Στο ντεμπούτο του Φραγκίσκου Αλβέρτη στον πάγκο του Παναθηναϊκού, οι "πράσινοι" αντιμετωπίζουν την Εφές Αναντολού στην Κωνσταντινούπολη για τη 10η αγωνιστική του Ε' ομίλου του Top 16 της Euroleague. Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση από το sport-fm.gr.

19:36
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Εφές στην Κωνσταντινούπολη, για τη 10η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague.
19:39
Ντεμπούτο για τον Φραγκίσκο Αλβέρτη στον πάγκο των "πράσινων". Ο "Φράγκι" αντικατάστησε τον Αργύρη Πεδουλάκη του οποίου η συνεργασία λύθηκε με το "τριφύλλι" μετά την εντός έδρας ήττα από την Λαμποράλ Κούτσα την περασμένη εβδομάδα.
19:40
Μαζί με τον Αλβέρτη στον πάγκο βρίσκονται οι Δημήτρης Πρίφτης και Σωτήρης Μανωλόπουλος (ο μοναδικός που απέμεινε από το προηγούμενο τεχνικό τιμ).
19:43
Μικρή η προσέλευση στο "Αμπντί Ιπεκτσί". Ανάμεσά στον κόσμο πάντως βρίσκονται περίπου 30 φίλοι του ΠΑΟ.
19:44
Χωρίς τους τραυματίες Γκιστ και Κάρι θα παραταχθεί η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη.
19:46
Ο Παναθηναϊκός με την ήττα του από την Λαμποράλ Κούτσα έχει μπει σε περιπέτειες και όσον αφορά στην πρόκρισή του. Οι "πράσινοι" βρίσκονται στο 4-5, μαζί με τον Ολυμπιακό που στις 22:00 αντιμετωπίζει στην Ισπανία την Μπαρτσελόνα, και χρειάζονται με κάθε τρόπο τη νίκη. Στο 9-0 είναι η Μπάρτσα, στο 7-3 η Αρμάνι και στο 5-5 Φενέρ και Αρμάνι.
19:48
Η Εφές από την άλλη έχει λιγοστές ελπίδες να συνεχίσει καθώς βρίσκεται στο 2-7, το σίγουρο είναι πως θα θέλει να τις εξαντλήσει.
19:48
Οι αριθμοί δείχνουν… … Παναθηναϊκό, καθώς υπερτερούν σε επίθεση (73,3-71,4), άμυνα (71,3-76,3), ριμπάουντ (31,8-30,7), επιθετικά (9,7-9,2) και αμυντικά (22,1-21,6), ασίστ (16,9-15,4), τάπες (2,7-2,4), ευστοχία σε βολές (75,7%-67,1%) και δίποντα (52,3%-48,1%), καθώς και σε index (81,2-70,7). Η Εφές υπερέχει σε κλεψίματα (8,1-7,9) και ευστοχία σε τρίποντα (35,6%-34%), ενώ κάνει και λιγότερα λάθη (12,4-13,3).
19:49
Η προϊστορία δείχνει… …Επίσης Παναθηναϊκό, καθώς σε 20 παιχνίδια με την Αναντολού Εφές μετρά 13 νίκες. Επί τουρκικού εδάφους οι «πράσινοι» έχουν τρεις νίκες σε οκτώ αναμετρήσεις. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί δύο διαδοχικές σεζόν στο Final Four, το 2000 και το 2001, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί και στις δύο περιπτώσεις, στη Θεσσαλονίκη με 81-71 και στο Παρίσι με 74-66.
19:50
Σε ματς που ολοκληρώθηκε πριν λίγο η Γαλατασαράι επικράτησε στο Κράσνονταρ της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 67-66 για τον ΣΤ' όμιλο. Οι Τούρκοι διατήρησαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στα play offs φτάνοντας στο 4-6.
19:51
Διαιτητές του αγώνα είναι οι Χουάν Κάρλος Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία) και Έντι Βιατόρ (Γαλλία).
