Αυτά τα Τρίκαλα δεν πέφτουν!

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησαν τα Τρίκαλα που συνέτριψαν εντός έδρας με σκορ 85-55 την Καβάλα, για την 24η αγωνιστική της Α1 και έκαναν το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους. Οι Θεσσαλοί ήταν καταιγιστικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους «μπλε» και τους έπιασαν στη 12η θέση, ενώ έχουν και το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού υπερκάλυψαν το -10 του πρώτου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 39-18, 65-42, 85-55

Τα θεμέλια για έναν μεγάλο θρίαμβο που τους φέρνει κοντά στην παραμονή τους στην Α1 έβαλαν τα Τρίκαλα στο πρώτο ημίχρονο. Οδηγός για να χτιστεί σιγά σιγά η διαφορά, αποτέλεσε η άμυνα των γηπεδούχων, κάτι που αποδεικνύουν και οι μόλις 18 πόντοι που δέχτηκαν με τη λήξη των δύο πρώτων περιόδων. Γιανγκ και Ζούπαν φόρτωναν με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Απάντηση απ’ την Καβάλα δεν ήρθε ποτέ, αφού υπήρχε μεγάλη αστοχία τόσο στα δίποντα, όσο και έξω απ’ τα 6,25.

Στην τρίτη περίοδο θα περίμενε κανείς την αντίδραση των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή, όμως αυτή ήρθε σε ελάχιστο βαθμό και είχε μικρή διάρκεια. Με μπροστάρη τον καταπληκτικό Γιανγκ, τα Τρίκαλα άνοιγαν τη διαφορά, με το σκορ να είναι γι’ αυτούς στο +23 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Μία απ’ τα ίδια και η τέταρτη περίοδος, αφού το σκηνικό παρέμεινε ακριβώς το ίδιο, ίσως και ακόμα καλύτερο για το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ. Το τελικό +30 (85-55) αντικατοπτρίζει ακριβώς την εικόνα του αγώνα που το τέλος του βρήκε τα Τρίκαλα να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη για την παραμονή, αφού κάλυψαν και το -10 του πρώτου ματς, ενώ αντίθετα η κακή σήμερα Καβάλα μπήκε σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Κόλιεβιτς 2, Μπιγκς 10(2), Προδρόμου, Γκιζόγιαννης, Κατσαρές 2, Τσαϊρέλης 7, Αποστολίδης 13(1), Γιανγκ 27(1), Μαρμαρινός 2, Ζούπαν 19(3), Σίμτσακ 3, Ντίκελ.

ΚΑΒΑΛΑ: Σίμονς 8, Σούντοφ, Στεφανίδης 2, Αγγελόπουλος 2, Χαφ, Κυρίτσης 2, Ηλιάδης 2, Παλάθιο 8, Ραϊσεβιτς 11(1), Σιγκούνας, Τσέρανιτς 10, Ντιν 10(2).

Επιμέλεια: Παναγιώτης Τασιάς