Αστέρας Τρίπολης-Κέρκυρα 2-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Αστέρας Τρίπολης-Κέρκυρα στο «Θ. Κολοτρώνης», στην τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρετε, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Αστέρα Τρίπολης με την Κέρκυρα στο φινάλε της Σούπερ Λίγκας.
Τελευταίο ματς για τους Φαίακες που έκαναν μια καλή σεζόν τηρουμένων των αναλογιών, εξασφάλισαν την παραμονή και ταξίδεψαν στην αρκαδική πόλη χωρίς άγχος για το αποτέλεσμα.
Για τον Αστέρα η σεζόν δεν τελειώνει ακόμη, μιας και έπειτα από μια εξαιρετική σεζόν θα πάρει μέρος στα πλέι οφ, διεκδικώντας το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.
Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Κουρμπέλης, Αλόκο, Ιγκλέσιας, Γιαννιώτας, Λομπάτο, Πάρα, Νίκο, Σκούρτης.
Στον πάγκο: Μπαντής, Παπαχρήστος, Τορμένα, Τσοκάνης, Μουνάφο, Μούκαμ, Μάσα.
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Σιόντης, Μανωλάς, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Κρητικός, Ανδρεόπουλος, Χαβίτο, Γεωργακόπουλος, Γκαζαριάν, Ζορμπάς.
Στον πάγκο: Κουτζαβασίλης, Καϊκούτ, Μεντής, Ταβάρες, Κόντος, Ντιμιτρόφσκι, Μακρίδης.
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Παπαπέτρου του συνδέσμου Αθήνας. Βοηθοί η Κουρομπύλια (Δ. Αττικής) και ο Καρατζίκας (Αθήνας) με τέταρτο τον Θάνο (Γρεβενών).
Ο Αστέρας Τρίπολης θέλει να διατηρήσει το αήττητο την εφετινή σεζόν στο "Θ. Κολοκοτρώνης".
Σήμερα θα έχει αρκετούς απόντες, τους τιμωρημένους Μπαράλες, Ρόλε, Γκοϊάν, Λούι, Σανκαρέ, Κοσίτσκι και τους τραυματίες Κιτοκό, Τιέ Μπι και Μπαντιμπανγκά.
1' Έναρξη του αγώνα.
Ευνοϊκές οι καιρικές συνθήκες στην Τρίπολη. Περίπου 1.200 θεατές στο γήπεδο.
Αλόκο και Γεωργακόπουλος συγκρούστηκαν και βρίσκονται πεσμένοι στο χορτάρι.
Έχουν επανέλθει στο παιχνίδι οι δύο ποδοσφαιριστές.
9' Αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Γκαζαριάν έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
12' Διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης! Φάση διαρκείας στα καρέ της Κέρκυρας, ο Γιαννιώτας έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Πάρα σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σέτκους ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε το γκολ! Και νέα επέμβαση σε σουτ του Παντελιάδη!
14' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ, 1-0! Ο Νίκο εκτέλεσε το φάουλ φέρνοντας την μπάλα στην περιοχή, ο Πάρα μπήκε στην πορεία της και με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Σέτκους δίνοντας τους προβάδισμα στους Αρκάδες!
Ένα τέρμα που άξιζαν οι γηπεδούχοι και ειδικότερα ο Πάρα που ήταν ο βασικός εκφραστής των επιθετικών τους ενεργειών.
17' Σουτ του Σκούρτη, διώχνει ο Σέτκους που έχει πολύ δουλειά στο σημερινό παιχνίδι.
22' Το σουτ του άουτ του Νίκο αυτή την φορά δεν τον προβλημάτισε, μιας και κατέληξε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
26' Καλή κυκλοφορία από τους παίκτες του Αστέρα, συνεργασία Νίκο, Πάρα και Σκούρτη, ο τελευταίος έκανε και το σουτ, αλλά ο Σέτκους μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
31' Εκτέλεση κόρνερ από τον Νίκο, στην κεφαλιά ο Πάρα, διώχνει με τις γροθιές ο Σέτκους.
34' Σουτ στην κίνηση από τον Γιαννιώτα, αλλά άστοχο, πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.
41' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ, 2-0! Από πλάγια θέση, ο Νίκο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε στη δεξιά γωνία του Σέτκους!
45' Το σουτ του Ιγκλέσιας πέρασε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Είχε προηγηθεί υπέροχη ενέργεια από τον Γιαννιώτα.
45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν πιεστικός, ορεξάτος, παραγωγικός και προηγείται δίκαια 2-0 της Κέρκυρας, χάρη στα γκολ των Πάρα (14') και Νίκο (41').
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Διπλή αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Φάμπιο πέρασε στη θέση του Χαβίτο και ο Μεντής στου Ανδριόπουλου.
54' Καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης! Ωραίος συνδυασμός, τελικός αποδέκτης ο Πάρα, ο οποίος έκανε και το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
60' Δυνατό σουτ από τον Νίκο, διώχνει εντυπωσιακά ο Σέτκους! Μια ακόμη επικίνδυνη στιγμή για τους γηπεδούχους.
64' Νέο σουτ, από τον Τσουκάνη (πέρασε στο ματς αντί του Λομπάτο), σώζει και πάλι ο Σέτκους που βρίσκεται σε ετοιμότητα.
65' Και νέα επέμβαση από τον Σέτκους, σε εξ επαφής κεφαλιά του Γιαννιώτα μέσα από την περιοχή!
70' Κακό σουτ από τον Γκαζαριάν, δεν απειλείται ο Αστέρας.
72' Τελευταία αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Κόντος πέρασε στη θέση του Γεωργακόπουλου.
76' Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης: Ο Μουνάφο πέρασε στη θέση του Σκούρτη.
80' Σουτ του Γκαζαριάν, πέφτει ο Θεοδωρόπουλος και απομακρύνει.
84' Τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης: Ο Παπαχρήστος πέρασε στη θέση του Παντελιάδη.
90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3' Τέλος στην αναμέτρηση.