19:56
Ξεκίνησε η παρουσίαση της Εφές.
19:58
Στη 12άδα των γηπεδούχων βρίσκονται οι Μπαλμπάι, Οσμάν, Βασιλειάδης, Μπατούκ, Ερντέν, Γκονλούμ, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς, Γκόρντον, Πλάνινιτς. Κοσούτ και Μπιέλιτσα.
19:59
Ο Παναθηναϊκός από την άλλη έχει στη σύνθεσή του τους: Χαραλαμπόπουλο, Μπράμο, Μπατίστ, Φώτση, Ούκιτς, Λάσμε, Διαμαντίδη, Μαυροκεφαλίδη, Παππά, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις και Ράιτ.
19:59
Με Γκόρντον, Μπατούκ, Βασιλειάδη, Σαβάνοβιτς και Ερντέν ξεκινά η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.
20:00
Με Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Φώτση και Λάσμε οι "πράσινοι".
20:01
Όλα έτοιμα για το πρώτο τζάμπολ του αγώνα. Τελευταίες οδηγίες από τους δύο Έλληνες τεχνικούς.
20:02
Για την Εφές η πρώτη επίθεση του αγώνα.
20:02
Άστοχος ο Γκόρντον.
20:03
Το ίδιο και ο Ούκιτς, παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ ο Λάσμε όμως και ο Φώτσης με τρίποντο ανοίγει το σκορ, 0-3.
20:03
Κλέψιμο από τον Ματσιούλις. Ο Ούκιτς για το 0-5.
20:04
3-5 τρίποντο από τον Βασιλειάδη.
20:05
3-7 με το λέι απ του Διαμαντίδη.
20:05
Καλή άμυνα στον Ερντέν, αλλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Σαβάνοβιτς. Βήματα του Σέρβου υπό την πίεση του Φώτση.
20:05
6'43'' για το τέλος της πρώτης περιόδου.
20:07
Άστοχο τρίποντο από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού.
20:11
Φάουλ του Φώτση στον Ερντέν ο οποίος θα πάει στις βολές. 1/2 για το 6-9. Επιθετικό ριμπάουντ από τον Σαβάνοβιτς και καλάθι για το 8-9.
20:11
Κλέβουν οι γηπεδούχοι και έχουν την ευκαιρία να προηγηθούν. Αστοχεί όμως ο Γκόρντον.
20:12
3'30'' για το φινάλε της πρώτης περιόδου.
20:15
Φάουλ στον Πλάνινιτς ο οποίος με 2/2 θα δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στην Εφές, 10-9.
20:16
Μπράμος και Λάσμε αντί Ματσιούλις και Μπατίστ.
20:18
10-11 ο Λάσμε και ο Παναθηναϊκός μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου. Για περισσότερα από έξι λεπτά έμεινα άποντοι οι "πράσινοι" και δέχθηκαν παράλληλα σερί 7-0.
20:23
Αστοχεί σε προσπάθεια τριών πόντων ο Σαβάνοβιτς.
20:23
12-15 από τον Λάσμε.
20:23
Επιθετικό φάουλ του Πλάνινιτς.
20:23
7'19'' για το ημίχρονο.
20:26
Ασίστ του Μπράμου στον Λάσμε ο οποίος θα βάλει το καλάθι θα πάρει και το φάουλ. 12-17 αφού ο Γκαμπονέζος σέντερ του ΠΑΟ αστοχεί στη βολή.
20:26
15-17 στο καλάθι η Εφές με το τρίποντο Μπιέλιτσα.
20:27
Αστοχεί ο Λάσμε αυτή τη φορά.
20:28
Άστοχος ο Πλάνινιτς. Επιθετικό ριμπάουντ από τον Μπιέλιτσα ο οποίος θα πετύχει το καλάθι θα πάρει και το φάουλ και θα ξαναβάλει σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, 18-17.
