NBA

Καυτός ο Κάρι, νίκη οι Γουόριορς

Με δύο βολές στο 8 δεύτερα πριν το φινάλε και με 36 πόντους συνολικά, ο Στέφεν Κάρι οδήγησε στη νίκη το Γκόλντεν Στέιτ, μέσα στο Σακραμέντο με 115-113

Μετά τις δύο ήττες στις λεπτομέρειες από Ντάλας και Οκλαχόμα, οι Γουόριορς κατόρθωσαν να πάρουν στο τέλος ένα παιχνίδι που άλλαξε πολλές φορές χέρια στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι Κινγκς βρίσκονταν πίσω στο σκορ στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου με 10, έκαναν την αντεπίθεση τους και πέρασαν μπροστά με 104-102, με τρίποντο του Αϊαζάια Τόμας, ωστόσο οι "πολεμιστές" φάνηκαν πιο ψύχραιμοι. Στο τελευταίο λεπτό ο Κάζινς ισοφαρίζει σε 111-111, ο Γκριν δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στα 28'', ενώ ο Κάζινς φέρνει το ματς στο 113-113 12'' πριν το τέλος. Ο Κάρι δέχτηκε φάουλ από τον Σάλμονς, εκτέλεσε εύστοχα δύο βολές, με τον Μπόγκουτ να ταπώνει τον Τόμας, στην έσχατη προσπάθεια των Κινγκς για ισοφάριση 2 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Κάρι είχε 36 και ο Κλέι Τόμσον 28 με 8 τρίποντα για τους νικητές, ενώ οι Κάζινς με 24 και Θόρντον με 21 ήταν οι καλύτεροι για τους ηττημένους.

Σακραμέντο Κινγκς - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 113-115

Κάζινς 24, Θόρντον 21, Τόμας 19 (8 ασίστ, 7 λάθη), Πάτερσον 18 - Κάρι 36, Τόμσον 28(8/11 τρίποντα), Λι 11, Μπαρνς 11

Επιμέλεια: Κώστας Μιαούλης