Ατρόμητος-Πανθρακικός 3-1

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 επί του Πανθρακικού στο Περιστέρι, και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά. Τα γκολ για την ομάδα του Γιώργου Δώνη πέτυχαν οι Αναστασάκος (26’ πεν.) Καραλής (57’) και Περόνε (90’), ενώ ο Μπέλεκ στο 30’ με πέναλτι είχε ισοφαρίσει σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς:

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο, με τον Πανθρακικό να απειλεί μόνο με αντεπιθέσεις. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να έχει σημειωθεί κάτι το αξιόλογο, όμως στο 26’, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ. Στο 24’ ο Μπέλεκ ανέτρεψε τον Αποστολόπουλο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Κωνσταντινέας, καταλόγισε το πέναλτι, σε μία αμφισβητούμενη φάση. Ο Αναστασάκος έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και όντας ψύχραιμος, έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η απάντηση του Πανθρακικού ήταν άμεση… Έξι λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να σκοράρουν από το σημείο του πέναλτι, με τον Καραγκιολίδη να ανατρέπει τον Παπουλή. Ο Μπέλεκ από τα 11 βήματα νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έφερε στα ίσα το ματς. Η ομάδα της Κομοτηνής, έχοντας και την ψυχολογία μαζί της, λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή πριν από το ημίχρονο, όμως στάθηκε άτυχη, αφού ο Μπερτράντ στο 44’ σημάδεψε το δοκάρι.

Δεν πέρασαν αρκετά λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ο Ατρόμητος ήταν αυτός που πήρε ξανά το προβάδισμα. Πρωταγωνιστής ήταν ο Καραλής, ο οποίος στο 54’ έκανε το 2-1 για την ομάδα του και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η ώρα περνούσε χωρίς να έχει σημειωθεί κάτι το αξιόλογο, όμως ο Περόνε μίλησε τελευταίος, αφού στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης έκανε το 3-1, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά για τον Ατρόμητο.

Οι συνθέσεις:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Καραγκιολίδης, Νάστος, Τάτος, Ολιβέιρα, Αποστολόπουλος, Ατέμπα Μπιλαγί, Σφακιανάκης, Καραλής(76 Καλαντζής), Μπρίτο, Αναστασάκος, Καραγκούνης (65΄Περόνε).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Χαριτωνίδης(87΄Πέντσας), Ιασωνίδης, Σακελλαρίου, Παπουλής(68΄ Στόικος), Ολίσε( 59΄Πυθαρούλης), Ρομπέρ Μπερτράντ, Λόπεζ, Καζάκης, Μπέλεκ.