20:28
18-19 με το λέι απ του Ράιτ.
20:28
Τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος.
20:30
Άστοχος ο Γκόρντον, λάθος όμως από τον Ράιτ.
20:30
20-19 ο Μπιέλιτσα.
20:31
Δεν βρίσκει στόχο το τρίποντο του Ματσιούλις.
20:31
22-19 ξανά από τον Μπιέλιτσα.
20:31
3'52'' τάιμ άουτ από τον Φραγκίσκο Αλβέρτη.
20:32
20:33
24-19 στο +5 η Εφές με το καλάθι του Βασιλειάδη.
20:33
24-22 μέσα το τρίποντο του Φώτση.
20:34
20:34
24-24 ισοφαρίζει ο Διαμαντίδης με λέι απ από την ασίστ του Ματσιούλις.
20:35
Τάπα του Ματσιούλις στον Βασιλειάδη.
20:36
1'20'' ακόμα.
20:36
26-24 ο Γκονλούμ.
20:37
Φάουλ του Οσμάν στον Μπράμο που θα πάει στις βολές. 26-26 με 2/2 από τον διεθνή σμολ φόργουορντ.
20:38
Καλή άμυνα για τους "πράσινους" και ο Μπατίστ με δεύτερη προσπάθεια για το 26-28.
20:38
Φινάλε στον πρώτο μέρος. Μπροστά με ένα καλάθι ο Παναθηναϊκός, 26-28.
20:56
Ο Ματσιούλις στις βολές από το φάουλ του Πλάνινιτς. 1/2 για το 28-31.
20:58
Ούτε τώρα θα βρει στόχο από τα 6,75μ. ο Ματσιούλις.
20:59
6'13'' για το τέλος της τρίτης περιόδου και 34-31 με το τρίποντο του Βασιλειάδη.
21:00
Λάθος από τον Διαμαντίδη και 36-31 με τον Βασιλειάδη στον αιφνιδιασμό. 8-0 το σερί των Τούρκων.
21:00
Άστοχο και το τρίποντο του Διαμαντίδη.
21:00
2/13 για τον ΠΑΟ από τα 6,75μ.
21:03
Φάουλ του Ράιτ στον Γκόρντον. 1/2 και 37-31.
21:03
37-33 μειώνει ο Φώτσης.
21:04
Καλή άμυνα για τους "πράσινους".
21:04
Φάουλ του Γκόρντον στο Λάσμε ο οποίος μειώνει σε 37-35 με 2/2.
21:05
39-35 από τον Πλάνινιτς.
21:05
39-37 ο Λάσμε από την γωνία.
21:06
3'15'' για το τέλος της τρίτης περιόδους.
21:06
Άστοχο τρίποντο του Βασιλειάδη.
21:07
Φάουλ στον Ράιτ ο οποίος πάει στις βολές. 39-38 με 1/2.
21:10
Βγαίνει η άμυνα από τους "πράσινους" και ο Μπατίστ κερδίζει το τρίτο φάουλ του Μπιέλιτσα. Ισοφαρίζει ο Αμερικανός με 2/2, 42-42.
21:11
Ο Οσμάν αστοχεί και στον αιφνιδιασμό ο Ράιτ βάζει τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού, 42-44.
21:12
Τέλος στο τρίτο δεκάλεπτο.
21:14
Ξεκινά η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης.
21:15
Άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη, 2/15 έχει ο ΠΑΟ.
21:17
8'00'' για το φινάλε.
21:17
Καλή άμυνα από τους παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη.
21:18
Τρίτο φάουλ για τον Διαμαντίδη. Τον χρεώνουν με επιθετικό πάνω στον Σαβάνοβιτς.
21:18
Χωρίς καλάθι ακόμα ο ΠΑΟ.
21:19
45-47 ο Ούκιτς τρίποντο και ξανά προβάδισμα για τους "πράσινους".
21:19
48-47 άμεση απάντηση από τον Πλάνινιτς.
