Super League 2

Πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Ηρακλή με εκτελεστή Μάντζη ο ΠΑΣ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μάντζη που σκόραρε δις, ο ΠΑΣ πήρε το μεγάλο ντέρμπι επικρατώντας 2-1 του Ηρακλή και έκανε το 2/2, με τον Γηραιό να παραμένει χωρίς νίκη.

Ο Βασίλης Μάντζης πήρε το όπλο του! Ο Έλληνας στράικερ άνοιξε λογαριασμό την κατάλληλη στιγμή και εκτέλεσε τον Ηρακλή, δίνοντας τη σπουδαία νίκη στον ΠΑΣ Γιάννινα (2-1) στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Super League 2.

Δύο τρίποντα σε ισάριθμες αγωνιστικές για τους Ηπειρώτες, οι οποίοι έβγαλαν χαρακτήρα. Την ίδια ώρα, ο Γηραιός έχει μόλις ένα βαθμό σε δύο αγωνιστικές, ξεκινώντας άσχημα τη σεζόν, ενώ είχαν και δύο δοκάρια στο ματς με Κυνηγόπουλο και Μπερτόγλιο!

Ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά και απειλούσε συνεχώς την αντίπαλη εστία. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 16’ ο Μάντζης με πολύ ωραία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ωστόσο, ο Ηρακλής αντέδρασε στη συνέχεια και είχε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, κάτι που κατάφερε στο 44ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Τσιριγώτης έκανε το πλασέ στην κίνηση που βρήκε και στον Μπακαδήμα για να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1.

Τα νεύρα δεν έλειψαν στο δεύτερο ημίχρονο και αρκετές φορές οι παίκτες των δυο ομάδων αρπάχτηκαν, με τον διαιτητή να μοιράζει κίτρινες κάρτες, αλλά και τον «Γηραιό» να βγάζει ανακοίνωση κατά της διαιτησίας στην ανάπαυλα.

Ο Μάντζης ξαναχτύπησε στο 65’ για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Έλληνα φορ μετά από κόρνερ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Ο Ηρακλής είχε μια τεράστια ευκαιρία λίγο αργότερα, με τον Μπερτόγλιο να εκτελεί ένα φάουλ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας!

Ο ρυθμός στη συνέχεια ήταν αρκετά καλός, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για την ισοφάριση, την οποία όμως δεν βρήκαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τον ΠΑΣ Γιάννινα από την άλλη να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα και να συνεχίζει στην κορυφή του β’ ομίλου.