Ατρόμητος-Πανθρακικός 2-0

Χάρη σε ένα πανέμορφο τέρμα του Μαρσελίνιο στο 21' και ένα τέρμα του Ναπολεόνι στο 44' ο Ατρόμητος νίκησε με 2-0 τον Πανθρακικό για την 27η αγωνιστική της Super League.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ατρόμητος-Πανθρακικός, για την 28η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 8η θέση του πρωταθλήματος με 37 βαθμούς, πέντε μακριά από την 5η και τα play-off, που είναι ο στόχος τους. Προέρχονται από την ήττα με 1-0 από τον Αστέρα, που έβαλε "στοπ" στο σερί δύο νικών που είχαν, στα πρώτα δύο ματς του Νίκου Νιόπλια στον πάγκο τους.
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην 13η θέση με 28 βαθμούς, τρεις μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Δεν αγωνίστηκαν την περασμένη εβδομάδα, καθώς αναβλήθηκε το ματς με τον Ολυμπιακό, λόγω μη καταλληλότητας του γηπέδου τους ύστερα από την κακοκαιρία.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ατρόμητος (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Νάστος, Κοντοές, Λαζαρίδης, Κιβρακίδης, Κατσουράνης, Δημούτσος, Ούμπιντες, Μαρσελίνιο, Ναπολεόνι, Καράσκο
Στον πάγκο οι Μπάρκας, Γεωργίου, Μπάλλας, Μπρίτο, Κούρος, Παπάζογλου, Πίτου Γκαρσία.
Πανθρακικός (Ρόκα): Αθανασιάδης, Μελίσσης, Τσουμάνης, Ποτουρίδης, Μπαϊκαρά, Εμπόου, Τζάνης, Βιγιαφάνε, Μεχία, Κάσες, Ντιγκινί
Στον πάγκο οι Πασχλάκης, Χασομέρης, Ροζέριο, Μπαλδά, Ρομέου, Σέτι, Ιγκόρ
Εκτός για την ομάδα του Περιστερίου οι Τσενάμο, Αγκουαζί, Καραμάνος.
Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς, Ιωάννης Κοντιζάς, Χρήστος Σωτηρόπουλος. Τέταρτος ο Αλεξάνδρος Αρετόπουλος
Φυσικά, το ματς είναι κεκλεισμένων των θυρών, όπως και όλα τα υπόλοιπα της 28ης αγωνιστικής της Super League.
Έναρξη στο ματς!
Ο Πανθρακικός έχει μπει πιο δυνατά και με τον τρόπο παιχνιδιού του έχει αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους.
11' Αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον Ατρόμητο, αλλά ο Δημούτσος και προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση και το σουτ που έκανε ήταν πολύ κακό.
15' Απειλεί ο Ατρόμητος. Κεφαλιά του Ναπολεόνι αρχικά και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στον Νάστο, που καθυστέρησε και η φάση πέρασε.
18' Ο Ναπολεόνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη, αλλά δευτερόλεπτα υποδείχθηκε (σωστά) σε θέση off-side.
19' Εντυπωσιακή φάση, ο Ναπολεόνι έκανε το γυριστό και ο Αθανασιάδης αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.
21' ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος, 1-0!
Πανέμορφο τέρμα από τον Μαρσελίνιο, που έπιασε φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Αθανασιάδη.
24' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και αιφνιδίασε τον Αθανασιάδη, που αντέδρασε καθυστερημένα και έδιωξε ατσούμπαλα.
Ο Ατρόμητος δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, αλλά μετά το τέρμα του Μαρσελίνιο έχει ανεβάσει πολύ την απόδοση του και ελέγχει το ματς.
29' Σουτ του Τζάνη με το δεξί, η μπάλα εκτός εστίας.
32' Πιέζει ο Πανθρακικός. ο Ντιγκινί έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ, φεύγοντας ελάχιστα δίπλα από το τέρμα του Γκορμπούνοφ.
44' ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος, 2-0!
Κλέψιμο από τους γηπεδούχους στον χώρο του κέντρου, ο Ναπολεόνι στη συνέχεια βρήκε τον Ούμπιντες που ολοκλήρωσε πετυχημένα τη φάση με πλασέ.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
45+1' Κεφαλιά του Καράσκο, η μπάλα εκτός εστίας.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ατρόμητος-Πανθρακικός 2-0, χάρη σε τέρμα του Μαρσελίνιο στο 21' και του Ναπολεόνι στο 44ο λεπτό.
Έναρξη δεύτερου μέρους!
48' Σουτ του Δημούτσου μετά από προσπάθεια του Ναπολεόνι, η μπάλα πάνω από την εστία του Αθανασιάδη.
50' Δυνατό σουτ του Καράσκο, η μπάλα άουτ.
61' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ιγκόρ μέσα ο Τσουμάνης έξω.
63' Κοντά στο γκολ ο Πανθρακικός. Ο Μπαϊκαρά έκανε ωραία σέντρα, αλλά δεν μπόρεσαν να φθάσουν στην μπάλα Ροζέριο και Ίγκορ, που ήταν μπροστά από την εστία.
65' Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Πίτου Γκαρσία και Μπάλλας στο ματς, έξω οι Καράσκο-Δημούτσος.
67' Σουτ του Ναπολεόνι λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία του Αθανασιάδη.
67' Κεφαλιά του Ιγκόρ μέσα από την περιοχή και αμαρκάριστος, αλλά δεν ήταν τόσο καλή και μπλόκαρε εύκολα ο Γκορμπούνοφ.
69' Ωραία προσπάθεια του Μαρσελίνιο από τα αριστερά και καλό σουτ, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.
70' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Ο Κατσουράνης έγινε κάτοχος της μπάλας αρχικά και στη συνέχεια "χόρεψε" την αντίπαλη άμυνα, αλλά το σουτ του ναι μεν ήταν καλό, αλλά όχι και εύστοχο.
72' Ωραίο φάουλ από τον Ποτουρίδη, έδιωξε ο Γκορμπάνοφ.
77' Κλείνει τις αλλαγές του ο Νιόπλιας. Ο Κούρος στη θέση του Μαρσελίνιο.
78' Ο Ιγκόρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ, αλλά δεν υπάρχει γκολ!
Λανθασμένη η υπόδειξη του βοηθού. Ο Κάσες έκανε δυνατό σουτ αρχικά και έδιωξε ο Γκορμπούνοφ, αλλά όχι πολύ μακριά, με τον Ιγκόρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ καλυπτόταν, με τον βοηθό να έχει αντίθετη άποψη.
87' Σέντρα του Ναπολεόνι, σουτ με τη μια από τον Μπάλλα,που αστόχησε.
89' Κοντά στο γκολ ο Ατρόμητος. Λάθος διώξιμο από Εμπόου, που έστρωσε στον στον Ναπολεόνι και αυτός προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αθανασιάδη.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος στην αναμέτρηση. Ατρόμητος-Πανθρακικός 2-0, χάρη σε τέρμα του Μαρσελίνιο στο 21' και του Ναπολεόνι στο 44ο λεπτό.