21:20
Λάθος από τον Λάσμε.
21:20
5'51'' για το τέλος του αγώνα.
21:21
50-47 με το λέι απ του Πλάνινιτς.
21:21
Κλέβουν πάλι οι Τούρκοι.
21:22
Δεν σκοράρουν όμως καθώς ο Γκόρντον αστοχεί σε τρίποντο.
21:24
Έχουμε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο.
21:24
50-50 ο Μράμος φέρνει το ματς στα ίσια με τρίποντο.
21:24
52-50 από τον Γκόρντον.
21:25
Αυτή τη φορά ο Μπράμος αστοχεί από τα 6,75μ.
21:25
Άστοχος και ο Γκόρντον.
21:26
Δεν μπορεί να ισοφαρίσει ο Λάσμε, διαμαρτύρεται για φάουλ που δεν του δόθηκε.
21:26
54-50 από τον Πλάνινιτς.
21:27
2'13'' τάιμ άουτ από τον Βαγγέλη Αγγέλου.
21:29
Στις βολές ο Ούκιτς από το τρίτο φάουλ του Πλάνινιτς. 1/2 και 54-51.
21:29
2'08'' τέταρτο φάουλ του Διαμαντίδη.
21:31
16'' τα 8'' για τον Παναθηναϊκό.
21:32
Τάιμ άουτ πρώτα.
21:32
Το τρίποντο πρέπει να ψάξει το "τριφύλλι".
21:33
54-54 ο Ματσιούλις το βάζει στο καταλληλότερο σημείο και φέρνει το ματς στα ίσια.
21:34
Ο Πλάνινιτς είχε την ευκαιρία να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη αλλά δεν τα κατάφερε.
21:35
Στην παράταση το παιχνίδι.
21:35
Θυμίζουμε ότι 4 φάουλ έχει για τον ΠΑΟ ο Διαμαντίδης.
21:36
56-54 ο Γκονλούμ.
21:37
Ούτε τώρα ο Διαμαντίδης. 0/7 τρίποντα από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού.
21:37
Δεν σκοράρει ο Πλάνινιτς.
21:38
56-56 από τον Ματσιούλις.
21:38
Φάουλ στον Πλάνινιτς για το 58-56 με 2/2.
21:39
58-59 τρίποντο του Φώτση. Μπροστά ο Παναθηναϊκός.
21:41
1'50'' απομένουν για το τέλος της παράτασης.
21:42
Ακόμα μια καλή άμυνα. Φάουλ του Πλάνινιτς (4ο) και ο Ούκιτς στις βολές. 58-60 με 1/2 πάλι από τον Κροάτη.
21:42
Φόλοου του Γκονολούμ για την ισοφάριση, 60-60.
21:43
55'' Κάρφωμα του Φώτση από την ασίστ του Ματσιούλις και φάουλ στον "Μπάτμαν". 60-63 με τη βολή του Φώτση.
21:43
41'' χάνει την μπάλα ο Πλάνινιτς.
21:44
Διαμαρτυρίες από τον Κροάτη και τεχνική ποινή. Ο Πλάνινιτς θα εγκαταλείψει το παρκέ καθώς είχε 4 φάουλ.
21:44
60-64 με τη βολή του Διαμαντίδη.
21:45
Τάπα στον Ματσιούλις.
21:45
Άστοχο τρίποντο του Γκόρντον. Ριμπάουντ του Λάσμε που θα πάρει και ο φάουλ.
21:46
17'' έξω η πρώτη βολή, μέσα η δεύτερη, 60-65.
21:46
21:46
60-65 ο Παναθηναϊκός θα πάρει σπουδαία νίκη και ο Αλβέρτης θα κάνει θετικό ντεμπούτο στον πάγκο των "πράσινων".
21:47
Στο 5-5 το "τριφύλλι" που την ερχόμενη Πέμπτη υποδέχεται την Φενέρ του Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ.