Ξάνθη-ΠΑΟΚ 1-2

Με νερό από τα Πηγάδια μέθυσε ο ΠΑΟΚ. Παρόλο που έχανε μέχρι το 87’, ο δικέφαλος του Βορρά δεν πτοήθηκε και με των Κατσουράνη και Λίνο σε νεκρό χρόνο, πέτυχε μεγάλη ανατροπή, με 2-1 επί της Ξάνθης.
Καλησπέρα σας. Πρεμιέρα στο 2014 για την Ξάνθη και τον ΠΑΟΚ, οι οποίοι κοντράρονται στα Πηγάδια.
Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ, την περασμένη αγωνιστική, με το 3-0 επί του Λεβαδειακού, έχασε από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο η Ξάνθη με σκορ 2-1.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
Ξάνθη (Ράινερ Μάουρερ): Τσέμα, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Βάλλας, Παϊτο, Βασιλακάκης, Ντε Γκούζμαν, Σολτάνι, Μάνταλος, Τριάδης, Σολάρι.
Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Γερμανό τεχνικό. Ο Τσέμα θα είναι στο τέρμα. Ο Μπαξεβανίδης δεξιά, ο Παΐτο αριστερά και οι Γούτας και Βάλλας στο κέντρο της άμυνας.
Οι Βασιλακάκης και Ντε Γκούζμαν θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ. Οι Σολτάνι, Μάνταλος και Τριάδης θα κινούνται πίσω από τον Σολάρι.
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Κάλβο, Σουάρες, Ράνος, Μαρίν, Τσαμούρης.
ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζαβέλλας, Κατσικάς, Λάζαρ, Κατσουράνης, Λούκας, Βούκιτς, Στοχ, Σαλπιγγίδης.
Ίδιος σχηματισμός και από τον Στέφενς. Ο Γλύκος θα είναι στο τέρμα. Ο Κίτσιου θα βρίσκεται δεξιά, ο Σπυρόπουλος αριστερά και οι Τζαβέλλας, Κατσικάς στο κέντρο της άμυνας.
Λάζαρ και Κατσουράνης θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ οι Λούκας, Βούκιτς και Στοχ θα είναι πίσω από τον Σαλπιγγίδη.
Στον πάγκο: Γιακουμής, Γεωργιάδης, Λίνο, Κάτσε, Πόζογλου, Τζιόλης, Αθανασιάδης.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γιάχος από την Χίο, με βοηθούς τους Καρατζίκα από την Αθήνα και τον Ποντίκη από την Πρέβεζα.
Απομένουν πέντε λεπτά για τη σέντρα της αναμέτρησης.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης με την Ξάνθη στη σέντρα.
Προσπαθεί να αναπτυχθεί, κυρίως από δεξιά η Ξάνθη, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
9' Ωραία κίνηση από τ' αριστερά του Σολάρι, σέντρα, αλλά την κεφαλιά του Βασιλακάκη, την σταματάει ο Γλύκος.
11' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σαλπιγγίδη, να πλασάρει τον Τσέμα, η μπάλα να φεύγει άουτ, αλλά να προλαβαίνει ο Βούκιτς, το πλασέ του, όμως, σταμάτησε στο δοκάρι.
13' Γκολ για την Ξάνθη με τον Μάνταλο.
Φεύγει ταχύτατα στην κόντρα, ο Μάνταλος, μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει, στον ουρανό των διχτύων του Γλύκου και 1-0 για τους Ακρίτες.
15' Ωραία κίνηση από δεξιά προς τον άξονα του Λούκας, θα σουτάρει, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά.
18' Σουτ του Σολτάνι από δεξιά, η μπάλα ελάχιστα άουτ. Καλύτερη η Ξανθη.
26' Νέα μεγάλη επέμβαση του Γλύκου, σε σουτ του Βασιλακάκη, από το ύψος του πέναλτι.
32' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζιόλης θα μπει στο παιχνίδι, έξω ο Κατσικάς. Πάει στο κέντρο της άμυνας ο Κατσουράνης και ο Τζιόλης δίπλα στον Λάζαρ.
34' Παράλληλη μπαλιά από αριστερά, ο Σαλπιγγίδης δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.
36' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Γκουζμάν για φάουλ στον Λάζαρ.
40' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για φάουλ στον Λάζαρ.
43' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Λούκας. Η μπάλα στρώθηκε στον Λούκας, αλλά το πλασέ εκείνου αποκρούει ο Τσέμα.
Ένα λεπτό καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Ξάνθη.
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα.
Καμία αλλαγή από τους δύο προπονητές.
47' Σέντρα του Τριάδη, κεφαλιά του Σολτάνι, η μπάλα άουτ.
Το 1-0 υπέρ της Ξάνθης παραμένει, όπως έχει διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο, με το γκολ του Μάνταλου.
59' Ωραία κίνηση και σουτ του Τριάδη, η μπάλα άουτ.
60' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπέρτος στη θέση του Παΐτο.
62' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης στη θέση του Στοχ.
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι για μικροεπεισόδια μεταξύ των παικτών.
Κίτρινη κάρτα σε Τζαβέλλα, Βούκιτς και Σολτάνι για τις... ψιλές.
75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο στη θέση του Σπυρόπουλου.
80' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μάνταλος έξω, ο Κάλβο μέσα. Αποθεώνεται ο σκόρερ της αναμέτρησης.
87' Γκολ για τον ΠΑΟΚ με τον Κατσουράνη.
Κόρνερ του Λίνο, κόντρες στην περιοχή, η μπάλα θα στρωθεί στον Κατσουράνη, ο οποίος κάνει το 1-1 με δυνατό σουτ.
91' Γκολ για τον ΠΑΟΚ με τον Λίνο. Μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του Στέφενς.
Τέλος στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ, με δύο γκολ στα τελευταία τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης, πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη, κόντρα στην Ξάνθη.