Ξάνθη-Ατρόμητος

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Skoda Ξάνθη-Ατρόμητος στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της 29ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, ανάμεσα στη Skoda Ξάνθη και τον Ατρόμητο.
Πρόκειται για το σούπερ ντέρμπι πεντάδας της αγωνιστικής, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην 7η θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς -μαζί και με τον Παναιτωλικό- έναν βαθμό πίσω απ' τη ζώνη των πλέι οφ. Οι Περιστεριώτες μάλιστα έχουν παίξει ένα ματς λιγότερο -αυτό με τον ΟΦΗ, που αποσύρθηκε απ' το πρωτάθλημα.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτανί, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος.
Στον πάγκοι οι: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Ρούντι, Φλίσκας, Καρυπίδης, Μπέλιτς, Ράνος.
Ατρόμητος (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Νάστος, Μαρσελίνιο, Δημούτσος, Ούμπιδες, Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές.
Στον πάγκοι οι: Μπαρκάς, Κούρος, Μπρίτο, Παπάζογλου, Μπάλλας, Κιβρακίδης, Καράσκο.
Διαιτητής του ματς είναι ο Σπάθας (Πειραιά) με βοηθούς τους Σταυρουλάκη (Ρεθύμνου) και Φαντόπουλο (Πειραιά).
Το εξαιρετικό ενδιαφέρον στο ματς δεν περιορίζεται μόνο στη βαθμολογία, αλλά και στην καλή κατάσταση που βρίσκονται οι ομάδες. Ο Ατρόμητος προέρχεται από τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο Περιστέρι, ενώ οι Ξανθιώτες επιβλήθηκαν του Παναιτωλικού στην εμβόλιμη 26η αγωνιστική.
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι.
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι
Την 3η εκτός έδρας νίκη για φέτος ψάχνει ο Ατρόμητος που έχει πάρει έξι ισοπαλίες μακριά απ' το Περιστέρι, ενώ η Ξάνθη στα «Πηγάδια» έχει 7 νίκες, 6 ισοπαλίες και μόλις μία ήττα.
5' Πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη! Ο Κλέιτον τροφοδότησε τον Σολτάνι, που βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Νάστος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε.
10' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο! Εκτέλεση κόρνερ για τους Περιστεριώτες. Ο Κυριακίδης δεν κατάφερε να απομακρύνει με γροθιές και ο Ομπόντο έσωσε την Ξάνθη, διώχνοντας με κεφαλιά πάνω στη γραμμή.
12' Δυνατό σουτ του Ομπόντο λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά έξω απ' τα δοκάρια
15' Αδύναμο γυριστό σουτ του Παπαστεριανού, ο Γκορμπούνοφ μπλοκάρει εύκολα
20' Ο Φυτανίδης έδιωξε σωτήρια προ του Καπετάνου με κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Η Ξάνθη έχει υπέρ της την κατοχή, πιέζει τους φιλοξενούμενους μετά τα 25 πρώτα λεπτά αγώνα, όμως δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γκορμπούνοφ.
32' Εκτέλεση φάουλ του Φυτανίδη, η μπάλα άουτ
33' Καλή στιγμή για την Ξάνθη! Κεφαλιά του Σολτάνι -που πρόλαβε την έξοδο του Γκορμπούνοφ- ο Κοντοές έδιωξε σε κόρνερ
37' Κίτρινη κάρτα στο Σολτάνι για σκληρό μαρκάρισμα στον Πίτου Γκαρσία
38' Κακό σουτ του Ομπόντο, αρκετά έξω απ' τα δοκάρια του Γκορμπούνοφ
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
Γρήγορος ρυθμός στην αρχή του ημιχρόνου, όμως μετά το 20λεπτο έπεσε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το 0-0 και από μια καλή ευκαιρία για Ξάνθη και Ατρόμητο.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
46' Φάουλ λίγο έξω απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής για την Ξάνθη. Εκτελεί ο Κλέιτον, με την μπάλα να περνάει αρκετά ψηλά πάνω απ' τα δοκάρια.
49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ
Ο Κλέιτον απέφυγε Λαζαρίδη και Δημούτσο και με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα 1-0 στην Ξάνθη.
56' Μικρή διακοπή στο ματς γιατί ο πρώτος βοηθός, Σταυρουλάκης, νιώθει ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι.
Δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά ο πρώτος βοηθός. Την θέση του θα πάρει ο τέταρτος διαιτητής, Αμπάρκιολης.
62' Μετά από έξι λεπτά διακοπής συνεχίζεται το παιχνίδι στα Πηγάδια.
69' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Λουσέρο έδωσε στον Καπετάνο, μετά από αδράνεια της άμυνας του Ατρόμητου, όμως το αδύναμο σουτ που δοκίμασε ο έμπειρος επιθετικός πέρασε άουτ.
71' Κι άλλη καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε τον Κλέιτον, που πλάσαρε από κοντά, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ομπόντο. Απομάκρυνε η άμυνα του Ατρόμητου.
74' Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Δημούτσου, ο Καράσκο.
76' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο για σκληρό μαρκάρισμα στον Λουσέρο
76' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μαρσελίνιο -που καταχειροκροτήθηκε απ' την εξέδρα της Ξάνθης- ο Μπρίτο
82' Κίτρινη κάρτα στον Καπετάνο, για φάουλ στον Κοντοέ
84' Δυνατή κεφαλιά του Σολτάνι, μπλόκαρε ο Γκουρμπούνοφ
85' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Παπαστεριάνού ο Φλίσκας.
87' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Σολτάνι ο Βάλτερ.
Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων λόγω του τραυματισμού του βοηθού
90+4' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Καπετάνου, ο Ράνος.
90+4' Τελευταία αλλαγή και για τον Ατρόμητο. Στην θέση του Ούμπιδες ο Παπάζογλου.
90+6' Σουτ του Μπρίτο, μετά από αρκετή ώρα για τον Ατρόμητο, πάνω απ' τα δοκάρια του Κυριακίδη
Τέλος στο ματς!
Ο Ατρόμητος προσπάθησε να πιέσει στα τελευταία λεπτά, όμως ήταν αργά. Η Ξάνθη πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 1-0, με το γκολ του Κλέιτον να «καθαρίζει».
Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό απόγευμα.