρακικό αφού με μόλις 3 βαθμούς στο πρωτάθλημα, είναι ξεκάθαρο πως ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος ρίχνει το βάρος στην προσπάθεια παραμονής της ομάδας στη Superleague.
Οι φιλοξενούμενοι θα παραταχθούν με τους Πασχαλάκη, Χρήστου, Πουτουρίδη, Μπουγαίδη, Παπαγεωργίου, Ηλιάδη, Σέττι, Παπαχρήστο, Ροτζέριο, Μπαϊκαρά, Νικόλτση.
Αναπληρωματικοί για το "Δικέφαλο του Βορρά" είναι οι Σιαμπάνης, Μακ, Κόστα, Ροντρίγκες, Σαββίδης, Αντόνις.
Στον πάγκο του Πανθρακικού κάθονται οι Τζελέπης, Ψάλτης, Μουδούρογλου, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Φερνάντες, Ρίζος.
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Σιαμπάνης, ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ δηλαδή, είναι μόλις 16 ετών.
Από το twitter της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, εικόνες της προθέρμανσης
Ελάχιστοι φίλαθλοι στις εξέδρες, όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό.
Δεν βελτιώθηκε η εικόνα της Τούμπας σε ό,τι αναφορά τις εξέδρες που παραμένουν άδειες.
1' Σέντρα στο ματς.
Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι παίρνουν την πρωτοβουλία.
Συμπληρώνεται το πρώτο δεκάλεπτο δίχως κάποια φάση της προκοπής.
12' Αδύναμο σουτ του Ηλιάδη έξω από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Γλύκος.
16' Σουτ του Σάμπο από απόσταση, η μπάλα θα περάσει πάνω από το δοκάρι.
17' Καλή προσπάθεια από τον Χαρίση, όχι όμως αντίστοιχο τελείωμα.
Συνεχίζει να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας το ματς, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.
31' Καταπληκτική ενέργεια του Ζάιρο από τα αριστερά! Πέρασε με άψογο στυλ τρεις αντιπάλους κι έφτασε από πλάγια θέση απέναντι από τον Πασχαλάκη που του έκλεισε το δρόμο. Σίγουρα θα μπορούσε να δώσει πάσα αντί να τελειώσει μόνος τη φάση.
39' Ξανά ο Πασχαλάκης με έξοδο "καθαρίζει" προ του Ζάιρο από τα πόδια του οποίου προέρχονται οι ελάχιστες καλές στιγμές του ΠΑΟΚ στον αγώνα.
43' Την ευκαιρία του αγώνα χάνει ο Ροτζέριο που μετά από σέντρα του Ηλιάδη πιάνει το πλασέ αλλά από πλεονεκτική θέση στέλνει την μπάλα πάνω στον Γλύκο.
45'+1 Λήξη του πρώτου μέρους, στο 0-0 οι δύο ομάδες. Πολύ μέτριο θέαμα στο παιχνίδι. Ασύνδετος ο ΠΑΟΚ, τα περίμενε όλα από τον Ζάιρο, τη στιγμή που ο Πανθρακικός αμύνθηκε σωστά κι έχει να λέει πως με τον Ροτζέριο έχασε και την πιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα.
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος με μια αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Μαρκόπουλος μπαίνει στη θέση του Χρήστου.
Στα... ίδια ρηχά νερά κινείται ο ΠΑΟΚ που δεν μπορεί να γίνει καθόλου απειλητικός.
57' Κίτρινη κάρτα στον Παπαχρήστο για τράβηγμα στον Γκολάσα.
60' Φάση διαρκείας στα καρέ του Πανθρακικού, χωρίς οι παίκτες του ΠΑΟΚ να βγάλουν κάτι καλό. Είναι φανερό πάντως πως οι γηπεδούχοι έχουν ανέβει αρκετά και πιέζουν διαρκώς.
62' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μακ και Ροντρίγκες αντί των Σάμπο και Κοροβέση.
65' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Προσωπική ενέργεια του Ζάιρο από αριστερά και γύρισμα στο όριο της περιοχής. Εκεί ο Αθανασιάδης σαστίζει αλλά κάνει αδύναμο σουτ που μετατρέπεται σε μπαλιά-τρύπα στον Πέλκα. Ο νεαρός παίκτης του ΠΑΟΚ μόνος απέναντι στον Πασχαλάκης πλασάρει άουτ.
66' Πολύ ωραίο σουτ του Γκολάσα, αποκρούει εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης.
69' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ψάλτης στη θέση του Ροτζέριο.
70' Καταπληκτικό σπριντ του Ροντρίγκες που καταφέρνει να φτάσει ενώ βρισκόταν πολύ πίσω τον Νικόλτση και να σταματήσει πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση του Πανθρακικού.
72' ΓΚΟΛ 1-0 Ο ΠΑΟΚ!
Ο Μακ βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και πλασάρει στο δοκάρι, όμως ο Πέλκας θα πάρει το ριμπάουντ και παρά την προσπάθεια του Ποτουρίδη στη γραμμή θα ανοίξει το σκορ.
77' Κάθετη στον Ζάιρο, βγαίνει γρήγορα ο Πασχαλάκης.
78' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Μουδούρογλου αντί του Νικόλτση.
79' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαββίδης στη θέση του Ζάιρο.
83' Τρομερή ντρίπλα του Ηλιάδη και σουτ που θα μπλοκάρει εύκολα ο Γλύκος.
85' Νέα εξαιρετική έξοδος του Πασχαλάκη που σταματά τον Ροντρίγκες.
86' ΓΚΟΛ 2-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!
Ο Γκολάσα πιάνει το σουτ από τη αριστερή γωνία της περιοχής, ο Πασχαλάκης αποκρούει, όμως ο επερχόμενος Μακ με δεύτερη προσπάθεια σκοράρει.
90' Γύρισμα του... ξεχασμένου μπροστά Σκόνδρα, δεν προλαβαίνει ο Αθανασιάδης.
90'+3 Λήξη του αγώνα.