Εργοτέλης-ΟΦΗ

Με μια ακόμα "μπαλωθιά" του Ντουντού, ο ΟΦΗ λύγισε 1-0 τον Εργοτέλη κι έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο Ηράκλειο.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το κρητικό ντέρμπι για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον ΟΦΗ.
Το παιχνίδι που αναπόφευκτα έχει τη δική του σημασία κάθε χρόνο στο Ηράκλειο, φέτος έχει ακόμα πιο έντονο το σημείο της αντιπαράθεσης.
Διότι έχει αντιπάλους φορμαρισμένους. Ενισχυμένους με καλούς παίκτες στις μεταγραφές. Και πάνω απ' όλα... ισόβαθμους! Τι άλλες προϋποθέσεις να ζητήσει κανείς για ντέρμπι;
"Κόσμο", θ' απαντήσει κάποιος. Κι απ' αυτό θα έχει όμως! Γιατί περισσότεροι από 3.000 φίλοι του ΟΦΗ βρίσκονται ήδη στις εξέδρες του γειτονικού Παγκρητίου και μαζί με τους λίγους- αλλά πιστούς- οπαδούς του Εργοτέλη έχουν φτιάξει όμορφη ατμόσφαιρα.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο όμως, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν σήμερα οι δυο ομάδες...
ΟΦΗ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Φερνάντεζ, Μιλιάζες, Ζόρο, Τριποτσέρης, Μπούρμπος, Ντουντού, Μακρής, Σίσιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης, Παπάζογλου
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στοΐκοβιτς, Πίτσος, Μεχία, Γιοβάνοβιτς, Τζανακάκης, Κοζορώνης, Ιμπραΐμ, Κούμπικ, Ρομάνο, Μπαντιμπανγκά, Μονακέλο
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Αθανασίου, Χαντί, Λεονάρντο, Αντελέγιε, Ρέντζας, Αζίζ, Μπουχαλάκης.
Αναπληρωματικοί για τους ομιλίτες οι: Αγριμάκης, Κάλαϊτζιτς, Δαμιανάκης, Στάθης, Κουτσιανικούλης, Μπανούσης, Ροβύθης.
Με μια πρώτη ματιά στις συνθέσεις, δεν είναι δύσκολο να διαπιστώσει κανείς τις... επιθετικές τάσεις του Ρικάρντο Σα Πίντο. Γιατί ο Πορτογάλος κρατά στην ενδεκάδα τον φουριόζο Ντουντού (που σκόραρε και στα δυο παιχνίδια που αγωνίστηκε ως τώρα), ενώ ξεκινά και τον Μίρνες Σίσιτς.
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης, απ' την άλλη, εμπιστεύεται επίσης τους νεοαποκτηθέντες του Εργοτέλη. Διότι ξεκινά στο αρχικό σχήμα τους Κούμπικ και Μονακέλο, ενώ διατηρεί κανονικά σ' αυτό τον Ιμπραΐμ.
Οι δυο ομάδες μπαίνουν στο γήπεδο μέσα σε πολύ όμορφη ατμόσφαιρα που έχουν φτιάξει κατά κύριο λόγο οι φίλοι του ΟΦΗ.
Όλα έτοιμα στο Παγκρήτιο για να ξεκινήσει το ντέρμπι...
1': Έναρξη του αγώνα.
3': Πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ!
Μετά από εκτέλεση πλαγίου από δεξιά και κεφαλιά του Παπάζογλου, ο Στοΐκοβιτς κάνει κακή εκτίμηση και χάνει την μπάλα απ' τα χέρια του, αλλά πριν το εκμεταλλευτούν οι παίκτες του ΟΦΗ, ο Μεχία προλαβαίνει να διώξει!
6': Ο Παπάζογλου τραυματίστηκε στην πρώτη φάση του αγώνα κι έμεινε εκτός αγωνιστικού χώρου στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν έχει κάτι σοβαρό κι επιστρέφει.
9': Ο Μιλιάζες βρίσκει χώρο έξω απ' την περιοχή και δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά δεν είναι καλό και φεύγει ψηλά άουτ.
15': Εμφανής στα πρώτα λεπτά η διάθεση του ΟΦΗ να ελέγξει το ματς. Προτεραιότητα στην άμυνά του φαίνεται να δίνει ο Εργοτέλης.
16': Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη!
Μετά την αποτυχία του Φερνάντεζ να μπλοκάρει μια φαινομενικά εύκολη μπαλιά, ο Κοζωρώνης πλασάρει πάνω του! Στη συνέχεια της φάσης, ο Μπαντιμπανγκά πιάνει φοβερό γυριστό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του ΟΦΗ αποκρούει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ!
18' - Κίτρινη κάρτα για τον Εργοτέλη
Τη βλέπει ο Μεχία για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Σίσιτς.
19': Ο Ντουντού πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή, αλλά ο Στοΐκοβιτς είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει.
20': Νέο σουτ για τον ΟΦΗ -αυτή τη φορά απ' τον Περογαμβράκη- αλλά η μπάλα φεύγει έξω απ' το δεξί δοκάρι.
23': Οι παίκτες του Εργοτέλη κάνουν έξυπνη "κομπίνα" σε φάουλ λίγο έξω απ' την περιοχή -και αριστερά- αλλά ο Μπαντιμπανγκά που γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή χάνει το κοντρόλ και μαζί την ευκαιρία.
26': Ο Μπούρμπος τραυματίστηκε σε μια διεκδίκηση με τον Κούμπικ και δεν μπορεί να συνεχίσει.
27' - Αλλαγή για τον ΟΦΗ
Στη θέση του Μπούρμπου περνάει ο Στάθης.
29' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ!
Ο Ρομάνο αποφεύγει έναν αντίπαλο και πιάνει φοβερό σουτ -έξω απ' την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ!
35': Ο ΟΦΗ δείχνει να συνέρχεται κάπως μετά από ένα εικοσάλεπτο, στο οποίο ο Εργοτέλης είχε φανερά την υπεροχή και ευκαιρίες να σκοράρει.
36' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ!
Ο Κούμπικ κάνει μια φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα-σουτ από αριστερά, με τον Φερνάντεζ να κάνει κακή εκτίμηση της μπάλας, η οποία χτυπά στο δοκάρι και το σώμα του και φεύγει κόρνερ!
42' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!
Μετά από κόντρες στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Ντουντού κι εκείνος -μ' ένα φοβερό σουτ με εξωτερικό φάλτσο στην κίνηση- την έστειλε στο δεξι "παραθυράκι" του Στοΐκοβιτς!
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
49': Ευκαιρία για τον ΟΦΗ!
Ο Σίσιτς εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μεχία και σούταρε δυνατά έξω απ' την περιοχή, αλλά ο Στοΐκοβιτς έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε!
55': Καλή φάση για τον ΟΦΗ!
Ο Ζε Εντουάρντο ελίχθηκε ωραία -έξω απ' την περιοχή και δεξιά- κι έπιασε το σουτ, αλλά ο Στοΐκοβιτς απέκρουσε στην κλειστή του γωνία σε κόρνερ.
56' - Αλλαγή για τον Εργοτέλη
Στη θέση του Ιμπραΐμ μπαίνει ο Χαντί.
62' - Αλλαγή για τον ΟΦΗ
Ο Κουτσιανικούλης αντικαθιστά τον Σίσιτς.
63' - Κίτρινη κάρτα για τον ΟΦΗ
Τη βλέπει ο Στάθης για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Κούμπικ.
66': Ευκαιρία για τον ΟΦΗ!
Έπειτα από ωραία σέντρα του Στάθη από δεξιά, ο Κουτσιανικούλης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Στοΐκοβιτς απογειώθηκε κι απέκρουσε σε κόρνερ.
67': Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη!
Ο Μπαντιμπανγκά κοντρόλαρε και σούταρε απευθείας -μέσα στην περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι!
69' - Αλλαγή για τον Εργοτέλη
Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Κούμπικ και στη θέση του ο Μπουχαλάκης.
71' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ!
Μετά από μια φάση όπου υποδείχθηκε φάουλ υπέρ του Εργοτέλη, ο Ρομάνο πήγε να πάρει την μπάλα μπροστά απ' τον Ντουντού κι όταν εκείνος πήγε να τον εμποδίσει, κινήθηκε εναντίον του και τον έριξε κάτω.
74' - Αλλαγή για τον ΟΦΗ
Ο Κάλαϊτζιτς αντικαθιστά τον Ντουντού.
78' - Αλλαγή για τον Εργοτέλη
Στη θέση του Πίτσου περνάει ο Αζίζ.
79': Καλή φάση για τον Εργοτέλη!
Έπειτα από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Μονακέλο κέρδισε δύσκολη κεφαλιά απ' τον Στάθη, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς την εστία.
80': Ευκαιρία για τον ΟΦΗ!
Ο Παπάζογλου γίνεται αποδέκτης της μπάλας έξω απ' την περιοχή και δοκιμάζει το σουτ, αλλά η μπάλα περνάει πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.
Συμπληρώθηκαν τα 85 λεπτά στην αναμέτρηση.
88' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ.
Ο Μιλιάζες εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που είχε κερδίσει ο ΟΦΗ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Εργοτελη. Η μπάλα πήρε ύψος και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.
90' Κόρνερ για τον Εργοτέλη.
Το εκτέλεσε ο Γιαννακάκης. Ο Μεχία έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε αρκετά μακριά από την εστία του ΟΦΗ.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις στο παιχνίδι. Έντονες αντιδράσεις του προπονητή του Εργοτέλη, Μαρίνου Ουζουνίδη ο οποίος περίμενε περισσότερα λεπτά.
Πιέζει ο Εργοτέλης στα τελευταία λεπτά του αγώνα...
Τέλος στο παιχνίδι... Ο ΟΦΗ νικά 1-0 με σκόρερ τον Ντουντού για τρίτο σερί παιχνίδι.