Euroleague

Το εξπρές του… Ομπράντοβιτς

Συνέχισε την αήττητη πορεία της στην φετινή Euroleague η Φενερμπαχτσέ του Ομπράντοβιτς επικρατώντας, στην Κωνσταντινούπολη της Μπουντιβέλνικ με 84-68 για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Το… τρένο του «Ζοτς» συνεχίζει ακάθεκτο την νικηφόρα πορεία του στην Euroleague. Αυτή τη φορά η Φενερμπαχτσέ νίκησε εύκολα στην έδρα της την Μπουντιβέλνικ με 84-68, για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της διοργάνωσης και έκανε το 6/6 παραμένοντας αήττητη.

Για την τουρκική ομάδα η επικράτηση αποδείχθηκε υπόθεση ενός… δεκαλέπτου καθώς με πολύ καλή άμυνα και επίθεση στη δεύτερη περίοδο, επί της ουσίας, κλείδωσε το ματς.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπογνκτάνοβιτς με 20 πόντους. 16 είχε για τους ηττημένους ο Σαλένγκα.

Ισορροπία στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς μεταξύ των δύο ομάδων στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς παίζοντας κοντά στο καλάθι (13/16 δίποντα, 81%) και επιβάλλοντας το ρυθμό τους έφτασαν δύο φορές στο +7 (24-17 και 27-20) ενώ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +4 (27-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν και την αμυντική τους λειτουργία. Άφησαν άποντους του Ουκρανούς για τεσσερισήμισι λεπτά και με σερί 14-0 (38-33, 52-33) εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 (52-33) με τον Στέρλνιεκς να μειώνει στο τέλος του πρώτου μέρους σε 52-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους, πίεσαν, πλησίασαν στους 12 (54-42), και παρότι περιόρισαν τη Φενέρ στους 16 πόντους δεν απέδωσαν το επιθυμητό στην επίθεση με αποτέλεσμα να παραμένουν με την ολοκλήρωση των 30’ στο -17 (68-49). Η Μπουντιβέλνικ δεν το έβαλε κάτω. Εκμεταλλεύτηκε την λογική… χαλάρωση των παικτών του «Ζοτς» και 2’11’’ πριν το φινάλε ξαναμείωσε στους 12 (75-63). Αυτό ωστόσο δεν άγχωσε τους γηπεδούχους που εύκολα έφτασαν στο τελικό, 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 52-35, 68-49, 84-68

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 3, Ονάν 8 (2), Μπιέλιτσα 6 (6 ριμπάουντ), Ερμίς, Μαχμούτογλου 5 (1), Κλέιζα 4, Βίντμαρ 12 (10 ριμπάουντ), Ζόριτς 15, Σιπαχι, Μπίρσεν 5, Μπογκντάνοβιτς 20, Πρέλντζιτς 6

Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκις): Έιχερν 2, Λαβρίνοβιτς 7 (1), Σαλένγκα 16 (4), Γκορμπένκο, Νερούς, Στρέλνιεκς 11 (1), Ανισίμοφ 6, Λεμπεντίντσεφ, Τιστσένκο 2, Μίναρντ 14 (1), Σάμερς 10