Γενικά

«Γονάτισε» τη Φινλανδία με τρομερό Γουίλι η Ισπανία και πήγε τελικό!

Με ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο και πρωταγωνιστή τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ, η Ισπανία νίκησε 81-74 τη Φινλανδία και προκρίθηκε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά!

Πάτησε… γκάζι και έφυγε για τελικό η Ισπανία!

Για 30 λεπτά η Φινλανδία έβαλε πολλά ζόρια, αλλά με επιμέρους σκορ 25-15 στην τέταρτη περίοδο η «φούρια ρόχα» έκανε την ανατροπή και νίκησε 81-74, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Προολυμπιακού, όπου περιμένουν οι Μπαχάμες.

Εκτός από την αναμέτρηση ήταν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, αλλά ο αδερφός του Γουίλι ήταν εξαιρετικός και κορυφαίος, έχοντας 28 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Λορέντζο Μπράουν με 15 πόντους και 7 ασίστ, ενώ άλλους 15π. πρόσθεσε και ο Σάντι Αλδάμα.

Από τους Φινλανδούς, ξεχώρισε ο Αντρέ Γκούσταβσον με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 30-38, 59-56, 74-81