Μπάγερν-Μπαρτσελόνα

Μπαρτσελόνα στον τελικό δια περιπάτου; Η Μπάγερν μετά το 3-0 της Καταλονίας έχει ένα... βουνό μπροστά της, όμως δεν θέλει να αφήσει σε καμία περίπτωση τον Μέσι να κάνει κι άλλο πάρτι στην «Allianz Arena». Σε real-time η εξέλιξη από το sport-fm.gr
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Μπάγερν κόντρα στην Μπαρτσελόνα.
Δεύτερος ημιτελικός του Champions League στην «Allianz Arena» ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Στο πρώτο ματς, στο «Camp Nou», ο Μέσι (δύο γκολ, μία ασίστ στον Νεϊμάρ) πήρε στις πλάτες του τους Καταλανούς και μέσα σε ένα τέταρτο τους οδήγησε στο 3-0, που τους φέρνει με το ένα πόδι στον τελικό του Βερολίνου.
Από την άλλη πλευρά, οι Βαυαροί έχουν ένα… βουνό μπροστά τους, όμως σε καμία περίπτωση δεν θα αφήσουν τους αντιπάλους τους να τους πετάξουν εκτός χωρίς ουσιαστικά να ιδρώσουν.
Η κούπα που όλοι θέλουν βρίσκεται στην είσοδο του αγωνιστικού χώρου του γηπέδου. Μία εκ των δύο όμως θα έχει την ευκαιρία να την διεκδικήσει στον τελικό. Εικόνα live21960169/68951.jpg
Ο νικητής του ζευγαριού αντιμετωπίζει μία εκ των Ρεάλ ή Γιουβέντους, που παίζουν αύριο στο "Μπερναμπέου" μετά τη νίκη των "μπιανκονέρι" 2-1 στο Τορίνο.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Μπάγερν (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Ραφίνια, Μπενάτια, Μπόατενγκ, Μπερνάτ, Τσάμπι Αλόνσο, Μίλερ, Λαμ, Τιάγκο,Σβαϊνστάιγκερ , Λεβαντόφσκι
Στον πάγκο: Ρέινα, Ντάντε, Μαρτίνεθ, Πισάρο, Γκαουντίνο, Γκέντε, Ρόντε, Βάιζερ
Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ
Στον πάγκο: Μπράβο, Μπαρτρά, Αντριάνο, Ματιέ, Τσάβι, Ραφίνια, Πέδρο
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)
Παραμένουν οι γνωστές απουσίες των Αλάμπα, Ρόμπεν, Ριμπερί και Μπαντστούμπερ για τους Γερμανούς.
Χωρίς προβλήματα οι «μπλαουγκράνα». Επιστρέφει ο Ματιέ στην αποστολή, που δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο παιχνίδι.
Όσον αφορά την στατιστική είναι υπέρ της Μπαρτσελόνα. Μέχρι σήμερα καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να πάρει την πρόκριση σε νοκ-άουτ ματς του Champions League, μετά από ήττα 3-0.
Φοβερή ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της Μπάγερν κατά την είσοδο των ομάδων. Εικόνα live21960169/69899.jpg
1' Έναρξη της αναμέτρησης
5' Μεγάλη ευκαιαρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, έπειτα από μπαλιά του Άλβες, κάνει αμέσως το σουτ και ο Νόιερ διώχνει πολύ δύσκολα.
5' Άρχισε η δουλειά για τον Νόιερ. Σέντρα-σουτ του Νεϊμάρ, ο Γερμανός απομακρύνει σε κόρνερ.
6' Πάει να κάνει την ζημιά στην αντεπίθεση η Μπάγερν. Ο Μίλερ σπάει την μπάλα όμως το σουτ του Μπενάτια, που ανέβηκε, κόντραρε στα σώματα.
7' ΓΚΟΛ 1-0 η Μπάγερν!
Ο Μπενάτια είναι αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής, παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά -έπειτα από κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
10' Έχει πάρει φωτιά η "Allianz Arena"
13' Μακρινό σουτ του Σβαϊνστάιγκερ, η μπάλα άουτ.
15' ΓΚΟΛ, 1-1, η Μπαρτσελόνα
Πανέμορφη κάθετη του Μέσι, ο Σουάρες βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έδωσε "πάρε βάλε" πάσα στον Νεϊμάρ για την ισοφάριση.
