Τένις

Θύμα έκπληξης η Σβιόντεκ, έμεινε εκτός τελικού από την Ζενγκ

«Βόμβα» μεγατόνων στο ολυμπιακό τουρνουά τένις γυναικών. Η Ίγκα Σβιόντεκ, νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης, έχασε στον ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων από την Κινέζα Κινγουέν Ζενγκ.

Το νούμερο 6 επικράτησε 6-2, 7-5 μετά από 1 ώρα και 51 λεπτά απέναντι στην Πολωνή, που εμφανίστηκε αγνώριστη. Ειδικά στο πρώτο σετ η Σβιόντεκ υπέστη τρία μπρέικ από την αντίπαλό της, που ήταν πιο ψύχραιμη και στο δεύτερο σετ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ζενγκ, η οποία είναι Νο 6 στο ταμπό, πανηγύρισε την πρώτη νίκη της καριέρας της στις επτά αναμετρήσεις που έχει δώσει κόντρα στη Σβιάτεκ και προκρίθηκε στον τελικό του μονού, την ώρα που η Πολωνή θα περιοριστεί στην διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.

Στον άλλο ημιτελικό αναμετρώνται η Άνα Καρολίνα Σμιέντλοβα από την Σλοβακία (Νο67) απέναντι στην Ντόνα Βέκιτς από την Κροατία (Νο 21).