19' Ευκαιρία για την Μπάγερν. Σέντρα του Λαμ, κεφαλιά του Μίλερ και ο Τερ Στέγκεν απογειώνεται και διώχνει.
27' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν. Ο Μίλερ κάνει έξυπνη πάσα στον Λεβαντόφσκι αλλά αυτός δεν μπορεί να νικήσει τον Τερ Στέγκεν, από κοντινή απόσταση.
28' Απάντηση της Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι παίρνει την μπάλα απ' τον Νεϊμάρ κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά μπλοκάρει ο Νόιερ.
29' ΓΚΟΛ, 2-1, η Μπαρτσελόνα
Ο Σουάρες βγαίνει στην αντεπίθεση σπάει στον Νεϊμάρ κι αυτός με σουτ στην κλειστή γωνία δίνει προβάδισμα στους Καταλανούς.
35' Μετά το προβάδισμα των Καταλανών έχει πέσει κάπως ο εξαιρετικός ρυθμός που είχε το ματς.
38' Φάση για την Μπάγερν. Σέντρα του Μπερνάτ, κεφαλιά του Σβαϊνστάιγκερ και ο Τερ Στέγκεν διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
40' Τεράστια επέμβαση του Τερ Στέγκεν. Ο Λεβαντόφσκι ευνοήθηκε από τις κόντρες, έκανε δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή και ο γκολκίπερ της Μπάρτσα με διπλή προσπάθεια έδιωξε πάνω στην γραμμή.
41' Κίτρινη κάρτα στον Ραφίνια.
Η απόκρουση του Τερ Στέγκεν πάνω στη γραμμή.
45' Κεφαλιά του Μπενάτια, η μπάλα λίγο άουτ.
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
45+1' Κίτρινη στον Αλκάνταρα
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Η Μπαρτσελόνα προηγείται 2-1 στην έδρα της Μπάγερν.
46' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Σουάρες αφήνει την θέση του στον Πέδρο.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
55' Σουτ του Μίλερ, η μπάλα πολλά μέτρα μακριά απ' την εστία του Τερ Στέγκεν.
57' Φάση για την Μπάγερν. Σουτ στην κίνηση από τον Μπερνάτ, η μπάλα λίγο άουτ.
59' ΓΚΟΛ, 2-2, η Μπάγερν
Ωραία ατομική ενέργεια του Λεβαντόφσκι, που τελειώνει την προσπάθειά του με σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Τερ Στέγκεν βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.
64' Φάση για την Μπάγερν. Αναστάτωση στην περιοχή, ο Μίλερ κάνει το σουτ και η μπάλα φεύγει άουτ.
64' Κίτρινη κάρτα στον Ράκιτιτς
68' Αλλαγή για την Μπάγερν. Στη θέση του Λαμ πέρασε ο Ρόντε
71' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ματιέ αντί του Ράκιτιτς.
74' ΓΚΟΛ, 3-2, η Μπάγερν
Ο Σβαϊνστάιγκερ ανοίγει στον Μίλερ και αυτός με σουτ στην κίνηση έξω απ'την περιοχή νικάει τον Τερ Στέγκεν.
75' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Τσάβι στη θέση του Ινιέστα
77' Κίτρινη κάρτα στον Λεβαντόφσκι.
79' Σουτ του Λεβαντόφσκι, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
79' Κεφαλιά του Μπενάτια, η μπάλα άουτ.
82' Κίτρινη κάρτα στον Αλόνσο.
84' Κίτρινη κάρτα στον Ρόντε
87' Διπλή αλλαγή για την Μπάγερν. Στη θέση του Σβαϊνστάιγκερ πέρασε ο Γκέτσε, ενώ αντί του Μίλερ μπήκε ο Γκέτσε.
Τέλος της αναμέτρησης
Η Μπάγερν κέρδισε 3-2, όμως η Μπαρτσελόνα πέρασε στον τελικό του Βερολίνου, χάρη στο 3-0 του πρώτου ματς.
Μπενάτια, Λεβαντόφσκι και Μίλερ τα γκολ των γηπεδούχων. Ο Νεϊμάρ πέτυχε και τα δύο τέρματα των Καταλανών.